Krem i alergjive, krem ​​hypoallergenic


Alergji krem ​​është një lloj i kursyer rreth për njerëzit që vuajnë nga forma alergji dermalnoy. Detyrat terapi komplekse antiallergic - të parandaluar komplikimet dhe më dosazhdayuschuyu minimizuar simptomat e pacientit. Megjithatë, për fat të keq, sipas statistikave, pas një trajtim mjaft të gjatë-gjatë, vetëm rreth 40% e pacientëve me alergji mund të them lamtumirë përgjithmonë.
Shumica e rasteve të regjistruara klinike ku alergji zhdukur pa lënë gjurmë lidhur me trajtimin e sëmundjes themelore. Pavarësisht nga kjo, shkenca moderne farmaceutike në mënyrë të vazhdueshme ka vazhduar për të hetuar kjo sëmundje e tmerrshme është përhapur dhe është duke u zhvilluar gjithnjë e më të sofistikuara ilaçe, të cilat synojnë në fund duke u shpëtoj prej alergjive.


Lëkura - më i madh në fushën e saj të kompetencave të njeriut. Kjo lëkurës zakonisht merr sulmin e parë jashtë alergeneve shkakton dhe sinjalizon praninë e problemeve të brendshme. Lëkurës është një lloj reflektimi i ndryshimeve të brendshme dhe të jashtme dhe funksionimin adekuat të organeve
Alergji krem ​​- çfarë përdoren?
Pothuajse çdo lloj reaksion alergjik shfaqur simptoma të ndryshme të lëkurës. Kjo mund të jetë një skuqje të lëkurës, skuqje, plagë erozive ose blisters, papules ose eritemës. Që lëkura është e prirur për të simptomave alergjike dhe përparimi është përhapur shumë të shpejtë, të gjitha shkeljet e integritetit të epidermë duhet hequr menjëherë.

Për të hequr skuqje, kruarje dhe ënjtje tregon përdorimin e drogës jashtme antiallergic. Shpesh një zgjidhje të veçantë, vaj apo krem ​​nga alergjitë, të cilat kanë për qëllim arrestimin e përhapjes së simptomave dhe lehtësimin e parehati.
Detyrat e jashtme droga antiallergic është si vijon:
• Eliminimi i djegies, kruarje dhe inflamacion (pjesërisht)
• Mbrojtja kundër faktorëve të reja të jashtme agresive
• Reduktimi i lëkurë të thatë
• Terapi plotësuese bashkua fungale apo infeksione bakteriale

Si të marr krem ​​e alergjive?
Krem i alergji - një mjet të jashtëm që përmban kortikosteroidet. Pavarësisht nga prania e disavantazhet relative, të cilat përfshijnë tërheqjen, varësisë dhe reaksion alergjik të mesëm, krem ​​alergji është trajtimi më efektive për manifestimet lëkurore. Krem ndarë në neftorovani dhe fluorit (fluoride përmban).
Krem Neftorovani corticosteroid dhe ointments mjaft efektive dhe të japë një efekt të butë, të butë se fluorinated. Ato janë aplikuar zakonisht për dy javë, dhe ju mund edhe të bëjë atë në fytyrë (alergji fytyrës). Në fusha të tjera neforyrovannыe krem ​​të lëkurës dhe ointments mund të zbatohet gjatë muajit.

Në rastin e zhvillimit të shpejtë të inflamacion të lëkurës apo të tranzicionit në fazën akute, tregon destinacionin e fondeve të mjaftueshme efektive e fluorit (gels, ointments, krem). Për fat të keq, në kontrast me efikasitet të tyre të lartë, ato përmbajnë përfshin shumë komponentë mund të shkaktojë efekte anësore. Alergji Fluori krem ​​zakonisht aplikohet jo më shumë se shtatë ditë, dhe ajo nuk mund të aplikohet në fytyrë.
Unë dua që të i kushtoj vëmendje të veçantë për faktin se ointments corticosteroid dhe krem ​​për alergji të lëkurës mund të caktojë vetëm allergist të kualifikuar, si në rastin e vetë-ilaçe këto barna është rrezik shumë të lartë të komplikimeve të ndryshme.

Alergji krem ​​mund të jetë një zbutës hypoallergenic. Nëse simptomet delikate dhe trajtimi i pacientit te mjeku në një fazë të hershme të sëmundjes, për trajtimin e këtyre barnave është e mjaftueshme për të përdorur kortikosteroid rast droga nuk mund të arrijnë. Krem zbutës janë mjaft të efektshme në puçrra fytyre të thatë papulë dhe e thatë, dhe anasjelltas, nëse simptomat alergji të lëkurës shfaqen në formën e flluska dhe blisters e exudate - krem ​​përdorimit lehtësuese përkeqësojnë më tej situatën.

Agjentët e jashtëm antiallergic janë më të efektshme vetëm uyazyka se përzgjedhja e tyre dhe emërimi i që kanë të bëjnë me një mjek me përvojë. Çdo allergist duhet të dinë dhe të respektojë rregullat e mëposhtme për zgjedhjen e mjeteve të jashtme nga alergjitë:
• Së pari, ne duhet të zgjedhin forma e drejtë dozen e rekomanduar pacientit drogës - zgjidhje, emulsioni, krem ​​ose krem. Zgjedhja varet nga përhapur, lokalizimin, thellësinë e inflamacionit lëkurës dhe ashpërsia e çdo simptomë
• Para emërimit të drogës për përjashtimin allergization shtesë duhet të bëjë një test të lëkurës. Zakonisht alergji analizë kanë në brendësi të parakrah, më shpesh zgjat rreth njëzet minuta, edhe pse disa provë mjet të jashtëm merr orë dhe madje ditë

• Kur ndryshimin e automjeteve outermost dhe format e tyre duhet t'i përmbahet një rend të rreptë. Zakonisht droga zëvendësuese varet nga procesi alergjik dinamika e rrjedhës
• emërimi i përzgjedhjes drogës jashtme duhet të marrë parasysh historinë e përgjithshme, mosha e pacientit dhe karakteristikat e lëkurës së tij, gjendjen dhe karakteristikat e të cilave varet nga shkalla e thithjen e drogës.
Krem për alergji të lëkurës mund të jetë gjithashtu kozmetike. Për mjaft një cosmetology të gjatë u bë një zonë të veçantë të plotë të mjekësisë, jo si më parë vetëm ngjitur me fushën e mjekësisë. Drogës "emollients" një numër risi e barnave alergji bukuria e jashtme që ofron përveç kozmetike, një efekt të mirë terapeutik. Ky krem ​​është e mirë zbut lëkurën, heq acarim dhe duke treguar rezultate mjaft të mira në reaksioneve alergjike të lëkurës butë


Këtu duam të paraqesim kremra më të efektshme dhe të përdorura zakonisht, ointments dhe krem ​​për alergjitë:
• Lorynden. Medikament është prodhuar në formën e locion, substancës aktive - flumetazon (vlen për glukokortikoideve). Designed me urtikarie, ekzemë dhe dermatit si fondet protyvozudnoho. Nëpërmjet prezantimit, Lorynden shpesh përdoret në zonat delikate të lëkurës ku vaj apo krem ​​për të përdorur të pakëndshme
• Ftorokort. Drogës vjen në një vaj, aktive substancë - triamcinolone (vlen për glukokortikoideve). Për shkak të substancave të saj yndyrë me bazë aktive është zhytur ngadalë, duke ndikuar kështu në lëkurë më të gjatë

• Flutsynar. Në dispozicion në një xhel ose vaj, përbërës aktiv - atsetonyd fluotsynolona (vlen për glukokortikoideve). Kjo është përdorur normalisht në koshere për lehtësimin e kruarje dhe inflamacion
• Tselestoderm-V. Medikament është prodhuar në formën e vajrave dhe krem, përbërës aktiv - betametasone (vlen për glukokortikoideve). Në mënyrë tipike, ky krem ​​është përdorur në qoftë se pacienti është diagnostikuar alergjik në të ftohtë, sepse në përbërjen e tij përmban dylli mbron lëkurën nga ekspozimi ndaj temperaturave të ulëta

Në vijim krem ​​jo-hormonale për alergji, ndryshe nga droga përmbajnë hormone mund të përdoren në mënyrë sistematike, si efektet e tyre anësore janë të vogla dhe zhduken shpejt:
• Эlydel - krem ​​alergji për të përballuar. Ky produkt përmban alkool, për këtë arsye ajo duhet të përdoret me kujdes, ndërsa ajo nuk përfshin minerale dhe vajra që normalisht të bllokoj poret. Эlydel i takon grupit të krem ​​nekomedohennoy
• Kutyveyt - duart krem ​​alergji. Një medikament që përmban në përbërjen e parafinë të lëngshme, fytyra e tij nuk duhet të zbatohet, por lëkura e duarve nuk Kutyveyt vetëm trajton, por të përkryer moisturizes, kështu ajo është përdorur shpesh në alergji të ftohtë (për shkak të dylli lëkura juaj është e mbuluar me një film i hollë, në mënyrë që të bëhet më pak i ndjeshëm ndaj të ftohtit)

Fëmijët krem ​​për alergjitë
Krem i alergjive tek fëmijët duhet të jenë të zgjedhur me shumë kujdes në mënyrë që lëkura e fëmijëve butë është veçanërisht e ndjeshme dhe kërkon kujdes të kujdesshëm të butë. Sot, zhvilluar posaçërisht për fëmijë lëkurës hypoallergenic krem ​​gamë mjaft të gjerë. Krem Foshnja kundër alergjive rekomandohet për përdorim për kujdesin e lëkurës të thatë dhe shumë të thatë. Përveç këtyre krem ​​mund të përdoren si një agjent profilaktik dhe terapeutik gjatë filtrim dermatit. Krem hypoallergenic fëmija mund të aplikohet në të gjithë trupin, si dhe mbi fytyrën e fëmijës.

Me komplekse zgjedhur si duhet përbëhet nga krem ​​substanca aktive, efektet zhduken dhe të eliminohen arsyet lëkurë të thatë. Përveç krem ​​alergji të lëkurës në fëmijën ushqen lëkurës dhe substancat yndyrore të jep elasticitet dhe butësi. Disa nga këto mjete mund të përdoren për të filluar nga muajin e parë të jetës.
Zakonisht, fëmijët e krem ​​alergjik përfshin vaj macadamia natyrore, kerri, etj), parafinë të lëngshme dhe komponente të tjera që lejojnë lëkurën të njom yndyrna dhe acide, dhe të rivendosur ekuilibrin e saj lagështi.

Fëmijët krem ​​nuk duhet të përmbajnë ngjyra, substanca aromatike dhe gjithmonë duhet të trajtojë grup krem ​​hypoallergenic. Krem duhet të zgjidhen me një cilësi të lehta që do të ketë asnjë problem për të vishen dhe të zbatohet lehtë në lëkurë.
Rezultati i aplikimit korrekt të fondeve adekuate allergist qëllim, do të eliminojë xhepat e acarim për shkak të reaksioneve alergjike, zbutur dhe për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës, rivendosjen e funksioneve të saj natyrore.
Më poshtë ne e konsiderojmë të përdorura kryesor në fëmijët Përgatitjet e jashtme:

• Fenystyl (xhel). Aktive maleati dymetyndena substancë. Ky medikament redukton acarim në reaksionet alergjike, ka shprehur kunder kruarjeve dhe lokale veprim anestetik. Indikacionet: djegiet diellore dhe të tjera, pezmatim i lëkurës, ekzemë, pickimin e insekteve, koshere. Fenystyl miratuar për përdorim në fëmijët pas muajit të parë të jetës. Udhëzime të veçanta për zbatimin e xhel, në foshnjat dhe fëmijët deri në gjashtë vjet, ky medikament nuk është e rekomanduar për përdorim në zona të mëdha të lëkurës

• Hystan (medikament jo-hormonale, shtojcave dietike). Struktura e krem ​​i ditës është zambakëve të naftës, betulin, dimethicone, dhe ekstrakte të Calendula, manushaqe, qumështore ujku, buds thupër, etj Ky mjet të jashtëm është përdorur për të reaksioneve alergjike të lëkurës të tilla si koshere, kruajtje, kafshon puçrra Bubble insektet, neurodermatitis dhe dermatitis atopik
• Skin-Cap. I disponueshëm në formën e një xheli, ose krem, si pjesë për shkak të prezencës së pyrytyona aktivizuar zink, ka antifungal dhe veprimin antibakterial. Ajo përdoret në psoriasis, dermatit atopik dhe seborrheic, lëkurë e thatë. Mund të përdoret në fëmijët pas viti.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Përgatitjet • Alergji ulet alergji