Llojet e alergjive te fëmijët dhe të rriturit


Sipas të dhënave statistikore, sot rreth gjysma e popullsisë së botës vuan nga çdo lloj të alergjisë. Për të qenë në gjendje për të mbrojtur veten nga manifestimet e pakëndshme e reaksioneve alergjike, është e rëndësishme për të identifikuar saktësisht se çfarë lloji i alergji sjell shqetësim nuk përfshijnë përsëritet kontakt me alergeneve dhe shkakton në përputhje me rregullat e caktuara detyrueshme, zbatimi i të cilave do të ndihmojë të rrisë rezistencën imunitar.
Për shkak të karakteristikave të tyre të veçanta gjenetike, të gjithë njerëzit kanë shkallë krejtësisht të ndryshme të reaktivitet kundër alergeneve të ndryshme. Ndonjëherë simptomat alergji në mënyrë të dobët që njerëzit nuk e di edhe për ndjeshmërinë e tyre ndaj sëmundjeve. Në anën tjetër, alergji mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme, duke shkaktuar zhvillimin e kushteve patologjike të rrezikshme për jetën si shok anafilaktik dhe Angioedema. Të dhënat paraqesin gjendjen e rrezik real për jetën dhe shpesh të çojë në pasoja fatale.


Llojet e alergji të reaksioneve alergjike :
• atopy. Në zemër të këtij reagimi alergjik janë faktorët trashëgues. Atopy tendencë e qartë për zhvillimin e përgjegjshme ndaj alergeneve mjedisore (pluhur shtëpi, polen, etj) Ig E. Në Atopy ekzistojnë tri forma kryesore: astma atopike me sensibilizimin ndaj familjes dhe pluhuri shtëpiake marimangat dhe alergeneve të tjera shtëpiake; ethe hay (astma polen, rinitit, konjuktivit) dhe dermatitis atopik
• Psevdoalerhiya. Kjo gjendje ka simptoma të ngjashme (ënjtje, urtikarie, rinitit, astma), por predispozitë gjenetike për zhvillimin e imunoglobulinave E në njerëz të tillë nuk është vërejtur, dhe trupi i tyre është i ekspozuar ndaj sensibilizimit veçanërisht e vështirë. Përgjigje imune karakter psevodoallerhycheskye nuk veshin

• Skin alergji. Ushqim, kozmetike dhe ilaçe, latex, metale të ndryshme, kimike shtëpiake dhe alergeneve të tjera të ngjashme të ndikojë drejtpërdrejt në lëkurë ose të hyjnë në trup nëpërmjet sistemit të tretjes. Nga alergeneve mësipërme zakonisht shkaktojnë alergji të lëkurës të tilla si pezmatim i lëkurës alergjik, të cilat përfshijnë dermatit miqve, diatez exudative (dermatit atopic), urtikarie dhe ekzemë. Lëkurës alergji duket kruarje të forta, skuqje të lëkurës (djegie, ashpër, ënjtje) ose ekzemë (model ndryshim të lëkurës, lëkurë dhe thatësi e lëkurës)

• traktit respirator alergjike (alergji të frymëmarrjes). Ky lloj i shkakton alergji janë masa të vogla të alergeneve ajrore, të cilat përfshijnë grimcat e flokëve dhe zbokth e kafshëve, fragmente të cockroaches dhe marimangat pluhur, polen, spore myk dhe shumë alergeneve të tjera. Duke qenë në ajrin e ambientit, pjesa e të dhënave në njerëz të prirur për reaksionet alergjike të provokuar hundë të rregullt hundët, teshtimë, bronkit dhe asfiksi e mundshme. Përveç tregon të këtij lloji të alergjisë përfshijnë conjunctivitis alergjik (ënjtje të rëndë të qepallave, sytë e përlotur), astmës, rinitit alergjike (gjatë gjithë vitit) dhe ethe hay (shihet rregullisht, por është sezonale)

• Alergji ndaj ushqimit. Në fillim dua të theksoj se përveç alergji e vërtetë e ushqimit ekziston alergji psevdopyschevaya, nuk është i bazuar në përgjigje imune. Gjendja Psevdoallerhycheskoe zakonisht ndodh në një prani sfond në ushqim përdoret histamine ose lirimin e saj në traktin e tretjes gjatë transformimeve biokimike. Psevdoalerhiya shpesh vërehet tek fëmijët deri në dy vjet për shkak të futjes tepruar të ushqimeve të ndryshme, apo jo-përputhje me rendin dhe kohën e futjes së ushqimeve të reja. Shpesh kjo gjendje e shoqëron dysbiosis.

Alergji ushqimore e vërtetë zhvillohet për shkak të reagimit të sistemit imunitar dhe karakterizohet nga simptoma të caktuara. Simptomet e këtij lloji të alergjisë janë shumë të ndryshme (kruarje, urtikarie, ekzema, Angioedema, rinitit, diarre, të vjella, dhimbje barku, shoku anafilaktik, etj), dhe mund të ndodhë si vonesë dhe menjëherë pas ekspozimit ndaj alergjen. Llojet më të zakonshme të alergjive ushqimore, alergjike në ushqim deti, peshk, pulë, arra, vezë e bardhë dhe qumësht lope
• alergji drogës. Alergji ndaj ilaçeve të shprehura nga reagim imun ndaj medikamente të caktuara ose produkte të formuara në trup në transformimin e drogës (metabolitëve). Alergji drogës duhet të dallohen nga reagimet e tjera, të cilat përfshijnë efekte anësore, jotolerancën dhe mbidozë. Për shembull, efektet anësore të antihistamines manifestuar të qenët i përgjumur, antibiotikët gjerë spektrit shkaktojnë dysbiosis etj alergji drogës është manifestuar në mënyra të ndryshme, nga kruarje pothuajse i padukshëm dhe duke përfunduar me lezione të rënda të organeve të brendshme dhe të lëkurës dhe astmën


• alergji të stings insekteve. Alergji të Hornet stings, bletët dhe Grerëzat zakonisht manifeston simptoma të përbashkëta, të cilat përfshijnë marramendje, astma, urtikarie, presion reduktimin dhe dobësi dhe ënjtje karakteristike në formën e rritjes së madhësisë së blisters dhimbshme të kuqe. Shpesh ky lloj i alergji shoqëruar shok anafilaktik, ku ka dobësi, përkeqësuar gjendjen e përgjithshme, ka spazma dhe dhimbje barku, të vjella dhe ënjtje e laring. Në rast të ofrimit parakohshme e kujdesit mjekësor, shoku anafilaktik është zakonisht fatale. Nëse prekje kur frymë grimcat jashtëqitjet dhe organet e insekteve, mund të jetë një manifestim i simptomave të astmës

• alergji Infektive. Në zemër të këtij reagimi alergjik është përgjigja e trupit për të rritur mikrobet patogjene oportune dhe. Për shembull, një numër mjaft i madh i njerëzve në bronke vazhdimisht "jetojnë" organizma të tilla si subflava, Flavius, Neyseryya perflava. Këto baktere për një person i shëndoshë nuk ka kryer ndonjë rrezik, por në rast të alergjisë që ndonjë prej këtyre mikroorganizmave mund të zhvillohet infektive-alergjik astma
• Alergji ndaj diellit. Ky reaksion alergjik mund të jenë të dyja të lindura dhe të fituara. Fotodermatoz (fituar nga Sun alergji) fillon të shfaqet pas ekspozimit të zgjatur në rrezet e diellit në lëkurë, shpesh në bashkëpunim me faktorë të tillë të kundërt si irrituese klorit në pishinë, polen, krem, deodorant

• Alergjia ndaj kafshëve. Kafshët alergeneve është ndoshta një nga alergeneve më të zakonshme, dhe mund të shërbejë si burim kafshët e fermave dhe kafshët shtëpiake. Aktiviteti më alergjike kanë pupla, inat, e flokeve, pështymë, feces dhe urinës së kafshëve. Shkaku i sëmundjeve alergjike mund të jenë absolutisht të gjitha kafshët janë në shtëpi, dhe ato për disa arsye një kontakt të zgjatur e mundur. Në alergeneve kafshëve luhatshmëria shumë të lartë. Shpesh ata janë bashkangjitur për të grimcave të vogël të pluhurit të cilat janë të gjatë në ajrin rrethues. Pas një kohe të caktuar, alergeneve bien në dysheme, mobilje, muret, të përziera me pluhur tashmë i pranishëm atje. Ky lloj i alergjisë është zakonisht manifestohet si konjuktivit dhe rinitit alergjik, nganjëherë mund të zhvilluar astmë

• Alergjia ndaj latex. Latex është nxjerrë nga llogore e pemëve gome belesovatuyu lëngshme, të cilat si substanca macromolecular, së bashku me disa kimikate të tjera të përdorura për prodhimin e balona, ​​prezervativëve, dorashka, etj Ky reaksion alergjik zhvillohet për shkak të faktit se ka rreth dyqind latex me aktivitetin alergjike e fraksioneve proteinike . Alergjia ndaj latex zakonisht manifestohen simptomat e lëkurës që zhvillohet pas kontakt me produktet latex. Gjithashtu, grimcat e vogël e latex në gjendje që të transmetohet nëpërmjet ajrit, e cila komplikon seriozisht përpjekjet për të shmangur kontaktin me të. Prevalenca e këtij lloji të alergjisë med. e punonjësve të 10-25%.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. simptome alergji sezonale alergji