Alergji në foshnjat trajtimin dhe simptomat e fëmijëve


Alergji fëmijërisë gjirit është një fenomen shumë i zakonshëm, manifestuar në shpërthim, kryesisht për ushqim, dhe ndodh në më të rënda se sa tek të rriturit. Ushqyerja me gji moms gabimisht besojnë se ky lloj i ushqimit do të dorëzojë fëmijën nga alergjitë. Por alergeneve mund të jenë edhe në qumështin e nënës.
Dhe simptome alergji fillojnë të dini fëmijën dhe prindërit mbajnë fëmijën e tyre?
Reaksioneve imune që shkaktojnë alergji në vazhdim, të quajtur alergeneve. Që përmban proteina në ushqime shkaktojnë alergji ushqimore. Ka disa kapacitet për të rritur alergeneve ushqim pronat e tyre në përgatitjen e kuzhinës, dhe të tjerët humbin anasjelltas alergjike.


Në trupin e fëmijës ndaj alergjen sintetizohet imunoglobulinave E, e cila nga ana aktivizuar reagime që çojnë në zhvillimin e simptomave alergjike.
Alergji më të zakonshme në fëmijë fillon pas marrjes së një produkti që përmban alergjen, por është shtyrë reaksion alergjik manifestuar disa orë

Alergji ndaj foshnjave fëmijë - Simptomat


Nëse fëmija juaj ka një alergji ushqimore, simptomat e lëkurës përfshijnë skuqje në të gjithë trupin, skuqje, lëkurë faqet (diatez), kruarje, skuqje pelenë, miliaria bollshme, gneiss (thekon dhe lëkurë të kokës dhe vetullat), Angioedema, spërkati "Janko.

Simptomat e alergjive në foshnjave që prekur traktin gastrointestinal, të vjella, regurgitation, kapsllëk i lehtë stol të lëngshme ose zarzavate të përziera, dhimbje barku, fryrje.
Simptomat e alergjive, probleme të frymëmarrjes si një fëmijë në vijim: rinitit alergjike, bronchospasm.
Një rrezik i madh për fëmijën është Angioedema. Në laring në fëmijën fillon mbytje, shumë të ngjashme me simptomat e sulmit të astmës. Së pari, ka ngjirurit e zërit, kollë leh dhe pastaj gulçim zhurmshme. Ndryshimi çehre, cyanotic blerja hije hyn papritmas zbehtë.

Simptomat e alergjive mund të kombinohet me lezione të lëkurës, bronke dhe zorrë.
Në vetvete, një alergji ushqimore është në gjendje të jetë paraardhës i sëmundjeve të tjera alergjike: astma, dermatitis atopik

Alergji ndaj foshnjave fëmijë - Shkaqet


Në nënat keni pyetje: ku bebet vijnë nga reaksionet alergjike. Nëse nëna ushqyerit vuan nga dietë duke ngrënë ushqime të lartë kalori, ajo mund të jetë shkaku kryesor, por nëse fëmija është shishe-ushqyer, arsyeja qëndrojë produkteve të përdorura.

Yyazytsirnist rritje shfaqjes së alergji ushqimore në foshnjat për shkak të trashëgimisë. Nëse alergji ishte ende në një prej prindërve, rreziku i kësaj sëmundjeje në fëmijën arrin 37%, dhe sëmundje të dy prindërit - rreziku rritet në 62%.
Një faktor tjetër që shkakton një reaksion alergjik në një i mitur, flet mangësi oksigjen (hipoksi). Kjo ndodh nëse shtatzënia dhe lindja e fëmijës vazhdoi të vështirë në kombinim me infeksionet respiratore akute virale dhe zorrëve. Alergjive ushqimore në foshnjat varet nga karakteristikat funksionale të traktit digjestiv. Dhe për një porsalindur karakterizohet me rritjen e permeabilitetit të mukozës si alergeneve të lehtë në gjak.

Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë, mbidozë gjatë trajtimit me antibiotikë, prania e nënës në të ardhmen e sëmundjeve kardiovaskulare dhe bronkopneumonare ndikon negativisht trupin e fëmijës dhe alergji të gjirit të fëmijës është e sigurt.
Ata moms të cilët kanë ngrënë të gjithë shtatzëninë në një shumë vezë, vezë, qumësht, ushqim deti, fruta të kuqe dhe portokalli, fruta kivi, perime, dhe lëngje, kafe, kërpudha, kakao, arra, çokollatë, mjaltë, shumë të ekspozuar foshnje të ardhmen alergji

Diagnoza e alergjisë në fëmijës


Nëse një i mitur kanë simptomat e alergjive, fëmija duhet të konsultoheni me një allergist, pediatrin ose dietës. Kur manifestime të theksuar të reaksioneve alergjike të ushqimit, si dhe prania e skuqjen e lëkurës dhe dështimet në nënën gastrointestinal me një fëmijë të pranuar në spital.
Diagnoza e alergji fillon me një studim të prindërve, shqyrton fëmijën, lidhjet definicion të miratuara mes ushqimit, testi detyrueshëm të gjakut (për besueshmërinë e venave), ultratinguj e zgavrën e barkut.


Nivelet e larta të përgjithshëm imunoglobulinë E dhe nivele të larta të eosinophils nga gjaku tregon një reaksion alergjik.
Një provë e tërthortë për ekzistencën e alergjisë në foshnje është zhdukja e simptomave pas ndalimit teknikat mom ushqime alergjike, dhe përdorimi i anti-alergji.
Ndihmë shtesë në diagnostikimin alergji ushqimore në favor ditar, i cili mund të shihet duke ngrënë dhe duke pirë fëmijë

Alergji në foshnjat fëmijë - trajtim


Ushqimi vjen në ballë në trajtimin e alergjive në foshnjat dhe në këtë mënyrë eliminohen shkaqet dhe alergjen rëndësishme e ushqimit. Por duke pasur parasysh secilin rast veç e veç mjek, ose nëna mund të përkeqësojnë situatën.

Nëse ju gjeni një bronchospasm baby, i shoqëruar nga edemë alergjike, mos hezitoni dhe të thërrasë një ambulancë. Kontrolloni me ambulancë tuaj mjekun si antihistamine jepni fëmijën me shtëpinë tuaj ekzistues, të tilla si pika Fenystyl.
Nëse ju gjeni një fëmijë për gji moms dhe dietë shqyrtuar përjashton ushqime që janë të lidhura me prodhimin industrial (sheqer kristalin, emulsifiers yndyrë, ngjyra artificiale, preservatives, ngjyra). Kjo kripë dhe sheqer, ushqime të skuqura dhe lëngjet e mishit të forta janë të përjashtuar nga dietë. Limit marrë produktet e qumështit, dhe theksi kryesor është në gji

Rekomandimet pleqsh nënave


Është e nevojshme për të përjashtuar nga menu vysokoalerhenni produktet e mëposhtme: vezë, peshk, vezë, ushqim deti, mjaltë, arra, çokollatë, kafe, kërpudha, kakao, fruta, perime, manaferrat, të kuqe dhe portokalli, kivi, radishes, rrepkë, avokado, pineapple, rrushi , marinades, lëngjet e mishit, lakër turshi, ushqime të konservuara, ushqimet pikante dhe e kripura, erëza, ushqime të konservuara, hudhër, qepë. Korrje e ushqimeve dietë ngjyra, preservatives, salcat, majonezë, adzhika, patate të skuqura, tkemali, ketchup, djathrave të butë, salcice, mish i tymosur, salcice, ëmbëlsirat, pijet birrë, proshutë, kvas. Limit marrë produktet e mëposhtme: krem ​​kosi, qumështi e tërë, makarona dhe buke shkalla me e larte, bollgur, sheqer, ëmbëltore, kripë.

Lejohet produktet e mëposhtme: kos, djathë, bio-kos, bifidok acidophilus, kos pa aditivëve, djathë, drithëra, misër, hikërror, kënaqur, oriz; Perime, fruta jeshile dhe e bardhë, supave vegjetarian dhe drithërat, të rinj viçi, derri, gjeldeti, mish pule të ziera, peshk, cod, pozitë e lartë, hake, vaj vegjetal, misri 2 klasën e dytë, biskota të freskëta, lëng, çaj, ujë mineral, lëng.
Nëse ju gjeni një fëmijë në dietë artificiale dhe të përzier duhet të supozohet se shkaku i alergji ushqimore ishin proteinat e qumështit të lopës. Në këtë rast, të zëvendësojë përzierje e qumështit në të specializuar hypoallergenic.

Në sqaruar burimin e alergjisë është eliminuar nga dieta e këtij produkti fëmijë. Kjo dietë zgjat deri në tre muaj, si rezultat i simptomave alergji ushqimore ulet gradualisht.
Mjekët emëruar nga fëmija adsorbents, antihistamines, krem, ointments për trajtimin e lëkurës, hormonet

Parandalimi i alergjive mitur


Mos harroni rregullin e thjeshtë: në qoftë se fëmija juaj është alergjik, atëherë për të arritur gjashtë muaj e ushqimeve të moshës fëmijë nuk japin. Dhe produkte të tilla si vezë, peshk, fruta dhe agrume, qumështi i lopës, gruri, arra, vënë në ushqim, pas dy vjetësh. Mos harroni se ndonjë prej këtyre produkteve mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Për të parandaluar alergji të ndjekur lëvizjen e zorrëve e foshnjës, mos e përdorni në trajtimin e sëmundjeve të tjera të shurupit njollat, përdorni vetëm kozmetike fëmijëve hypoallergenic, kufirin trajtimit të ujit për 20 minuta, me ujë para-filtër dhe të mbrojtur, për të shmangur not në ujë chlorinated, nuk e fshij washcloths fëmijën tuaj të lëkurës pas larjes me kujdes kohën e duhur peshqir fëmija lëkurës moisturize lëkurës mjete të veçanta baby rroba duhet të jetë bërë nga pëlhura e butë, batanije dhe jastëkë duhet të përbëhet nga një mbushëse sintetike, i mitur veshin në mënyrë racionale, duke shmangur overheating, përdorni lodra të sigurt për lojëra nga mosha, hiqni kafshët shtëpiake dhe monitorimin e cilësisë së ajrit, më shumë shëtitje me fëmijën.

Shumë prindër janë të shqetësuar nëse simptomat alergji ndaluar në një fëmijë me moshë? Stop, por vetëm uyazyka kohë trajtimi i hershëm dhe të përmirësojë funksionin e mëlçisë, zorrëve dhe sistemit imunitar fëmijën.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. urtikaria në alergji të fëmijëve në foshnjat