Alergjia tek fëmijët, llojet, simptomat, trajtimin alergji


Alergjia tek fëmijët - përgjigje imune mbrojtjes për çdo fëmijë që vjen nga mjedisi një substancë që trupi është perceptuar si potencialisht të dëmshme, dhe kështu duke shkaktuar reagimin e duhur mbrojtës, manifestohet nga një kollë, hundë i lëngshëm dhe një skuqje të lëkurës. Shumica e shkencëtarëve të njohur në fushën e alergji, alergji ka tendencë të jetë trashëguar, dhe në qoftë se të paktën një prind biologjik me alergji, ka një yyazytsirnist shumë të lartë që me të njëjtin stimul do të luftojë dhe sistemi imunitar i fëmijës.


Shkaqet e alergjive te fëmijët shumë të ndryshme, dhe shumë prej tyre mund të ndjekë një person gjatë gjithë jetës është: kimikateve të ndryshme, insektet helm kafshëve (Grerëzat, bletët, milingonat), polen e bimëve të ndryshme, ushqime, pluhuri.
Alergjia shihen pothuajse menjëherë pas ekspozimit ndaj substancave alergjike dhe të rrezikshme të shfaqen skuqje dhe skuqje të lëkurës, inflamacion i mukozës, rrufë, teshtimë, kollë, ethe hay dhe sytë ndërprerë. Herë pas here alergji mund edhe në një moshë të re paraqesin një kërcënim real për jetën, të tilla si inflamacion udhë ajrore të rënda mund të çojë në asfiksi.

Alergjia në foshnjat kërkon vëmendje të veçantë, pasi ajo është e alergjive ushqimore në mënyrë që fëmijët e vegjël moshës vërejtur shpesh që mund të ndodhë në një periudhë të caktuar të jetës, pastaj zhduken vetë. Reagimi mbrojtës i trupit pas fëmijës mund të përfshijnë lloje të ndryshme të frutave dhe perimeve, të hahet të kuqe dhe të tjerët. Kjo është arsyeja pse nëna pleqsh pas lindjes së fëmijës atribuohet dietë të rreptë të përbërë vetëm nga produktet hypoallergenic.
Simptomet kryesore të alergjive te fëmijët - Kjo është inflamim të ndryshme të lëkurës, kruajtje, skuqje, lëkurë dhe skuqje. Ndonjëherë alergji manifestohet në fëmijët me çrregullime të zorrëve, fryrje të barkut dhe një shkelje e karrige.

Sot tregu farmaceutik ofron një përzgjedhje mjaft të gjerë të antihistamines, të cilat kanë për qëllim eliminimin reaksione alergjike tek fëmijët. Zakonisht ato janë përdorur herë pas here, dmth në rastin e reagimit të mbrojtjes në një stimul të veçantë. Megjithatë, trajtimi opsioni më i mirë është përjashtimi i kontaktit me alergjen fëmijën provokuar. Alergji Ilaçet në fëmijët (immunotherapy) është futja e vazhdueshme e rritur gradualisht doza e antigjenet e identifikuara. Ky trajtim është shumë e gjatë dhe mund të marrë disa vjet, por pothuajse njëqind për qind të rasteve ndihmon të shpëtoj prej alergji ndaj stimujve të veçantë

Alergjive ushqimore te fëmijët


Për shkak të gamë të gjerë të alergeneve ushqimore, alergji ushqimore te fëmijët janë manifestime mjaft të përhapura dhe të ndryshme klinike vetëm komplikojë procesin e identifikimit alergjen specifike. Pothuajse çdo ushqim mund të shkaktojë një reaksion alergjik të përshtatshme.
Simptomet e alergji ushqimore në foshnjat janë të zakonshme, si alergeneve ushqim të hyjë në trupin e fëmijës nga qumështi i nënës, në kundërshtim me dietën e saj hypoallergenic. Shpesh alergji ushqimore në fëmijët në vitet e para të jetës pas zhvillimit përkthimin e tyre në zëvendësues të ndryshme të qumështit të nënës, dhe sa më shpejt fëmija nga vidluchayetsya gjirit dhe të përkthyer në përzierje, më të larta shanset e reaksioneve alergjike. Në më shumë se 90% e fëmijëve 1 vit të jetës nuk ka intolerancë të proteinave të qumështit të lopës.

Produktet që më shpesh shkaktojnë alergji ushqimore në fëmijët: peshk, frutave agrume, mjaltë, kërpudha, arra, vezë. Reaksione alergjike disi më pak të vërejtura në kajsi, të ndryshme manaferrat, fasule, domate, shegë, pjeshkë, panxhar, karrota dhe erëza të ndryshme. Edhe më pak e zakonshme është alergjik ndaj djathë, kungull, kumbulla, hikërror, kungull dhe patate.
Simptomet e alergji ushqimore në fëmijët zakonisht ndodhin kruarje mjaft të fortë, miliaria bollshme, pamje në blisters kuqur lëkurës dhe skuqje. Në jetën e tregon të dhënat e quajtur diatez alergjik. Me fat rrallë mund të zhvillojë një manifestim të vështirë të reaksion alergjik si Angioedema, e cila manifeston ënjtje të fortë e indin nënlëkuror, mukozës dhe lëkurës dhe mund në rast të dështimit të mjaltit në kohë. të ndihmojë të çojë në vdekje. Në qoftë se përfshirja e traktit gastrointestinal, alergji shoqëruar nga dhimbje barku, kapsllëk ose stools lirshme, dhimbje barku dhe të vjella. Rrallë mund të zhvillojnë probleme të frymëmarrjes si bronchospasm dhe rinitit.

Mënyra më e besueshme për të përjashtuar një fëmijë përshkruar nga simptomat, një përjashtim të plotë nga produktet dietë alergjike. Për shkak të faktit që menjëherë të identifikuar shkaku i alergjive është zakonisht mjaft e vështirë, të ushqyerit duhet së pari të eliminuar ushqimet më alergjike yyazytsirni. Fëmijët 1 vit të jetës në këtë rast duhet të transferohet në një përzierje të veçantë hypoallergenic

Alergji për t'u përballur me fëmijën


Shumë shpesh një reaksion alergjik në fëmijët manifestohet në formën e parregullsive fytyrës, skuqjen dhe skuqje. Zakonisht nuk ka simptoma, ky rrezik shëndetësor nuk është, megjithatë, një vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet lezione mundshme inflamatore të traktit respirator dhe laring, të cilat mund të prishin funksionin e frymëmarrjes së foshnjës. Zakonisht kjo shkakton një reaksion alergjik në fëmijët shërbejnë produkte të ndryshme ushqimore (shpesh fruta dhe perime), e cila përfshin të përmbajë flavorings, colorings dhe aditivëve kimike, dhe kontaktit të drejtpërdrejtë me kafshët ose prodhojnë polen.

Simptomat shpesh të fillojë të shfaqet brenda një ore pas kontakt me një alergjen ose pas ngrënë ushqime të caktuara. Shpesh, ndërsa në fytyrën e simptomave alergji të fëmijës janë të pranishëm, ndërsa shëndeti i përgjithshëm i fëmijës mbetet i njëjtë, pa përkeqësim të dukshëm.
Industria moderne farmaceutike ka zhvilluar shumë medikamente, duke përfshirë krem ​​të ndryshme dhe ointments, të cilat kanë për qëllim zbutjen e lëkurës dhe të shpëtoj nga puçrra fytyre baby dhe vrazhdësi të lëkurës. Por e vërtetë trajtojnë alergji nuk duhet të jetë lehtësim i kufizuar nga simptomat. Efekti kryesor i privimit të fëmijës është shkaku që shkakton reaksione alergjike, dhe madje edhe atëherë vetëm duhet të heqin qafe e pasojave. Për të eliminuar simptomat e dhimbshme dhe të bezdisshëm alergjike mbi fytyrën e një fëmije është e rekomanduar për të përdorur hidratues dhe zbutjen krem ​​të ndryshme. Gjithashtu mos harroni rregullat e thjeshta të higjienës personale, i përbërë nga cleanser periodikisht gjatë gjithë ditës dhe në masë të madhe të lehtësuar ndjenjë të pakëndshme të fëmijës vospalyvsheysya lëkurës

Lëkurës alergji në fëmijët


Zakonisht alergjik në lëkurën e fëmijës manifestohet si pezmatim i lëkurës atopic, ekzemë ose diatez fëmijëve, të cilat kanë simptomet e tyre individuale dhe trajtim.
Alergjik diatez - Reagimi i fëmijëve ndaj ushqimeve të caktuara, skuqje manifestuar, skuqje dhe kruarje në mollaqe dhe cheeks fëmijës. Kjo tregon simptomat fillim të një reaksion alergjik.
Fëmija ekzemë - faza e dytë e zhvillimit të alergjive. Në këtë pikë në lëkurë formuar skuqje të fortë dhe blisters në vend të cilat janë më pas të shkaktojë kore pakëndshme kruarje.

Dermatit atopic - reaksion alergjik faza e fundit në të cilën ajo bëhet kruarje të padurueshme, sidomos gjatë natës dhe në mbrëmje, të cilat shpesh çon në gjumë fëmijën shqetësim. Në mënyrë tipike, dermatitis atopik lokalizuara në bërryl dhe gju nyje, dhe në adoleshentët me përjashtim të vendeve të dhënave shpesh ndikon në fytyrë dhe qafë. Ndonjëherë dermatit alergjik mund të shoqërojë sëmundje të frymëmarrjes. Duke filluar në fëmijëri, dermatitis atopik shpesh ndodhin para pubertetit fëmijës, por në raste të rralla mund të mbetet për jetën.

Shkaqet e alergjive të lëkurës te fëmijët janë të shumta, duke filluar nga nesformyrovavsheysya sistemit në fund të tretjes faktorët irracionale regjimit NPT dhe dietë paekuilibruar, jetesës shtatzënë shtatzënisë gabuar nëna dhe të trashëgueshme. Kjo është arsyeja pse mjeku përfundimtar diagnoza duhet të shqyrtojë me kujdes uyazyka vendbanimin e fëmijës të dinë të gjithë në lidhje me dietën e tij dhe për të marrë në tiparet e zhvillimit të saj intrauterine.
Trajtimi i këtij lloj reagimi alergjik të emëruar nga të dy brendshme dhe të jashtme, dhe për herë të parë redukton reaksione alergjike, dhe e dyta lehtëson dosazhdayuschuyu simptomat. Për më tepër domosdoshmërisht të eliminohen plotësisht nga dietën e përditshme të shkaktojë fëmija manifestimeve të lëkurës të materies. Me qëllim të parandalimit alergji, nëna shtatzënë gjatë shtatzënisë duhet të hani e drejtë, dhe pas lindjes, gjatë periudhës së ushqyerjes me gji duhet të mbani një dietë të rreptë

Alergji për macet në fëmijët


Një reaksion alergjik në fëmijët e kafshëve të ndryshme ndodh mjaft shpesh, por alergjik më i përhapur për macet, e cila është e lidhur me praninë e sekrecioneve të dhënave proteina specifike të kafshëve, të cilat janë shumë të ndjeshme sistemin imunitar të fëmijëve njeh si agresorë, dhe kjo është arsyeja për reaksion alergjik të mbrojtjes në fillim .
Alergji për macet në fëmijët e konsideruar gabimisht nga shumë si një reaksion alergjik ndaj pezmatim të kafshëve dhe mace me nëse ju bleni një mungesë të plotë të flokëve (karafil, Sfinksit etj), reagimi trupi negativ danez plotësisht zhduken. Pra, - është mashtruese.

Në këtë lloj të alergji pas simptomeve: Dështimi frymëmarrjes, kongjestion i hundës, rrufë, teshtitjes, wheezing. Në lëkurë duket dem itchy kuqe. Nëse cat gërvishtem çdo pjesë të trupit, në këtë pikë lëkura shtohet fuqishëm dhe dukshëm të kuqe. Simptomat mund të shfaqen disa minuta pas komunikimit me kafshët, dhe disa orë. Në rast të kontaktit të përsëritur me simptoma cat acaruar zakonisht.

Për të hequr qafe alergji cat duhet së pari të hequr qafe të burimit të substancave alergjike. Megjithatë, ndonjëherë duke u shpëtoj e kafshëve nuk do të rezultojë në privuar fëmijën nga alergjitë për macet, sepse këto kafshë alergeneve mund të futen nga rruga në këpucë, rroba dhe ajri. Në këtë rast, trajtimi alergji është që të përdorin një gamë të barnave standarde të përdorura për trajtimin e reaksioneve alergjike ndaj alergeneve të mëdha. Kjo antihistamines dhe decongestants sprays dhe mjetet që shtypin simptome alergji

Alergji të ftohtë në fëmijët


Në disa fëmijë, pas një qëndrimi të gjatë në lëkurë temperaturë të ulët mund të kthehet të kuqe, duket kruarje dhe ënjtje të ndodhë. Më shumë gjasa - është alergjik ndaj të ftohtit që ndodh në shkelje të transferimit të ngrohjes në mes të mjedisit dhe trupin e fëmijës.
Alergji të ftohtë në fëmijë pa shoqërues nuk largohen, sepse pavarësisht nga simptoma të vogla në acar të ashpër mund të zhvillojnë komplikime të rënda të tilla si hipertension dhe takikardi. Ky lloj i alergjisë është parë më shpesh në fëmijët me sistemet kardiovaskulare dhe endokrine. Këta fëmijë karakterizohen zakonisht ulur temperaturën e trupit, edhe në mot të ngrohtë ata mund të ngrijë këmbët dhe / ose duart.

Alergji të ftohtë nuk është një sëmundje sezonale, kanë tendencë për njerëzit e saj të vuajnë gjatë gjithë vitit. Jo vetëm temperaturë të ulët mund të provokojnë një reaksion alergjik, por faktorë të tillë si një erë e fortë të ftohtë, përdorimin e akull dhe të ftohtë pije, skica, lagështi, dhe të tjerët.
Simptomat e një alergji të ftohtë në një fëmijë: lindjen e blisters itchy lëkurës (urtikaria ftohtë); mbajtur fëmijën nga të ftohtit ai kishte qenë quajtur hundë psevdoalerhiynyy lëngshëm; edhe në temperatura të ulëta psevdoalerhiynyy qenë quajtur konjuktivit, e cila duket kullojnë hundët, sytë e përlotur dhe në sytë e fije që kalon pasi të marrë fëmijën në një dhomë të ngrohtë; pezmatim i ftohtë, është e lëkurë dhe skuqje të lëkurës, nganjëherë deri në edemë. Zakonisht alergji të lëkurës në të ftohtë janë vërejtur rreth syve dhe buzët.

Në rastin e një fëmije alergjik ndaj të ftohtit duhet të minimizuar ndikimin mbi trupin e faktorët e tij irrituese. Nëse shkon jashtë, vishen nevojën fëmijën tuaj në mënyrë që të largohen sa më pak si zona të mundshme të mbylljes trupit. Fushat e mbetur të ekspozuar të lëkurës duhet të jetë me kujdes shpifjeve një shtresë të vogël të fëmijës mbrojtëse e krem. Rrobat e foshnjës duhet të jetë i papërshkueshëm nga uji. Gjithashtu duhet të përjashtohen nga përdorimi ushqimeve të ftohta dhe pijeve

Alergji qumësht tek fëmijët


Deri dy vjet në fëmijë me alergji më të zakonshme ushqimore janë alergjik ndaj qumështit. Ndër të gjitha substancave të tjera të konsideruara proteinat më allerhennoopasnыmy gjetur në qumësht në sasi të mëdha. Zakonisht mbindjeshmëri ndaj qumështit të cilat janë gjetur në shishe-ushqyer fëmijët. Mjaft e njohur se rreziku i alergji të qumështit më të larta të parë fëmija u excommunicated nga gjoks.

Por, shpesh vërehet tek fëmijët jo vetëm reaksion alergjik të lopëve qumështore, por edhe në qumësht. Shkaku më i mundshëm i këtij lloji të alergjisë është qumështi të cilat kanë konsumuar gjatë shtatzënisë. Përveç kësaj, reagimi ndaj qumështit të gjirit mund të zhvillohet në nënë pleqsh jo-pajtueshmërisë dietë të veçantë hypoallergenic.
Simptomet e alergjisë qumështit në fëmijë, bloating dhe dhimbje të barkut, nauze, të vjella, herë pas here manifestimet lëkurore mund të ndodhë me diarre të përgjakshme ose aditivëve gjelbër. Por flasim për alergjitë thjesht nuk ia vlen, pasi kjo simptomat më shpesh vërehet në sëmundjet e traktit gastrointestinal, kështu që pas fillimit të simptomave të mësipërme, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj për të konfirmuar diagnozën e cila përcakton testet dhe hulumtimet e nevojshme.

Alergji qumësht tek fëmijët zakonisht zhvillohet në mënyrë të pavarur për dy ose tre vjet, por ndonjëherë mund të mbijetojë dhe pjesën tjetër të jetës së tij. Nëse një fëmijë duke treguar shenja të një alergji në qumësht në një kohë kur ajo është në gji, detyra kryesore është për të rregulluar dietën e nënës, deri në përjashtimin e plotë të të gjitha përdorimet mund të shkaktojnë reaksione negative produkte. Nëse përmirësim nuk është vërejtur, është e nevojshme që të konsultoheni me mjekun tuaj për të kaluar në shishe me gji. Në qoftë se ajo është gjetur se përzierje është një shkak i alergjisë, ju duhet të shkoni për të homologut të saj përdorimit hypoallergenic. Fëmijët më të vjetër tregon shmangur të mundshme duke përdorur produktet që përmbajnë në përbërjen e tij të qumështit të lopës

Alergji ndaj pluhurit te fëmijët


Sot, alergji të pluhurit në fëmijë - një dukuri mjaft të zakonshme, por pa vëmendjen e duhur nuk mund të largohet, për shkak se ata mund të zhvillojnë komplikime të ndryshme, duke përfshirë edhe astmë është më serioze.
Simptomat e alergjive në pluhur fëmijën, dhimbje në sy, wheezing, hundë i lëngshëm, teshtitjes, kollë, gulçim, nganjëherë astma. Shpesh ka conjunctivitis, ekzemë dhe koshere. Kjo është vënë re se në qoftë se disa ditë për të hequr fëmijën nga banesa e keqe, shëndetin e tij përmirësuar dukshëm. Ajo duhet të mbahet mend se këto simptoma janë vërejtur shpesh në sëmundje të tjera, për shkak se diagnoza definitive duhet të paraprihet nga një ekzaminim të plotë.

Reaksionet alergjike në pluhur fëmija nuk është pluhur, dhe të jetojnë në marimangat IT dhe produktet e tyre metabolike. Këto marimangat janë madhësi mikroskopike në mënyrë që syri i zhveshur nuk mund të shohin ato, ndërsa ata jetojnë kudo: në mobilje veshur me susta, quilts, jastëkët, qilima, lodra të buta dhe të tjerët. Ai vijon se nëse fëmija tregon simptomat alergjike ndaj pluhurit, duhet pa vonesë të kryejë një pastrim i përgjithshëm i banesës janë objekte të buta dhe gjërat. Nëse jastëk fëmija me stilolaps mbushje natyrale, ajo duhet të zëvendësohet menjëherë në një jastëk me një filler artificiale. Çdo ditë në banesë duhet të jetë pastrimi bollshme lagësht, duke shikuar nga afër për të siguruar që lagështia e lartë në dhomë nuk ishte.

Alergji në pluhur fëmijën vazhdon vetëm një pastrim të plotë të përditshme në dhomën e ndenjjes - foshnja duhet t'i nënshtrohen trajtimit të veçantë mjekësor që po sprays alergji dhe antihistamines

Alergji në foshnjat


Në vitet e fundit, alergji shumë të zakonshme në foshnjat. Një nga shkaqet kryesore të këtij reagimi të gjetur pėrshkueshmėrisė të lartë të zorrëve, duke lejuar alergeneve të shkaktojnë alergji shpejt në gjak. Kjo është arsyeja pse foshnjat janë duke luftuar për të mbrojtur kundër kontakt me çdo burim të mundshëm të alergjive, listën e ushqimeve që janë të dorës së parë.

Shumica e alergji yyazytsirna shkaktojnë në të sapolindur - faktor i trashëguar, veçanërisht në qoftë se çdo lloj alergji ndikon në të dy prindërit biologjikë. Për më tepër shkaktojnë alergji në foshnjat mund të jenë jo nëna gjatë shtatzënisë dietë hypoallergenic, kjo vlen për të gjithë periudhën e ushqyerjes me gji. Gjithashtu shkaku i alergjive në foshnjat mund të shtyhet nëna të ndryshme gjatë shtatzënisë sëmundjeve infektive.
Alergji në foshnje është manifestuar zakonisht nga inflamacion dhe skuqje e lëkurës, kruajtje, lëkurës me luspa në ndonjë pjesë të trupit të foshnjës. Inflamacion disi më pak e zakonshme e mukozës, kollë dhe kullojnë hundët. Është e rëndësishme të mos ngatërruar me proceset inflamatore të lëkurës që kanë lindur nën ndikimin antigjene të ketë një oprelostyamy ngjashme pamjen dhe pezmatim i lëkurës. Në rastin e manifestimeve të rënda mukozale inflamatore, veçanërisht laring, fëmija duhet të jetë i shtruar në spital menjëherë, si në këtë rast në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e dështimit të frymëmarrjes dhe asfiksi të mëvonshëm.

Alergjive ushqimore në foshnjat është eliminuar nga dieta përjashtimi i plotë janë rreziku më i madh i ushqimeve alergjike: lëngje, frutave agrume dhe perime me kalimin përfundimtar artificiale ose anasjelltas, ushqyerjes me gji, por pa plotësim. Me qëllim të parandalimit të sëmundjeve infektive dhe për të përmirësuar funksionimin e zorrëve është treguar marrja zubyotykov ndryshme dhe sorbents në rastet më të rënda të treguara antihistamines.
Parandalimi i alergji në foshnjat përfshin nënë e rreptë të pajtueshmërisë dietë hypoallergenic si gjatë shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji. Që dietë gjatë kësaj periudhe duhet të përjashtojë të gjitha komponentët e mundshme të rrezikshme dhe përbërësit, duke përfshirë edhe ngjyra, aditivëve të ushqimit, preservatives dhe të tjerët.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. alergji mitur gjirit alergji 2. drogës