Alergji në foshnjat, simptomat dhe trajtimi


Alergji në foshnjat sëmundja më e zakonshme e ditëve të para të fëmijës. Një reaksion alergjik në foshnje është personazhi më i vështirë se sa tek të rriturit. Kjo është një gabim për të besuar se fëmija në nënat ushqyerja me gji, të imunizuar ndaj alergjive. Vetëm qumështi i gjirit përmban këto alergeneve të ardhur keq

Shkaqet e alergji në foshnjaveÇka e shkakton alergji në foshnje? Zakonisht ushqime përmbajnë alergene dhe nënën ushqimor, ose produktet që janë përdorur direkt fëmijë. Përzjerë shfaqjes yyazytsirnist e alergjisë në foshnjat faktor i trashëguar, dhe punës të rënda, hipoksi fetusit dhe u zhvendos në infeksione të rënda respiratore akute virale apo zorrëve. Ne nuk mund të përjashtojmë tipar ulët funksionale të traktit digjestiv të mitur. Antitrupat ende nuk janë të gatshëm për të trajtuar dhe mbrojtur mukozës së zorrëve.

Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë ndikon edhe situatën në drejtim të reaksioneve alergjike në fëmijën. Një tjetër shkak alergji në foshnjat akteve të kënaqem mom ushqime vыsokokalloryynыmy alergjike gjatë shtatzënisë. Fëmija më tej do të reagojnë keq për produkte të tilla, vezë peshku, qumështi i lopës, ushqim deti, vezë, e kuqe, portokalli fruta dhe perime, kafe, çokollatë, produkte kakao, arra, kërpudha, mjaltë. Substancat që shkaktojnë reaksione alergjike quhen alergene. Çfarë tjetër shkakton alergji në foshnje? Alergji ndaj ushqimit provokuar proteinat që gjenden në ushqim. Disa alergeneve ushqimore kanë aftësinë për të ndryshuar vetitë alergjike në anën e më të ulët gjatë gatimit, ndërsa të tjerët mund të fitojë alergjive edhe më të lartë fillestare.

Më alergji në fytyrë e porsalindur duket disa kohë pas miratimit të ushqimit produkti alergjik, por ka edhe reagimi ngadalësuar që manifestohet në ditën e dytë. Të gjitha shumë individualisht në çdo rast dhe varet nga alergjen miratuar

Simptomat alergji në sapolindur


Si ka alergji në foshnjat? Manifestimet e saj janë të ndryshme. Kjo mund të jetë lezione alergjike të lëkurës:
• skuqje, koshere, skuqjen në trup
• flaking dhe kruarje në trup, lëkura e cheeks

• skuqje pelenë këmbëngulës, miliaria bollshme
• Formimi i peshore (gneiss) në kokë dhe vetullat, Angioedema
Ose lezione të gastrointestinal edemë mukozale të traktit:
• regurgitation, të vjella
• diarre me jeshile karakteristike të përziera
• kapsllëk, dhimbje barku, fryrje
Rrallë alergji në foshnjat ndodh si çrregullime të frymëmarrjes, të shoqëruar me ënjtje e mukozës: rinitit alergjike, bronchospasm
Bronchospasm dhe Angioedema të përbëjë një rrezik për efektet e tyre të sapolindur negative.

Ka një kombinim i lezione të lëkurës, zorrëve dhe bronke. Në raste të tilla të zhvilluar:
• pezmatim i lëkurës atopic
• astma

Trajtimi alergji në foshnjat


Nëse keni simptome alergji në foshnjat duhet të vënë në vëmendjen e pediatër dhe për të marrë rekomandimet e nevojshme për trajtim. Në raste të rënda, marrja e mostrave të gjakut venoz do të përcaktojë praninë e antitrupave për të zbuluar E. alergjen efektive ditar, ku regjistron te nëna e përdorur produkte. Gjëja e parë që fillon trajtimi është dietë dhe përjashtimi i produkteve të ndryshme alergjike. Strategjia e trajtimit dietë përzgjedh allergist.

Por ardhja e mjekut ju duhet të jetë në gjendje të ofrojnë ndihmën e parë për fëmijën tuaj. Për shembull, kur bronchospasm jepni fëmijën tuaj një vit në formë të shurupit antihistamine përmban Claritin ose suprastin.
Nëse porsalindur është ushqyer me gji, nëna duhet të ulen në një dietë të rreptë me përjashtim të alergeneve potencial. Nëna ushqyerit menjëherë përjashton nga menyja e tij: peshk, havjar, vezë, arra, mjaltë, kafe, çokollatë, kakao, ushqim deti, të kuqe dhe perime portokalli dhe frutat; supë, turshi, erëza ushqim, erëza, hudhër, qepë, radishes, pineapple, kivi, rrush, majonezë, patate të skuqura, salcice, proshutë, salcat, ketchup, adzhika, sodas, birrë, vendas.

Butësisht të aplikojnë sasi të vogla të qumështit të tërë, krem, sheqer, kripë, produktet e bukës klasës më të lartë.
Leja nuk është i kufizuar vetëm produktet e qumështit: kos, djathë, bifidok, bio-kos, kos pa aditivëve, djathë e vështirë, acidophilus; drithëra, oriz, tërshërë, hikërror, misri; supave, vegjetarian dhe drithërat; mish, viçi të rinj, derri, gjirit gjeldeti, mish pule të ziera; peshk ligët: cod, pozitë e lartë, hake, vaj vegjetal dhe furrë klasën e 2; pije, ujë jo-gazuara mineral, çaj i dobët, lëng, pije frutash.

Me artificiale dhe të përzier baby ushqyer proteina alergjen ushqim nga lopë qëndron formulë foshnjore. Në këtë rast është e nevojshme të bëjë zëvendësim pas soje apo përzierje hypoallergenic hydrolyzyrovannuyu e përshkruar nga mjeku juaj. Por edhe me një dietë të tillë janë në vështirësi: intoleranca e mundur për të dietë soje dhe shtypjeje pakëndshme përzierje shije hydrolyzyrovannoy për fëmijën.
Kjo dietë është e rekomanduar për tre muaj dhe vetëm pas gradualisht në rritje racion mom, me përjashtim, sigurisht, produktet vysokoalerhenni.

Në trajtimin, mjeku i emëruar antihistamines, krem ​​të ndryshme, adsorbents, krem ​​për aplikim aktuale në lëkurën e foshnjës.
Krem Эlydel zbatohet në rast të kruarje dhe inflamacion të heqjes së tre muaj moshë.
Krem Byubhen (Bubchen) - të veçantë dhe sigurinë e Panthenol. Ky krem ​​është i domosdoshëm në djep dhe sidomos rekomanduar krem ​​Byubhen nën një pelenë baby nga lindja.
Krem Byubhen alergji në foshnjat marrë komente të mira nga moms të cilët janë të interesuar fëmijën përflakur lëkurës. Pas trajtimit të alergjisë në foshnje është një kohë e shkurtër. Krem Bubchen heq skuqje pelenë, skuqje, abrasions të vogla dhe bruises, lëkurës pasurimin e ushqyesve. Krem Byubhen dermatolahamy rekomandohet për foshnjet. Përbërja e këtij krem, vitaminë E, kamomil, Panthenol, vaj peshku, allantoin. Kërkesa është shumë e thjeshtë: për të vënë në të porsalindur të pastër të lëkurës në katër herë në ditë. Trajtimi zgjat për dhjetë ditë.

Vaj Fenystyl rekomandohet për fëmijët nga muaji i parë për lehtësimin inflamacion të lëkurës.
Fenystyl bie muajin e përcaktuar para e 3 cap. duke argumentuar për nevojën për 10 CPS. Pritja përsëritur 3 herë në ditë. Këto pika për alergjive janë konsideruar shumë të efektshme për foshnjat.
Para antihistamines trajtimit përdorim të mirë provuar mënyrë popullore për të fshirë numrin faqet dhe përdorimi fëmija krem ​​e foshnjës në bazë të kamomil dhe vetëm pastaj të kalojnë në mjetet më të fortë

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Shtatzënia 2. Alergji Qumësht alergji