Lëkura e njeriut alergji në diell


Një nga surpriza që mund të merrni një person pas gjashtë muajve të errësirës dimrit - është alergjik ndaj diellit. Çfarë doni? Ne jemi të pamësuar me dritën ultravjollcë, dhe tani sulmi mbi dobët (shpesh gra ose fëmijë) trupi mund të provokojë një sistem i lodhur përgjigje joadekuate imunitar. Jo më pak probleme mund të dorëzojë skuqje pelenë që lindin, zakonisht në ijë ose në folds ndryshme yndyrë. Dhe arsyeja ky problemi edhe një herë qëndron në ngrohjes: Sa më shumë djersë, me më shumë rrezik. Dhe problemi i tretë, i cili ne e konsiderojmë në këtë artikull - është një hakmarrje botërore Sun: melanoma. Le të flasim për alergji të lëkurës njerëzore të diellit.


Ashtuquajtura "alergji dielli" është shumë e lehtë për të ngatërruar me ndonjë alergji të tjera. Ajo është e shfaqur si koshere ose rralle, në formën e fshikëza mëdha në lëkurë. Ndonjëherë e gjithë kjo bukuri mund të shoqërohet me ënjtje të mukusit, hundë i lëngshëm dhe i holluar me ujë. Për më tepër, shkencëtarët kanë gjetur se dielli vetvete mund të shkaktojë koshere - por ajo mund të veprojë duet "me alergeneve që pa dielli nuk do të bëjnë të tillë një efekt e rëndë për sistemin imunitar.

Dielli mund të shkaktojnë alergji në lidhje me stimuj të jashtëm ose të brendshëm. Për shembull, mbrojtjen e diellit ultraviolet plus kozmetike. Struktura e disa pajisjeve me cilësi të ulët mbrojtëse mund të përmbajnë substanca phototoxic: dritën ata janë të aktivizuar dhe të shkaktojë një reagim. Gjithashtu, ekspozimi dielli mund të shkaktojnë alergji bundled me polen të bimëve të ndryshme. Faktorët e brendshëm të përfshira në formimin e alergjisë diellore përfshijnë ilaçe të ndryshme, sëmundjet e organeve të brendshme, duke përfshirë të mëlçisë ose sistemin imunitar.


Nëse reagimi është e dukshme në diell për herë të parë dhe jo shumë mund të aplikohet për të compress vend i nevrikosur ftohtë dhe të presin për të kaluar. Në rastin kur reagimi është i përsëritur, për të shkuar në allergist nënshtrohen një diagnozë të plotë, të kërkojë një alergjen vërtetë. Dhe për lehtësimin e simptomave, të marrë rekomandime mbi përdorimin e antihistamines ose kortikosteroidet. Veç kësaj, për trajtimin e alergjive deri dielli, aty phototherapy. Nën mbikëqyrje mjekësore ju një sunbathing pak nën llambë, accustoming trupin e vet ndaj rrezeve ultravjollcë.


Dhe ndërsa trajtimi nuk është nisur, ju keni për të shmangur diellin sa më shumë të jetë e mundur. Opsioni më i besueshëm - veshin sleeves të gjatë dhe nuk vijnë nga hijet. Nga kozmetike sunscreen që mund të rrisë alergji ketë vidyazykatysya. Nëpërmjet reklamave të gjerë të pluhurave fëmijë ne jemi të bindur se pelenë nxituar - për fatin e foshnjave në pelena. Po, ata janë mjaft e keqe, ata janë lëkurë delikate dhe të ndjeshme. Por ne, të rriturit, problemi ndodh mjaft shpesh. Në mënyrë tipike, skuqje pelenë të shfaqet në folds e lëkurës, ijë, nën gjinjtë apo sqetull. Duket si chafing lëkurës përflakur që merr lagësht dhe shtohet plus kruarje, djegie dhe parehati të vazhdueshme. Pranuar se pelenë puçrra - rezultat i mos higjiena.


Në të vërtetë, në qoftë se ju nuk keni të larë, atëherë herët a vonë lëkura fillon të përkeqësohet. Megjithatë higjiena e përsosur nuk garanton mbrojtje të plotë nga nxituar pelenë. Ata zhvillojnë shkak të djersitje të tepruar, e cila është një përpjekje për të kontrolluar e pamundur. Masa e parë për qëllim parandalimin e skuqje pelenë - një përzgjedhje të duhur të veshjeve. Ju duhet të vidyazykatysya e sintetike, hedhin çdo gjë ultraoblehayuschee dhe blerë çarçafë pambuku njëqind për qind. Plus nevoja për forcimin e higjienës - larë zonën e prekur në tërësi, dhe zëvendësim të thata diellin. Rezultate të mira japin fëmijëve pluhur të thata dhe krem ​​zinkut-bazuar.


Moles janë pothuajse të gjitha burra. Vlen të përmendet se ne jemi të lindur pa to. Por vitet që kalon, dhe ato shfaqen. Dhe më të shpejtë në fëmijëri dhe adoleshencë. Së pari, Moles janë arna e rrumbullakët ose ovale në lidhje me madhësinë e 5 mm me një sipërfaqe të lëmuar, ngjyra e të cilave mund të jetë ngjyrë kafe ose të zezë. Me kalimin e kohës, ata rriten në madhësi, dhe nganjëherë merr formën e rruzull harmonishëm, ngritur pak mbi sipërfaqen e lëkurës.
Ata zakonisht nuk shkaktojnë bezdi. Por energjia diellore, e cila shkakton prodhimin e melatonin në lëkurën e njeriut, mund të shkaktojë moles transformuar ose, në gjuhën mjekësore, rilind. Dielli na jep rrezikun e melanoma - kancerit të lëkurës. Kjo lëkurës tumor malinj njerëzor ndodh më shpesh në moshë nga-6D vjet, kryesisht tek gratë, por ndodh në meshkuj. Në fazat fillestare të melanoma mund të ngjajnë një nishan të zakonshëm. Pastaj ai merr formën e pllaka asimetrike ose nodules me ngjyrë kafe të errët dhe mund të rrjedh gjak në lëndim të vogël. Në fazën e hershme të kancerit të lëkurës është i shërueshëm. Ashtu si me çdo kancer, ajo bëhet vdekjeprurës, pasi metastasizes të organeve të tjera. Si të mbroni veten nga melanoma?


Për të mbrojtur veten nga kanceri i lëkurës njeriu duhet të shmangin rrezet e diellit direkte, veçanërisht në periudhën e aktivitetit diellor maksimale - 12:00-17:00. Ky rekomandim vlen kryesisht për njerëzit e bardhë-skinned me flokëverdhë apo flokë të kuqe, Freckles janë të shumta. Përveç kësaj, grupi rreziku përfshin njerëzit që kanë një predispozitë gjenetike për këtë sëmundje malinje, dhe ata numrin e moles trupi i të cilit të mëdha (më shumë se 50). Për ata, shoku më i mirë për pushime - krem ​​dielli. Dhe mos harroni të sjellë vendin veshje të lirë të lehta me mëngë të gjata skaj maxi apo diçka të ngjashme të sigurisë. Ajo do të duket se nëse ju hiqni të gjitha Moles mund të jetë cirk në pafundësi. Për fat të keq, kjo nuk është aq, sepse njerëzit që kanë shumë moles, ky kurs krejtësisht të papranueshme (nga shumë interes duhet të heqin qafe e lëkurës).