Llojet e alergeneve për të njeriut


Alergeneve Aero (aeroallerhenov) quhet një substancë në trup që të shkaktojë një reaksion alergjik (sensibilizimit), duke marrë në rrugët e frymëmarrjes. Ky artikull do të flasim për llojet e alergeneve për trupin e njeriut.
Për alergjen ajrit në veprim patogjen, ajo duhet të përfshihen në ajër në sasi të mëdha, grimcat e saj duhet të jetë relativisht e vogël dhe mbahen në harresë afatgjatë. Alergeneve Aero janë polen, spore fungale, duke përfshirë myk, produktet shtazore (grimcat e jetës së gjitarëve, insektet, marimangat), pluhur (natyra organike dhe inorganike), herë pas here algat.Në mjedisin shumë alergeneve ajrore te shfaqet ne specifike për çdo sezon. Veçmas ato ndodhin në mënyrë sporadike. Gjatë lulëzuar përqendrimit të bollshme polen mund të jenë të larta. Ajo është e prekur nga temperatura dhe lagështia, shpejtësia e erës dhe drejtim. Si rritet temperatura, që është zakonisht në mes të ditës, ndarjen e rritet polen.

Gjithashtu përqendrimit në rritje në ajër disa lloje (p.sh., ragweed) me lagështi të lartë. Zakonisht aeroalerheniv rritet përqendrimi me shpejtësi të erës prej rreth 24 km / h. Me rritje të mëtejshme të shpejtësisë së erës bie përqendrim alergjen. Të vogla grimcat aerosol përmbajnë alergjen, më ata të mbeten në harresë. Në stabilitetin e aerosol ndikon kokrra polen formë.


Një shkak i zakonshëm i rinitit alergjike për të njeriut dhe astma janë bimët. Që nga bimët mund të shkaktojë kullosa alergjike dhe pemë. Megjithatë, impianti nuk shkaktojnë alergji veten e tyre, në mënyrë që gjatë lulëzuar ata prodhojnë polen. Polen është transferuar në mënyra të ndryshme: nëpërmjet insekteve, kafshëve ose era. Alergji polen shpesh shkaktojnë simptoma, por kjo nuk do të thotë se është alergjik ndaj shumicës së bimëve. Për shembull, në qoftë se ka një alergji të lisi polen, atëherë pema nuk ka. Nuk ka frikë nga shkelën në parket bungu dhe mobilje sigurtë përdorni e lisi.


Në përgjithësi, alergji polen provokimin ose astma, prodhon një përqindje shumë e vogël e të gjitha bimëve. Shumica e këtyre llojeve alergjike përkasin koryazykah ose bar. Ne e dimë se alergji polen shkakton rreth 50 lloje të bimëve lulëzuar. Këto përfshijnë drithëra (thekër, Timothy-bar, fescue, bisht dhelpre, tonkonih) dhe bimët e familjes Compositae (luleradhiqe). Alergjia ndaj polenit mund të jetë shumë bimë të tjera: i urtë, quinoa, lëpjetë. Për më tepër, reaksion alergjik ndaj polenit të një prej këtyre bimëve tregon mbindjeshmëri ndaj të tjerëve.


Shumë më shpesh se sa bimë të tjera të shkaktojnë alergji dhe sulm astmë është ragweed. Shumë sufferers alergji janë të ndjeshëm ndaj ragweed, gjithashtu i ndikuar bykun - një farë e keqe që rritet në liri. Periudha e lulëzuar e ragweed zakonisht fillon në mes të gushtit dhe në nakapchyvaetsya tetor dhe / ose acar e parë. Polen ragweed prodhon një pjesë të madhe të 06:00-11:00 në mëngjes. Në të nxehtë dhe të lagësht polen motit është zakonisht më pak. Tree polen është më i vogël se poleni e kullosa. Periudha lulëzimi i pemëve që prodhojnë polen alergjike, zakonisht zgjat nga dimrin e vonë apo pranverën e hershme deri në fillim të verës. Si pasojë, rreziku i vuajnë nga pema polen më e ulët se polen nga kullosa.


Të pemëve që prodhojnë vetë polen alergjike, përfshijnë elm, shelg, plep, thupër, ahu, lisi, gështenjë, panje, boxwood, hirit dhe disa kedri. Pemëve halore (bredh, pishë, bredh) është vetroopыlyaemыmy. Edhe pse rreth tyre polen pranishëm në numër të madh, ajo është e rrallë alergji. Shumë sufferers alergji të gjeni se push plep është shkaku i sëmundjes. Në fakt, ata janë më të ndjeshëm ndaj polen bari formimit kulmin e cila përkon me periudhën fara shpërndajnë plep. Alergji plep polen është shumë më pak e zakonshme se ajo është kredituar.


Lule të prodhojë polen është e rëndë dhe të ngjitet, e cila është transferuar nga fakti që shkopinj në trupin e insekteve dhe kafshëve. Sepse lule zakonisht nuk shkaktojnë alergji. Në shumicën e rasteve kur sëmundja alergjik që lidhen me trëndafila të lulëzuar ose lule të tjera, ai në fakt të shkaktuara nga poleni i bimëve spaced ngushtë dhe pemë. Alergji për lule rrallë mund të zhvillohen në njerëz që kanë kontakt të ngushtë me ta, për shembull, në Conservatories ose punonjësit dyqane lulesh.

Ndonjëherë shkaku i reaksioneve alergjike të zgavrën me gojë është rezultat i ndër-reagimet ndaj polenit dhe ushqimeve të caktuara. Nga vetë, reagimi manifestuar ënjtje gojë, kruarje fushat e gojës, u përball me ushqim - buzët, gjuhën, fyt, shije. Pësimit të një përgjigje të tillë nuk duhet të jetë, është ushqimet e papërpunuara, sidomos në sezonin e bimëve lulëzuar, polen e cila shkakton alergji të tyre. Në praninë e alergji të Birch polen nuk është e rekomanduar për të ngrënë mollë, dardha, selino, karrota, patate, kivit, lajthi; në qoftë se ju jeni alergjik ndaj ragweed polenit nuk është e rekomanduar është shalqi, pjeprat, trangujve; nëse jeni alergjik në pemë polenit dhe bar nuk janë të rekomanduara për të ngrënë mollë, pjeshkë, portokall, dardha, qershi, domate, karrota, lajthi, dhe kështu me radhë. Z. përgjithësi, alergji të pemëve frutore, polen e cila është duke treguar shenja të alergjive, alergji nuk zhvillohen . Në fakt, se ka pasur një reaksion alergjik ndaj polenit, kontakti kërkohet me të paktën për një lulëzim të sezonit.