Dietë në dermatit atopic, seborrheic, alergjik


Çdo formë e dermatit është një reagim i lëkurës për irrituese e exogenous (të jashtëm) dhe faktorët endogjene (të brendshëm). Fazat qelizat e lezione të lëkurës në pezmatim i lëkurës shpesh mund të jenë të natyrës alergjike. Arsyet e një grupi të tillë të sëmundjeve specialistëve ende kuptohet pak. Por kjo është e sigurt të them se në shumë raste sëmundje të tilla si pezmatim i lëkurës (p.sh., seborrheic, alergjik ose atopik) vakt mund të veprojë si parësore shkakton faktor rëndim dhe faktor që mund të shkaktojë një përkeqësim të sëmundjes.


Pezmatim i lëkurës mund të japë një shumë probleme për të pronarëve të tyre. Lëkurës përflakur itches dhe është një efekte të pakëndshme kozmetike për të tjerët. Por përmbushjen rregullat dhe rregulloret e veçanta në dietë mund të ndihmojnë ose të çrrënjosur plotësisht ose zvogëluar shenjat dhe simptomat e dermatit në mënyrë të konsiderueshme.
Respektimi dietë në të gjitha format e dermatit ka të paktën dy objektiva kryesore:
- shmangur goditur alergeneve në dietë;
- sigurojë futje të mjaftueshme të substancave të tilla mund të kontribuojnë epithelialization e lëkurës dhe për të mbrojtur atë nga qeliza e re sëmundje lezione të dhënave.Dietë dermatit atopic


Sëmundja mund të veprojë si një rezultat i ushqimit alergji origjinës ose sensibilizimin tepruar (ndjeshmëri) të komponentëve të caktuara të grupeve të dozimit të drogës, të tilla si grupet e antibiotikëve.
Identifikimi stimul nganjëherë është mjaft e vështirë: ju duhet nga dieta e njeriut gradualisht eliminuar substanca që mund të jenë alergeneve, por edhe të mbani në mend se pothuajse çdo ushqim mund të shkaktojë një reaksion alergjik.
Cilësi të lartë, parandalimi i dermatit atopic është gjithashtu një dietë të rreptë. Nëse dermatit atopic ishte fëmija, dietë e nënës në dermatit atopic duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për atë nëse ajo është e ushqyerjes me gji. Alergeneve më të zakonshme që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes mund të ketë ushqim në natyrë. Ushqimi është konsideruar si një element i rëndësishëm në luftën kundër dermatit atopic.

Dietë në dermatit atopic është emëruar me një përmbajtje të ulët kalori. Nuk është një listë e ushqimeve që duhet në mënyrë të qartë të përjashtuar nga dietë. Para së gjithash, kjo është alkooli dhe produktet që përmbajnë alkool. Ju nuk mund të hani prodhimet e tymosur, ushqim dhe piper peresolyuvaty papranueshme shumë.
Ju gjithashtu duhet të harrojmë rrugën në ushqim të shpejtë. Në përgjithësi, faktori më i rëndësishëm në dietën e dermatit konsideruar refuzimin e ushqimit junk, të ashtuquajturat çanta, biskota, patate të skuqura, bare. Është e rëndësishme që të përpiqen për të eliminuar karbohidratet të thjeshta që janë të përfshira zakonisht në sheqer dhe mallrat e pjekur. Është e rëndësishme që të pini shumë lëngje (të freskët). Mos blej ato në dyqane, dhe të bëjë veten në shtëpi.

Nga produktet ushqimore të dobishme janë: perime, qumësht, fruta, alga deti, manaferrat dhe pelte pelte dhe jo yndyror mishit. Nëse pezmatim i lëkurës shkaktuar nga situata emocionale, dietë mund të përfshijë një zierje e bimëve që zbutur, infuzion e sanëz.
Në dermatit atopic nga dietë për të përjashtuar vezë peshku, disa lloje të detit dhe peshkut lumit. Është rreptësisht e ndaluar për të ngrënë produkte soje, çokollatë dhe kakao. As nuk mund të përdorni karrota, domate, kërpudha dhe panxhar. Nga fruti i ndaluar për të ngrënë luleshtrydhe, luleshtrydhe, raspberries, currants zi. Mbeten të ndaluara agrume, pineapples, persimmons. Papranueshme në të njëjtën mënyrë janë: arra, mjaltë, vezë, ushqime që përmbajnë grurë dhe thekër.

Në sasi të vogla të lejuar për të ngrënë: Kastrati, banane, misër, pjeshkë dhe kajsi. Mishit është e lejueshme për të gatuar pjesë të vogla të enët e lepuri, turqi dhe qengji. Me pak enët anësore që ju mund të hani hikërror dhe patate. E pra, ndihmësit të mira dhe efektive në luftën kundër dermatit atopic do të jenë: mollë varieteteve të verdhë dhe të gjelbër, kumbulla, dardha. Me manaferrat ju mund të hani shalqi, qershi varieteteve të bardha, i tretë. Perime të dobishme janë: kungull, varieteteve të lehta kungull, kungull i njomë dhe turnips.

Mishi duhet të konsumohen gatuar vetëm dhe pastaj vetëm mish derri ligët dhe mish pule. Me porridges drithërave të dobishme janë: elbi, orizi, bollgur, tërshëra. Sallatat mund të rimbushet ulliri dhe vaj luledielli. Produktet e qumështit mund të jenë të dobishëm në trajtimin dhe parandalimin e dermatitit atopik.


Dietë seborrheic pezmatim i lëkurës


Së pari, jeta është një gjë e tillë si dermatiti seborrheic mund të ndodhë në pothuajse çdo familje të plotë. Në mënyrë për të kuruar në mënyrë efikase dermatit seborrheic në njerëzit, duhet të ndjekin një dietë hypoallergenic.

Dietë hypoallergenic për dermatit seborrheic, paraqitet si futje dietë të produkteve të tilla, të cilat nuk mund të shkaktojnë alergji (pule, djathë, perime jeshile, etj) me shtimin gradual të produkteve dietë dhe pritjet e dy deri tre ditë për të përcaktuar nëse do të kenë ato Ushqimi reaksion alergjik apo jo?! Përndryshe, pa respektuar dietën hypoallergenic për efektivitetin seborrheic pezmatim i trajtimit të tij ulur ndjeshëm ose edhe zhduken krejt. Nëse dermatit seborrheic prekur foshnje fëmijën, ushqimi i nënës gjatë dermatit seborrheic si një fëmijë duhet të ndiqet në mënyrë rigoroze.

Ushqime të papranueshme janë ato ushqime që mund të kenë ose kanë aktivitet të lartë alergjike: mjaltë, vezë.
Ajo gjithashtu duhet të eliminojë fruta dhe perime të caktuara ëmbël e kuqe (të kuqe), e cila në çdo trup mund të fituara në mënyra të ndryshme. Është konsideruar të papranueshme salcice hahet, supë yndyror, preservatives apo i tymosur.
Ushqimi për dermatit seborrheic në dietë mund të përfshijnë produktet e mëposhtme: varieteteve mollë jeshile dhe të verdhë nuk janë të ëmbël, fruta të thata (kajsi, kumbulla të thara), dardha. Nga perimet të sigurta për të ngrënë pumpkins, prej trangujve, zarzavate, kungull. Gjithashtu konsiderohet përdorimi i mundshëm i djathë, kos në shtëpi, kos, gjizë. Mish i lejuar: viçi ligët, lepuri, pule. Me një garniturë që ju mund të hani drithëra, bollgur, hikërror dhe oriz. Ju mund të broths pa paseruvannya ose vaj ulliri.Ushqimi për dermatit alergjik


Pezmatim alergjik në vetvete është tashmë një ide të asaj që do të thotë trajtimin e një përdorimi e parë të dietës. Në mënyrë tipike, dukuri të këtij lloji të dermatitit duket për shkak të intolerancës ushqimore ose siç është quajtur, një alergji ushqimore.

Ushqimi për dermatit alergjik të bëjë një përjashtim absolute të ushqimeve alergeneve yyazytsirnosti lartë: frutave agrume, luleshtrydhe, lakër, fasule, arra, kafe, ushqim deti, çokollatë dhe të tjera, të ngjashme në ushqime e saj efekt.

Një element i rëndësishëm në dietën dermatit konsiderohet edhe përjashtimi nga ushqimi çdo substancë që përmban preservatives, emulsifiers, colorants. Përveç kësaj, ajo është këshilluar për të eliminuar plotësisht ose kufizojnë në mënyrë të konsiderueshme supë ushqyes yndyror, i kripur, erëza, ushqime të skuqura, sepse ato ndihmojnë në rritjen e pėrshkueshmėrisė e traktit gastrointestinal për të hyrë atij alergeneve.
Rreptësisht duhet të ndjekin teknologji përgatitjen, termat dhe uyazyka ushqimore; përdorni fruta dhe perime që janë rritur pa përdorimin e plehrave, perimet dhe drithërat ngjyhet në ujë të ftohtë për 10-15 orë, gatuaj mish në dy herë. Dhe gjithashtu duhet të kufizojnë konsumin e sheqerit të paktën dy herë dhe duhet të kufizojë në mënyrë të konsiderueshme kripë tryezë.

Përveç kësaj, rubinet uji në qytete të ndryshme nuk mund gjithmonë të përmbushin standardet e përcaktuara për ujë të pijshëm për pacientët me dermatit alergjik, opsion i shkathët kështu konsideruar blerjen e një ujë të specializuar pastruar, ose ju mund të përdorni edhe uji testuar ose kyç.


Ushqimi për pezmatim i lëkurës te fëmijët


Ushqimi në fëmijët me dermatit, është mjaft e vështirë, pasi produktet e qumështit - është themeli i dietën e tyre.
Nëse fëmija juaj është gjetur alergjik ndaj qumështit të lopës, me fuqinë e saj për të përjashtuar ato produkte, përbërja e të cilave përfshin atë, ose ata janë të përgatitur në bazë të saj. Por ne mund të themi se shumica e njerëzve të cilët janë alergjik ndaj qumështit të lopës, jo i keq tolerojë qumësht dhie. Nëse fëmija ka një reaksion alergjik manifestuar në fruta dhe manaferrat, mos harroni se përkeqësimi mund të shkaktojnë dhe i bëri ata përzierje, pure dhe lëngje.

Nënat Ushqimi me dermatit atopic duhet të zgjidhet në mënyrë selektive, sepse ajo ndikon në formimin e ndjeshmërisë së tepruar ndaj faktorëve që shkaktojnë alergji në fëmijën e saj.
Kur pezmatim seborrheic në dietën e fëmijës duhet të konsistojnë në kufizimin e shumës së yndyrë, karbohidratet dhe kripë. Gjithashtu veçanërisht e dobishme janë ushqime që janë të pasura me vitamina B dhe fibra bimore.
Pezmatim gojë ushqim dietë të ushqyerit duket se për të përjashtuar të gjitha skuqur, yndyror, erëza, tymosur, mish dhe desserts që në fund të fundit përcakton llojin e dietës hypoallergenic për dermatit. Pezmatim i lëkurës me gojë është gjithashtu vidyazykatysya rëndësishme nga ato ushqime që janë fije trashë dhe ushqim erëza, të nxehtë dhe djegëse, në mënyrë që të mos irritojë pjesët e prekura të mukozën rreth gojës.

Është një dietë të veçantë për dermatit Duhring. Kjo është një sëmundje në të cilën nuk është rritur ndjeshmërinë për drithëra proteina, të quajtur gluten dhe shkelje të tretjes dhe asimilimit të lidhura. Prandaj, në këtë dietë, mënyrën më të rëndësishme, me përjashtim ato ushqime që përmbajnë misër dhe grurë.


Ushqimi për pezmatim i lëkurës në të rriturit


Trajtimi i dermatit në të rriturit është e rëndësishme prania e komponentëve të caktuara në dietën: Omega-3 acide yndyrore të pangopura që mbrojnë membranat qelizore nga dëmtimi.

Studimet e fundit ka gjetur se konsumi njerëzor i sasive të caktuara të yndyrna unsaturated redukton flaking, kruarje dhe shenjat e ekzemë. Komponentët e këtyre substancave janë konsideruar vajra bimore (p.sh., vaj flaxseed, ulliri, luledielli) dhe peshku (p.sh., ton, cod, skumbri, troftë, salmon, salmon); produkte me bifidobacteria - dhe lactobacilli.
Çdo ditë në dietë për pezmatim i lëkurës duhet të përfshijë të paktën një prej produkteve që përmbajnë këto baktere - kos, kefir, qumësht i thartuar. Por mos harroni se ju duhet të përdorin ato me kujdes të madh, sepse edhe zakvashennom qumështi është një alergjen fortë. Nëse përdorimi i qumështit, me një formë të intolerancës ushqimore nuk mund në asnjë formë - në këtë rast, ju mund të përpiquni probiotics (drogë në bazë të baktereve acid laktik dhe bifidobacteria); Vitaminat B gjithashtu konsiderohet objekt i rëndësishëm i dermatit dietë në të rriturit - të tilla si pyridoxine - B6 quajtur "Mbreti i proceseve metabolike në trup", - shumë e dobishme në situata të vështira që luajnë një rol në rëndim të pezmatim i lëkurës; Pranimi i produkteve që përmbajnë zink, është gjithashtu efekt shumë e dobishme në rrjedhën e trajtimit, ata janë të pasur, kungull, maja që bën birrë, drithërat.

Përjashtimet janë subjekt në dietë gjatë shfaqjes së dermatit në të rriturit produktet e mëposhtme: qumësht të tërë, të bardhë veze.
Mund të përdoret me kujdes apo të përfshirë gradualisht në dietë pas trajtimit parësor, prodhimet e bletëve, produkte kakao, peshk lumi. Ju gjithashtu duhet të përfshijë me shumë kujdes në dietë: karkaleca, midhje, kallamar, kikirikë, frutave agrume, rosehips, luleshtrydhe, domate, grurë, produkte soje.