Reaksion alergjik Anaphylaxis


Anaphylaxis reaksion alergjik, ajo mund të jetë vdekjeprurës. Efektet që rezultojnë nga doza të larta të alergjen apo njerëzve të prirë. Manifestuar përkeqësim të mprehtë, skuqje, edemë, dyspnea, kollitje, vizion të paqartë, fyt gërvisht, nganjëherë - nauze, vjellje, dhimbje barku. Në të gjitha rastet, ka një rënie të presionit të gjakut, dobësi, marramendje, ndërprerje.
Ajo duhet të jetë në ndihmën e parë
Telefononi menjëherë "të shpejtë". Nëse ju jeni jashtë qytetit dhe "të shpejtë" e ardhshme për të nuk ka kontakt me ndonjë mjek apo kujdesin shëndetësor profesional. Nëse një reaksion alergjik i shkaktuar nga produkt ushqimor, të përpiqen për të sjell të vjella. Para se të vijnë te mjeku le të suprastin pacientit, diphenhydramine ose tavegil. Nëse pacienti është me një shiringë dhe hormonal shishkë injectable (prednisolon, hydrocortisone, dexamethasone), pastaj menjëherë të hyjë hormoneve në muskul! Adult e nevojshme jo një por dy kupat.Është e rëndësishme të mbani mend se shoku anafilaktik - një problem shumë serioz, ajo kërkon administrimin intravenoz të adrenalin dhe drogës hormonal pa ndihmën e mjekut të përballen. Edhe në qoftë se pacienti është më i mirë, ende i referohen në spital: Ndonjëherë reaksion alergjik të shoqëruar me vonuar tipit alergji dhe janë karakter dvuhvolnovыy. Shoku anafilaktik apo reaksion alergjik mund të shpejt (në vetëm disa minuta) të shkaktojë humbjen e vetëdijes. Nëse personi është pa ndjenja - është e nevojshme për të përcaktuar peshën e gjendjes së tij dhe të përcaktojë nëse ajo frymëmarrje dhe rrahje zemre. Nëse frymëmarrja nuk është përcaktuar - duhet menjëherë të ndërmarrë hapa për të rimarrë atë! Së bashku me këtë duhet të kryhen të gjitha masat e nevojshme për të luftuar shoku anafilaktik.


Është e nevojshme që duhet të kryejnë frymëmarrje artificiale. Frymëmarrje artificiale është quajtur edhe "ventilim mekanik" (ventilimi mekanik). Check-nëpër rrugët e frymëmarrjes pacientit. Ata mund të jetë i bllokuar nga organizma të huaj, rërë, baltë, bitum, mbeturinat e ushqimit dhe kështu me radhë. D. pastër gisht orale zgavrën, mbështjellë me një shami apo leckë. Mos harroni protezat. Shpesh Lumen udhë ajrore mund të mbyllë gjuhën. Që nga ajo është e lidhur me nofullën e poshtme, lëvizja e tij përpara liron rrugët e frymëmarrjes. Ju duhet të shpjegoj kokën e pacientit drejt mbrapa, vendosni një jastëk nën supet. Ndonjëherë kjo nuk është e mjaftueshme, ju keni nevojë për të "propozojë" nofulla e ulët përpara. Për ta bërë këtë, gishtat e dy duarve otdavyte mjekër pacientit poshtë dhe indeksi dhe gishtat e mesme vendoset në kënd të nofullës, shtyjnë atë përpara.


Fuqimisht kreu hedhin nuk mund të jetë një viktimë, nëse dyshoni se mund të jetë dëmtuar rruaza të qafës së mitrës. Rregulli kryesor gjatë ventilimit artificial të mushkërive (ALV) - viktimës duhet të jetë në tokë të fortë. Ka frymë teknika "gojë-për-hundë" dhe "sy për sy". Në rastin e fundit pacienti bie pirg hundë (faqe apo gishtat) në ajër nuk është ushqyer në mjedis, në mushkëritë e viktimës. Frymë në gojë (ose gojës dhe hundës), ajër i durueshëm me gojën e tij, atëherë pauzë për disa sekonda. Ndalo nevojshëm edhe nëse frymëmarrje artificiale keni shpenzuar së bashku, është e nevojshme për pacientin në mënyrë që ai të mund të nxjerr në mënyrë pasive. Në këtë rast gojën e viktimës duhet të jetë i hapur.

Në një moment nevoje të bëjë vduvanyy 12-20, në varësi të moshës së personit, foshnjat injektimin e nevojshme të 20-24 minuta në. Nëse nuk ka frymë dhe rrahje zemre, atëherë e ventilimit artificial duhet të kombinohet me të mbyllur (I jashtëm) masazh të zemrës. Pishinë të brendshëm në natyrë, masazh kryer kirurgji të zemrës të hapur, por mjekët dhe spitalet të veçanta. Masazh të jashtëm të zemrës, por fuqia për të kapur të gjithë.

Masazh kardiak të jashtëm
Pacienti duhet të shtrihen në një substrate të ngurtë (mburojë të ngurta, kati, trotuar). Mbyllur rritur kardiak masazh dhe adoleshente kryer duke përdorur pëllëmbët mbivendosje. Në këtë rast, duart tuaja duhet të jetë pingul me sipërfaqen e trupit të viktimës. Pika e zbatimit maksimal të forcës është në prag të mesme dhe të poshtme të tretën e kafaz i kraharorit. Foshnjat rrokje gjoks me të dy duart dhe të shtyjë para të gjirit me dy gishta. Në preschoolers - klikoni mbi bazën e gjirit e pëllëmbë të njëra anë dhe të dorës së dytë duke i dhënë opozitës nga pjesa e prapme e fëmijës.


Pika e zbatimit maksimal të forcës - e njëjtë si në të rriturit, me përjashtim për fëmijët shumë të vogla, të cilat shumica e detyrimit duhet të bien në vend, i vendosur në një gisht nën kryqëzimin e linjës që lidh nipples dhjetor të gjirit. Frekuenca gjoks styskan me compressions gjoks në të rriturit - 60-80 për minutë në fëmijët - 100-120 për minutë në foshnjat - 120-140 për minutë. Mos harroni se thellësia e devijim gjoks ndërsa shtypur duhet të jetë të paktën 3-5 cm në fëmijët e vegjël - 15-25 cm! Përndryshe, veprimet tuaja mund të jetë i paefektshëm.


Përmes një masazh të mbyllur në zemër, bëj bërryla tuaj, kur presioni në kafaz i kraharorit për të përdorur jo fuqi vetëm duart, por pesha e trupit të tij. Pas gjoks shokut duhet të shpjegoj; Duart nuk heq, por nuk shtyjnë në gjoks e pacientit. Nëse ringjallje të përfshirë një person, atëherë dy injeksion të njëpasnjëshme duhet të alternativ me 15 shtyn në gjoks. Duke klikuar një rresht nga një, dhe injeksion pastaj kryer përsëri. Kur injeksion masazh kardiak të jashtëm shkurtimisht ndërpresin të mos shqetësojnë lëvizjet e frymëmarrjes të gjoksit.