Alergji për vezë në fëmijë


Alergji ndaj vezëve mund të zhvillohet në çdo moshë dhe është konsideruar si një fenomen mjaft i zakonshëm. Të përfshira në vezë alergeneve shkakton reaksione alergjike të shkallë të ndryshme të intensitetit. Ka katër alergjen proteinave kanë alergjeniteti ndryshme, ovomukoyid më agresive dhe ovalbumyn, më pak agresive - konalbumyn dhe lizozimë.
Ajo është shumë më intensive dhe shpesh një reaksion alergjik manifestuar kur futje proteina e vezëve të para, edhe pse pasi të hahet vezë pas reaksion alergjik të ngrohjes-trajtimin është mjaft e fortë. Shpesh alergjik ndaj vezëve të kombinuara ngushtë me alergji ndaj pule, për shkak të pranisë në mish e proteinave pule.


Alergji të vezëve të zhvillohet pasi të hahet jo vetëm vezë, por edhe trembem, Turqia, rosë, patë dhe të tjerët. Shpesh ky lloj i alergji ndodh pa komplikacione të rënda, por në disa raste mund të shkaktojë zhvillimin e anaphylaxis. Kjo formë e alergjisë prek njerëzit konsumin rreptësisht e ndaluar të dy vezëve dhe produkteve që përmbajnë ato
Alergji për vezë
Shumica alergjik ndaj vezëve është shkaktuar nga proteinat dhe ovomukoydom ovalbumynom, ndërsa proteina ovomukoyid shumë rezistent ndaj ngrohjes trajtimit, kështu që edhe në vezë të zier reaksion alergjik mund të zhvillohet me të njëjtin sukses si në pagatuar. Shpesh alergjik në vezë pule pule shoqëruar nga intolerancës. Shkaku i alergjive gjithashtu mund të jetë i verdhë veze veze, por kjo është më shumë se dy herë më pak, pra, si rezultat i trajtimit të ngrohjes është alergjen, neutralizim verdhë - vytellyna.

Për shkak se vezët janë të zakonshme në përgatitjen e produkteve të ndryshme ushqimore (salcice, makarona, majonezë, etj), ky lloj i alergjisë vuajnë njerëzit duhet të jenë shumë të kujdesshëm para se të blejnë për të lexuar dhe të përdorin përbërjen e produktit të përcaktuar në paketën
Alergji për vezë në fëmijë
Në ditët e sotme alergjik ndaj vezëve në fëmijët janë mjaft të përhapura. Prania e alergji ndaj vezës fëmija do të thotë se mbrojtja imunitetit për disa arsye refuzon vezë e bardhë, duke shkaktuar reaksion alergjik mbrojtëse, e cila është shoqëruar me lirimin e histamine, duke ndikuar në lëkurë dhe duke shkaktuar çrregullim funksional të disa sistemeve. Shenjat e para të një alergji ndaj vezëve mund të ndodhë në moshë më të hershme. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se në një reaksion alergjik gjithashtu mund të zhvillojë dhe vezë e verdhë veze. Nëse një fëmijë të diagnostikuar me një alergji ndaj vezëve, duhet të jenë plotësisht vidyazykatysya nga përdorimi i tyre dhe për të eleminuar ato përmbajnë në prodhimet e tyre përbërjen

Alergji ndaj vezëve në të rriturit
Një reaksion alergjik në të rriturit ndodh shumë më rrallë, dhe kjo është zakonisht në rast të konsumimit të tepruar. Për një opadanie vetëm trupi një sasi të konsiderueshme të proteinave është vezë lirimin histamine, e cila nga ana çon në përçarje e funksionimin e duhur të kardiovaskulare, ndihmon tretjen e ushqimit, frymëmarrjes, dhe lezione alergjike të lëkurës. Trupi duket spote itchy fryrë dhe të kuqe. Si masat parandaluese janë alergjik në vezë në të rriturit duhet të përjashtojë mundësinë e konsumit të tepërt, ndërsa shuma e përdorur dietën e përditshme të vezëve është e dëshirueshme për të kufizuar

Simptomet e alergjisë ndaj vezëve
Simptomet kryesore të këtij lloji të reaksion alergjik përfshijnë manifestime të ndryshme të lëkurës (skuqje e gojës, ekzemë, kruarje, ënjtje, skuqje të kuqe) dhe reagime negative nga kardiovaskulare, të frymëmarrjes dhe të tretjes. Përveç skuqjen e lëkurës në pacientët kanë dhimbje koke, kollë gërhima, sytë e përlotur, rinitit, vjellje, diarre, skuqje e qepallave.

Zakonisht simptomat e para të alergjive ndaj vezëve manifestohet në fëmijëri dhe janë në ënjtje Krasnaya dhe mukozës së gojës, kaotike skuqjen e kuqe e lëkurës, çrregullime të tretjes (të vjella, vjellje, diarre, dhimbje barku), tickled-dhimbshme acarim të lëkurës. Përveç kësaj, pacientët shpesh shihet marramendës, sytë e kuq, teshtitjes, hrypyaschye tingujt në gjoks, kollë, kongjestion i hundës dhe të tjerët.

Alergji për vezë - dietë
Para së gjithash, dietë me alergji të diagnostikuar me vezë të bëjë me përjashtimin e tyre të plotë nga dietë. Ju nuk duhet të harrojmë se vezët janë pjesë e një shumëllojshmëri të gjerë të produkteve, dhe kjo nuk është reflektuar gjithmonë në paketë. Për shembull, në prodhimin e bukës dhe makaronave dhe salcice, vezë janë përdorur gjithmonë, ndërsa shpesh etiketojnë si pjesë e këtyre produkteve, ata thjesht nuk janë të specifikuara. Ushqimet më të zakonshme të cilat përfshijnë vezë pranishëm përfshijnë: sallam, majonezë, akullore, gaforre shkopinj, produkte të ndryshme gjysëm-të gatshme, ëmbëltore, etj Në studimin e përmendur në etiketën e produktit duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për komponentët, në veçanti tregon për praninë në vezë janë: pluhur veze, globulin ovohlobyn, lizozimë, emulsifier, vezë e verdhë veze vezë e bardhë, mpikëse, thickener, lecithin dhe albumin. Nëse përgatitja e ngrënies të nevojshme vezë, mund të bëjë analoge e tyre (1 lugë gjelle maja holluar 50 ml ujë). Përveç kësaj, vezë mund të zëvendësohet me xhelatinë ushqimore zakonshëm, shpërndahet në 2 lugë ujë të ngrohtë një paketë. Gjithashtu vezë përgatitur me sukses mund të zëvendësojë ujin me sode (1ch.l.) dhe vaj perimesh.

Ushqimi dhe ushqimi në dietë e rekomanduar: lakër, patate dhe perime të tjera; Derri dhe viçi supave, një shumëllojshmëri të drithërave, frutave, qumësht, gjalpë, ëmbëlsira shtëpi (pa vezë!)
Trajtimi i alergji ndaj vezëve
Për shkak të faktit se të ndikojë direkt shkaku i sëmundjes nuk është e mundur, trajtimi i alergji të vezëve është simptomatike. Shtyllë e trajtimit është përjashtimi i plotë i përdorimit të vezëve dhe të përfshijë ato në prodhimet e tyre përbërjen. Për lehtësimin e simptomave alergjike në trajtimin e alergjive të vezëve të përdorura antihistamines brezi i tretë. Shpesh alergjik ndaj vezëve trajtohen eggshell, i cili grimcuar parë dhe merret me gojë në sasi moshën e duhur, por pa konsultim paraprak me allergist për të shmangur zhvillimin e komplikime më serioze, në mënyrë të pavarur të marrë çdo mjet është rreptësisht e ndaluar.

Parandalimi i alergji ndaj vezëve. Si ushqime nuk duhet të nxitojnë për të futur verdhë. Edhe pse ajo është e përmbajtura në vezë e verdhë veze lecithin në fëmijët e vegjël pengon rakit, nxit formimin e duhur të aktivitetit të muskujve, memorie pune dhe zhvillimin e sistemit nervor, me futjen e dietën e një fëmije të ushqimit ofendim është më mirë të presë. Në alergji të rënda ndaj vezëve të ndritshme zgjidhja optimale është konsideruar si refuzim të plotë të këtij produkti.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. Sweet alergji Alergji të proteinave