Mjetet e alergji - Si të shpëtoj të mjeteve juridike populloreSiç e dini, alergji - mbindjeshmëri ndaj substancave të caktuara të quajtur alergeneve. Nevoja për të marrë mjete të caktuara për të alergjive të shkaktuara nga simptoma të ndryshme: kongjestion i hundës, rrufë, përlotur me sy, teshtitjes dhe fyt ashpër. Një reaksion alergjik shpesh shkaktohet nga dështimi në sistemin imun që diçka fillon të marrë në konsideratë një burim i rrezikut një alergjen të veçantë. Kjo mund të jetë polen, myk, pluhur, pezmatim i përkëdhelur, arra, çokollatë, fruta.

Llojet e alergjiveAlergji nga bari
Simptomat e rinitit alergjike shpesh kanë një kullojnë hundët, sytë e përlotur, teshtitjes, fyt gërvisht. Ky lloj është shkaktuar nga kafshët e polen, pupla, të shpendëve, lesh. Shpesh tregon janë sezonale në natyrë, kur është koha për të filluar lulëzim.
Skuqjen e lëkurës
Lëkurës skuqje shfaqet kur hahet përmban alergjen ushqim ose me kontakt të drejtpërdrejtë me kimike. Ndonjëherë njolla mund të shkaktohet nga pickimin e insekteve ose nëse perenervuvaty.
Anaphylaxis
Rrezik real për jetën është quajtur shoku anafilaktik. Në këtë rast, të lartë frymëmarrje yyazytsirnist vështirësi dhe shoku, duke rezultuar në një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, deri në vdekje.

Ndonjëherë edhe shoku ndodh gjatë testeve alergjike. Kjo mund të jetë një reagim ndaj disa antibiotikëve, stings bee ose Grerëzat. Shumica ashpërsia e reagimit të çdo rasti është duke u bërë më të fortë.
Nëse shoku anafilaktik atje, ju duhet të sigurojë ndihmë urgjente mjekësore. Në qoftë se një mik të ngushtë apo të njohur, ky funksion tregon të reaksion alergjik, për të hequr qafe alergji do të duhet një grup i drogës për ndihmës së parë, e cila përfshin adrenalin.

Getting shpëtoj e alergjive


Sigurisht, për të hequr qafe alergji duhet të identifikojnë alergjen që shkakton simptoma, dhe nëse është e mundur të shmanget kontakti me ta. Por pikërisht diagnozë alergjen nuk është gjithmonë e mundur. Dhe edhe në qoftë allergist tregon shmangur kontaktit me një listë të gjatë të substancave, kjo nuk është gjithmonë një mjet për të eliminuar simptomat. Në listën thjesht nuk mund të jetë se alergjen, e cila shkakton reagim veçanërisht të fortë.
Kur u përpjekur të heqin qafe e hundës bllokimet e trafikut mjeteve paefektshëm përdorur për ftohjet. Për më tepër, përdorimi i tyre për disa ditë, duke shkaktuar edhe më shumë të ngjeshur. Në disa raste dëmtuar seriozisht Mukoza.

Simptomat më të zakonshme janë trajtuar. Për të hequr qafe alergji duhet të bllokojnë histamine lëshuar në gjak, duke përdorur mjete të caktuara. Ajo shkakton histamine zgjerimi i enëve të vogla të gjakut dhe indeve ënjtje, skuqje.
Ilaçe Feature 1 brez (tavegil, diazolin, diphenhydramine) janë qetësim, të qenët i përgjumur, rrit oreksin. Në të kundërt, droga 2-brez nuk do të shkaktojë marramendje (loratadine, Dymetenden), por kanë kardiotoksicheskogo efekt. Droga kundër alergjive Gjeneruar në 3 (CETIRIZINE, frksofenadin ziterjonik) të cilave u mungon efekteve negative në zemër.

Mjetet juridike popullore për alergjitë


Për të hequr qafe nga simptomat e infuzion ndihmon lule kumak. Dy lugë lule derdh një gjysmë litër ujë të vluar dhe mbush për dy orë, tendosje. Merrni 1 lugë gjelle mjet tri herë në ditë.
Ju mund të përgatisë celandine infuzion. Për këtë 1stolovu lugë celandine krijoj tre gota ujë të vluar, të lënë për 4 orë. Përdorimi nënkupton një gjysmë ore para ngrënies për gjysmën e një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje.
Lëng selino ndihmon në marrjen e shpëtoj alergji. Për ta bërë këtë, të larë me selino rrënjët, pres, mish i grirë. Merrni 1 tbsp tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Hekura hudhër, vënë në napë dhe fshij pa shumë të ngutshme, përgjatë shpinë gjatë natës. Kursi i trajtimit - javësh e gjysmë.
Alergji për të ndihmuar të përballen me kombinezon kapak mjaltë. Ata duhet të bëj plotësisht për 40-50 minuta disa herë në ditë.
Si një masë paraprake të dobishme për të përdorur në 1st.l. mjaltë celular. Në natën, kjo masë është veçanërisht e dobishme për shkak se fle përshpejtohet. Mirëmëngjes dhe për të marrë përzierje brenda natës e 1st.l. mjaltë dhe 1 lugë musht molle uthull tretur në gjysmë gotë me ujë.

Për të hequr qafe të sëmundjes bagëtisë dobishme zierje. Brewed supë pothuajse ashtu si çaj, por insiston gjatë - deri në 20 minuta. Supë Artë është më e mirë për të përdorur menjëherë pas përgatitjes. Nëse supë nga ndjenja të ndryshme me ngjyra nga pranimi i tij nuk do.
Lëkurës alergjik skuqjen e dobishme të trajtojë vodka, tretësirë ​​Calendula në alkool apo një zgjidhje të sode buke - lugë çaji në një gotë me ujë të ngrohtë.