Alergji drogës - trajtim, simptomat, alergji ilaçe


Alergji drogës - të shkaktuara nga komponentë të ndryshëm të drogës reaksion alergjik. Këto ditë, alergji drogës është një problem urgjent jo vetëm njerëzit me alergji, por edhe për mjekët trajtimin e tyre, sepse kjo është përgjegjësia e tyre të drejtpërdrejtë për emërimin e çdo droge. Shumica e njerëzve marrin ilaçe të tyre, duke u mbështetur në reklamat televizive që rezultojnë nga konsultimet me trajtimin e një sëmundjeje. Rreziku më i madh është paraqitur vetëm droga të tilla, dhe lirimin e tyre në farmaci pa recetë. Në pothuajse 90% e njerëzve të prirur për të manifestimeve alergjike të kësaj, alergji drogës shkaktojnë antibiotikët recetë (cefuroxime, penicilinë) përgatitjet sulfanilamide (Biseptolum, septryn, trimetoprim) ose aspirina rregullt.


Alergji drogës në fëmijë një efekt anësor i caktuar drogës nuk është. Në fakt, ky reagim, e cila është shkaktuar nga një intolerancë të veçantë individuale të drogës. Zhvillimi i një përgjigje alergjike nuk varet nga sasia prekje e drogës për shkak të reaksioneve alergjike të mjaft të vërtetë sasi mikroskopike shkaktuar nga një alergji të drogës që ndonjëherë dhjetë herë më pak zakonisht caktuar doza terapeutike. Në disa raste të alergji njeriut të mjaftueshme për të thith përgatitjen avull.

Alergji drogës në shumicën e rasteve zhvillohet vetëm pas ekspozimit të përsëritur për nxitje të zhvillimit të saj të komponentit medicinale, ndërsa në të kontaktit të parë me drogat është periudha sensibilizimi imun

Shkaqet e alergji të drogës


Ndryshe alergji njerëz të drogës është e ndryshme. Në një rast ai është thjesht sëmundje profesionale e cila ndodh në njerëz plotësisht të shëndoshë, si pasojë e kontaktit të zgjatur me drogë dhe shpesh shkaktojnë paaftësi të pjesshme apo totale. Alergji më vërejtur shpesh drogës angazhuar profesionistë në prodhimin e barnave në njerëz dhe punëtorëve shëndetësorë. Aktet Përndryshe fluturues ndërlikim trajtimin terapeutik të një sëmundje të caktuar (të natyrës shpesh alergjik), dhe kjo në mënyrë të konsiderueshme rëndon kursin e saj dhe mund të shkaktojë paaftësi dhe të çojë në vdekje.

Sipas statistikave qendër për studimin e efekteve anësore pas marrjes së drogës, u zbulua se mbi 70% e rasteve të raportuara të efekteve anësore të barnave janë vetëm një alergji. Sipas më të përfshirë në vendet e kërkimit, alergji të drogës ndodh në mbi 10% të pacientëve çdo vit dhe këto shifra vetëm rritet.
Më shpesh vërejtur duke fluturuar në gratë në lidhje me burrat 2: 1. Banorët në zonat rurale vuajnë nga alergjitë ndaj barnave është shumë më pak. Shpesh here fluturonte në njerëz të kapërcyer Mosha tridhjetë kopje. Përgjigja më e zakonshme alergjike ndodh pas marrjes jo-steroidal anti-inflamator drogë, sulfonamides, antibiotikët dhe pas vaksinimit kundër tetanozit. Përveç kësaj, ne vërejmë se e njëjta drogës mund të zhvillohet avion në mënyrë të përsëritur edhe pas shumë vitesh që nga rasti i parë.

Rreziku më i madh i alergjive të drogës janë të ekspozuar ndaj pacientëve afatgjatë duke marrë medikamente dhe punonjësit e industrisë farmaceutike. Parë shpesh duke fluturuar në njerëz të predispozuar gjenetikisht, si dhe në pacientët me sëmundje alergjike dhe fungale.
Imunoglobulinave, vaksina dhe droga kanë serum proteina natyrën, duke qenë për shkak të alergeneve që janë në gjendje të shkaktojë në mënyrë të pavarur prodhimin e antitrupave, dhe pastaj të ecin me to, në përgjigje. Pjesa më e madhe e barnave ekzistuese janë të ashtuquajturat hapten, substanca dmth që fitojnë pronat e tyre antigjenike ekskluzivisht në lidhje me proteinat e serumit të gjakut ose indeve. Si rezultat i këtij reagimi është formimi i antitrupave kur ri-prekje e antigenit formë komplekse antitrupave-antigjen, i cili nis një reaksion alergjik. Alergji të drogës, në parim, të shkaktojë ndonjë drogë, dhe për fat të keq, madje edhe ata që kanë për të luftuar atë!

Psevdoalerhiya drogës


Në disa raste, pas marrjes së një droge të caktuar mund të zhvillojnë një reaksion alergjik të gabuar, nga simptomat e saj janë shumë të ngjashme me simptomat e shok anafilaktik. Pavarësisht nga ngjashmëria e simptomave me alergji të drogës, me reaksion rreme alergjik ndaj përgatitjes mjekësore sensibilizimi nuk ndodhë, dhe për këtë arsye reagimi antitrupave-antigjen nuk zhvillohet. Në këtë rast, lirimin jo-specifik i ndërmjetësuesve të tilla si histamine dhe hystamynopodobnыh substancave.

Psevdoalerhiya drogës ndryshe LA vërtetë mund të zhvillohet pas administratës së parë të drogës, dhe në reagim shumë të ngadalshëm shtypni rrallë ndodh, sepse përqendrimi i substancave në gjak është injektuar nën pragun kritik, duke mos rritur shkallën e lirimit të histaminës. Kur psevdoallerhyy drogës kryer alerhotesty para për administrimin e ardhshëm të drogës të dhënë një rezultat negativ.
Lirimin provokatorë histamine mund të jetë zëvendësues (dekstran), droga, alkaloide (papaverine), opiatet, desferal, polimiksinës B, Nospanum dhe indirekt përgjigje tjetër psevdoallerhycheskoy shenjë është e rënduar nga mungesa e një histori alergjike. Një sfond të favorshme për zhvillimin e psevdoallerhyy drogës janë infeksione kronike, sëmundjet e traktit gastrointestinal, dystonia, sëmundje të mëlçisë, diabet. Gjithashtu zhvillimi psevdoallerhyy mund të shkaktojë administrimin e pakontrolluar të tepruar të ilaçeve

Alergji të drogës - simptomat


Kur trajtimin e drogës mund të zhvillojnë këto komplikime dhe reagime:
• ngjarje të padëshirueshme (dhimbje barku, dhimbje koke etj). Një listë e të gjitha efekteve anësore të mundshme të listuara në udhëzimet e çdo droge. Për shembull, pas marrjes antihistamines mund të përjetojnë marramendje dhe sleepiness
• reaksione toksike. Këto manifestime të ndodhë në tejkalim të dozës drogës lejueshme. Shumica reaksionet toksike zhvillohet në pacientët me sëmundje të veshkave dhe të mëlçisë, si në këto raste, dozat e tepërta të ilaçeve ndodh në lezione të veshkave dhe të mëlçisë për shkak të përkeqësimit sekretim të drogës

• Reaksionet alergjike
• Reagimi anulluar. Ky reagim ndodh në rast të ndërprerjes së kësaj mbajtur gjatë për të trajtuar droga të caktuara
• efektet dytësore. Këto përfshijnë lezione fungale të mukozës, përçarje e florës normale të zorrëve, etj

Si origjinë, alergji drogës ndahen në dy lloje:
• menjëhershëm. Ka pothuajse menjëherë pas hyrjes ose marrjes së substancave provokimin. Një reaksione alergjike të menjëhershme përfshijnë ënjtje, urtikarie dhe proceset anafilaktike. Në shumicën e rasteve, këto reagime të zhvilluar pas futjes së penicilinës dhe analoge të saj. Për shkak të faktit se seria antibiotikët penicilinë e strukturë të ngjashme kimike, paraqitja e alergji të drogës në një prej tyre, ju mund të përjetojnë reagime ndaj drogave të tjera në këtë grup. Menjëherë pas futjes së penicilinës mund të shkaktojë një skuqje të lëkurës, i cili shfaqet në rritje mbi sipërfaqen e lëkurës me njolla të kuqe. Përgjigja fatkeqësisht alergjik imunitar nuk mund të kufizohet në një skuqje të lëkurës dhe disa kohë mund të zhvillojnë këtë reagime më të rënda si shoku anafilaktik

• Slow. Ka disa ditë dhe për këtë arsye shpesh nuk mund të përcaktohet shkaku i saktë i reaksion alergjik. Alergji vonuar drogës është manifestuar nga ndryshimet në përbërjen e gjakut, dhimbje të përbashkët, urtikaria, ethe. Përveç kësaj, disa ditë pas marrjes mund të ndodhin reagime të tilla si purpura, vasculitis alergjik, hepatiti alergjik, nefrit alergjik, limfadenopati, astralhyya, artriti dhe sëmundje serum

Alergji të drogës - Trajtimi


Alergji drogës në radhë të parë duhet të fillojë me një ndërprerje të tërësishme të shkaktuara medikamente alergji. Në qoftë se në këtë kohë pacienti merr një numër të barnave, të anulojë të gjithë ata deri në zbulimin e drejtpërdrejtë "keqbërës" alergji.
Shpesh në pacientët me alergji të drogës vërejtur manifestime të alergji ushqimore, duke shkaktuar ato treguar dietë hypoallergenic me kufizimin e erëza, tymosur, i lagësht, ushqime të ëmbla dhe të kripura dhe karbohidratet. Në disa raste, dietë alergji eliminimi ushqimore përfshin takim, i cili përfshin përdorimin në sasi të mëdha të mjaftueshme të çajit dhe ujit.

Nëse pacientët kanë alergji butë janë shumë më të mirë se ai fillon të ndjehen pas heqjes së provokuar drogës. Nëse alergji shoqërohet me urtikarie dhe Angioedema, trajtimit antihistamines treguar (diphenhydramine, suprastin, tavegil), edhe pse të jetë i sigurt për të marrë parasysh tolerancën e tyre në të kaluarën. Nëse pas trajtimit me alergji simptome antihistamines të drogës nuk do të largohem, tregon përdorimin e injeksioneve parenterale të kortikosteroideve.

Kur zgjedhjen e pronave antihistamine të marrin në konsideratë të gjitha drogat e këtij grupi. Alergji krahasohen të përkryer drogës me përjashtim të veprimtarisë së lartë antiallergic duhet të ketë një minimum prej efekteve anësore kur merren. Këto kërkesa janë miri të përmbushur antihistamines si Aerius, Telfast dhe CETIRIZINE.
Kur reaksione toksike dhe alergjike janë droga e zgjedhjes të tilla si antihistamines avancuara Desloratadine frksofenadin ziterjonik dhe. Në qoftë se kursi i rëndë i alergji drogës shoqërohet me zhvillimin e lezioneve të brendshme, dermatit dhe vasculitis, një efekt i mirë është arritur duke marrë kortikosteroidet gojë. Në rastin e lëndimeve të brendshme duke pasur parasysh iyazytsirnosti reagime negative dhe allerhoanamneza terapi aplikuar syndromnaya.

Në rast të reaksioneve të rënda alergjike (sindromi Lyell-së), trajtimi është përdorimi i dozave të larta të Glukokortikosteroidet kur injeksion kryhet çdo 5 orë. Në raste të tilla, trajtimi bëhet detyrimisht në një kujdes intensiv të specializuar për shkak se këta pacientë kanë lezione të rënda të lëkurës dhe të organeve të brendshme. Në këtë terapi shtetet në vijim parashikon masa që synojnë rivendosjen e acid-bazë dhe ekuilibër electrolyte, hemodinamikën dhe disintoxication përgjithshme të trupit.

Shpesh në bashkëpunim me lezione toksike lëkurës vëzhguar zhvillimin e infeksionit, kështu që antibiotikët treguar gjithashtu, me një zgjedhje e përshtatshme e antibiotikut optimale është shumë e vështirë, si në zhvillimin e mundshëm të reaksioneve ndër-alergjike.
Për qëllim të detoxification në rast të një humbje të madhe të administratës lëngjeve zgjidhjeve zëvendësuar plazma treguar. Megjithatë, ju lutem vini re se këto zgjidhje gjithashtu mund të zhvillojë një reaksion alergjik ose psevdoallerhycheskoy.
Në rastin e lezioneve të mëdha të lëkurës, pacientët janë trajtuar në një mjedis tërësisht steril si pacientët e djegur. Lëkura e prekur është përpunuar vajra detit buckthorn ose hips, antiseptics, rum rrethit gjelbër të shkëlqyer apo blu. Në rast të dëmtimit të mukozës, vendos plagë trajtohen protyvoozhohovoy emulsioni karotolynom, peroksid hidrogjeni. Kur përdoret stomatit ngjyra uji infusions anilinë, ekstrakte kamomil dhe të tjerët.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. Ënjtje e alergjisë Angioedema në foshnjat