Ushqimi në alergji në fëmijët dhe të rriturit


Nëse ka një njeri i ndonjë sëmundje të natyrës alergjike, ajo patjetër duhet të ndjekin disa rregulla të vakt, si parimet themelore të mos dietë për alergji mund të rezultojë në produkte alergji aderimit dhe seriozisht të rritur peshën e sëmundjes themelore. Ushqimi në alergjive tek fëmijët ka ndjekur gjithmonë dy gola - një përjashtim shkakore provokojnë zhvillimin e sëmundjes dhe të reduktuar alergeneve në ngarkesën e ushqimit të pacientit.
Në sëmundjeve alergjike veçoritë e të ushqyerit klinike ka përcaktuar gjithmonë një rrezik në rritje të sensibilizimit të ushqimit (Referenca: sensibilizimin - takimin e parë të mbrojtjes nxitje imunitetit alergjen njerëzore, pas së cilës trupi fillon duke e bërë antitrupa për të), dhe ushqimi mund të jetë edhe terapeutik dhe profilaktike. Në gatshëm për reaksionet alergjike të pacientit, për të parandaluar sensibilizimit ushqim dietë të caktuar, e cila ka veti minimale sensibilizimin. Me këtë dietë zvogëlohet yyazytsirnist përkeqësimin e sëmundjes themelore dhe zvogëlon rrezikun e anëtarësimit alergji ushqimore. Kjo quhet dietë hypoallergenic.


Nëse pacienti ka një alergji ushqimore formuar, demonstron përdorimin e dieta terapeutike në të cilën për të dietë hypoallergenic bashkohet me përjashtimin e plotë të dietën e përditshme të të gjitha alergeneve ushqimore identifikuara. Në mënyrë që të bëjë më të saktë të të gjitha alergeneve ushqimore, pacienti është i inkurajuar që të mbani një ditar të veçantë. Kur të gjitha alergeneve mundshme janë instaluar dhe simptome alergji u zhduk plotësisht, një njeri alergjik, gradualisht të fillojnë të hyjnë në dietë shkakton alergji produkt, fillimisht në doza mikroskopike, e cila më pas, në mungesë të reagimeve alergjike fillojë të rritet. Me kalimin e kohës, më shumë kohët e fundit provokon një alergjen alergjik reagimit futur plotësisht në dietën e pacientit. Pas një kohe të caktuar, ju mund të fillojnë të bëjnë këto manipulime ndjekur alergjen, etj

Ushqimi gjatë rëndim të alergjive
Para së gjithash, brenda një ose dy ditë është i rekomanduar uria, ku lejohet përdorimi në lidhje me litra e gjysmë të lëngjeve (fëmijët e vitit të parë të kufizojë një litër lëngjeve). Pastaj, në dëshminë e individuale, për një periudhë prej një deri në pesë ditë, është emëruar dietë projektuar posaçërisht, e cila përfshin ushqime që provokojnë zhvillimin e reaksion alergjik në raste të jashtëzakonshme.
Ushqime të lejuara: supave (vegjetarian dhe grouts për supë perimesh), produkte furre (dje gri dhe të bardhë pjekje bukë), drithëra (gatuar pa gjalpë dhe qumësht, hikërror dhe kënaqur). Futje ushqim rekomandohet të paktën 6 herë në ditë

Ushqimi për lehtësimin e simptomave alergji
Ushqime të lejuara: supave (drithëra dhe perime supë për një vegjetarian, të ulët-yndyrë supë mishi, borscht, supë lakër, borscht), produkte furre (bukë gri dhe të bardhë djeshëm, biskota unsweetened dhe gjalpë dhe produkte buke), enët e mishit (zog zier, e pjekur ose të zier, viçi ligët ose viçi), produktet e qumështit (qumësht, kos, qumësht i thartuar, djathë kosi, salcë kosi, qumështi acidophilus), enët vezë (vezë të fërguara me një vezë ose një vezë të zier), pijet (mineral dhe ujit të pijshëm, çaj të dobët apo kafe me qumësht), drithëra, të thata dhe fruta të freskëta dhe perime, casseroles unsweetened drithëra, makarona.

Produktet e ndaluara ndonjë produkte të nxehtë dhe / ose pastë, aditivëve të ushqimit, ushqim për t'u ngjyrosur, veshkave, mëlçisë, trurit, mushkërive; ndonjë turshi, tymosur dhe perime turshi; mish të konservuar dhe peshk, ushqime të thellë të ngrira; alkooli, akullore, kakao dhe çokollatë pije.
Kufiri maksimal duhet pastiqeri dhe ushqim të ëmbël (jam, karamele, mjaltë, sheqer). Ushqimi rekomandohet të paktën katër herë në ditë
Dietë për alergji në kullosa polen farë e keqe
Produktet e lejuara: të gjitha supave, produkte furre (thekre, bukë gri dhe të bardhë, biskota dhe produkte buke), çdo enët vezë, enët e mishit (zier, zier, pulave të pjekura, viçi ligët ose viçi), produkte qumështi (qumështi, djathi kosi, salcë kosi, qumështi acidophilus, kefir, qumësht i thartuar pjekur, kos), makarona, casseroles me kokrra, drithëra, bishtajore (thjerrëzat, bizele, fasule), perimet (brokoli, kohlrabi, lulelakër dhe lakër, kastravec, radishes, rrepkë, panxhar, patate), pije të gazuara dhe pije (fruta, minerale dhe ujë të pijshëm, mungesa e kafe dhe çaj me qumësht).

E ndaluara Products: vaj luledielli, halva, mjaltë, selino, bukuroshe, shalqi, pjepër, fara, përfshirja bimor i nënës dhe njerkës, Calendula dhe kamomil.
Kufiri i rekomanduar produktet e mëposhtme: pasticerie dhe ushqim të ëmbël (jam, karamele, sheqer, etj), aditivëve të ushqimit dhe ngjyra, turshi, peshk i tymosur, turshi, alkooli, akullore, kakao, çokollatë, pije të ftohtë, tymosur salcice
Dietë për alergji në kullosa polen livadh
Ushqime të lejuara: enët e mishit (zier, e pjekur, pulave të ziera, viçi ose viçi ligët), supave (vegjetarian, të ulët-yndyrë supë mish, supë, borscht, lakër supë me lakër), produktet e qumështit (djathë kosi, salcë kosi, acidophilus qumësht, kefir, kos, qumësht), enët vezë (jo më shumë se një vezë në ditë), çdo perime dhe fruta, bishtajore (thjerrëzat, bizele, fasule), pijet (të gazuara dhe pije frutash, mineral dhe ujë të pijshëm kafe dobët dhe çaj me qumësht).

Ushqime të ndaluara: miell gruri, grurë, mjaltë, mbinë gruri, bollgur, krunde, mish me mbushëse (mish të konservuar, salcice, tymosur dhe salcice gatuar), therrime buke, vodka gruri, uiski, birrë, bazuar në zëvëndësuesit e kafesë që gruri.
Produktet e rekomanduar për të kufizuar: pasticerie dhe ushqim të ëmbël (jam, karamele, sheqer, etj), aditivëve të ushqimit dhe ngjyra, alkooli, akullore, kakao, çokollatë, sallam i tymosur, turshi, turshi, tymosur
Ushqimi për alergji në pemë polen


Ushqime të lejuara: Çdo pjekur mallrave, supave dhe ushqime të mishit (pulave, mish viçi, viçi ligët), çdo enët vezë, produktet e qumështit (djathë i thartuar, salcë kosi, kefir, thartuar qumësht pjekur, qumësht acidophilus, kos , qumësht), makarona, casseroles me kokrra dhe drithëra, bishtajore (bizele, thjerrëza, fasule), perimet (domate, kastravec, radishes, rrepkë, panxhar, patate të vjetra), pijeve (minerale dhe ujë të pijshëm, kafe dobët dhe çaj qumësht).
E ndaluara Products: lëng thupër konjak, patate, luleshtrydhe, qershi, kajsi, pjeshkë, qershi, arra, mollë, mjaltë. Përveç përdorimit të drogave të ndaluara, të cilat përfshijnë mjetet juridike bimor si kone verr dhe buds thupër.

Kufizimi duhet të produkte të tilla si confectioneries, ushqimi i ëmbël, alkoolit, akullore, çokollatë, kakao, pije të ftohtë, turshi, tymosur, sallam i tymosur, aditivëve të ushqimit dhe ngjyra
Ushqimi në alergji të qumështit të lopës
E lejuara Products: TEAS dhe lëngjet e mishit të produkteve të autorizuara, fasule, arra, vezë, çdo frutave dhe perimeve të pasura me ushqime proteinike (të gjitha mish, shpezë, peshk, qumësht nuk përmban mish dhe sallam, mëlçisë konservuar, veshkat proshutë), ushqime nga drithërat (nuk përmbajnë qumësht dhe gjalpë makarona, casseroles me drithëra, qull), produkte furre (vjenez, bukë italiane dhe franceze, bukë thekre, qumështi nuk përmban bukë gruri), pijet (ndonjë perime dhe lëngje frutash pa krem ​​dhe qumësht, sodas, ujë të pijshëm dhe çaj të dobët).

Përjashtuar Products: qumështi i lopës dhe produktet që përmbajnë atë (pije alkoolike dhe milkshakes me krem, kakao me qumësht, qumësht formulë e thatë, kos, përbërësit buke me qumësht shtuar, vaj gjalpë, djathë, akullore, kazeinë hydrolysate, kazeinë, margarinë , lactose, djathë, hirrë, qumështi pluhur)
Ushqimi në alergji të peshkut
Lejuar të përdorin produkte, tucked të përfshira në listën e produkteve broths dhe bouillons autorizuar; Produkteve të Lartë (fasule, arra, kërpudha, që nuk përmbajnë peshk, mëlçi, veshkat, Kami kafshët Mishi i konservuar dhe shpendët e të gjitha llojet), mallrat e pjekur, çdo fruta dhe perime, drithëra enët, çdo janë produktet e qumështit, ushqime të lartë në sukroze (halva, karamele, çokollatë, shurup, jellies, reçel, marmelatë, etj), pijet (çdo alkool, çdo lëngje frutash dhe perime, sodas, kafe, çaj, ujë të pijshëm ).

Forbidden: peshku dhe produktet e peshkut në absolutisht asnjë manifestimeve; produkte që përmbajnë përbërës të peshkut (vaj peshku, vakt kockave, vezë, etj.)
Unë dua të i kushtoj vëmendje të veçantë - një peshk sulmet alergji shpesh zhvillimin në të gatshëm për këtë lloj të njerëzve alergji pas fërkimit pulla shkak shuplaka gjuhën e tyre. Kjo është për shkak të faktit se ngjitës aplikuar në anën e pasme të markës bëra më shpesh nga kockat e peshkut
Ushqimi për alergji ndaj vezëve
Ushqime të lejuara: Produktet e mbushur teas autorizuara dhe lëngjet e mishit, produkteve të Lartë (arra, bishtajore, vezë nuk përmbajnë asnjë manifestimet e mishit të konservuar dhe sallam, kërpudha, mëlçisë, veshkave, pulave, peshkut, mishit të të gjitha varieteteve ), çdo produkte qumështi, çdo fruta dhe perime, bukë (thekër dhe bukë gruri nesdobnыy, përmban albumin vezë, vezë e bardhë dhe vezë biskota), enët nga drithërat (përbërësit nuk përmbajnë makarona vezë, casseroles të drithërave , drithëra), yndyrë (përmban majonezë vezë, sallatë salcë uthull dhe vaj perimesh, vaj vegjetal, krem, margarinë, vaj gjalpë), ushqime të lartë në saharoze (bazuar në candies misri shurup, candies vështirë, jellies, reçel, jam, shurup, mjaltë), pijet (çdo lëngje frutash dhe perimesh, sodas, kafe, çaj, ujë të pijshëm.

Të ndaluara për përdorim, vezë të shpendëve dhe produkteve që përmbajnë ato, majonezë, enët vezë, ëmbëlsira, muffins përmbajnë vezë, qumësht dridhet, kakao, pije e butë dhe alkoolike me vezë shtuar, vezët përmbajnë ndonjë buke miell dhe ëmbëlsira.
Në përfundim, ne shtoni - në qoftë se ju keni atë mënyrë ka ndodhur që alergji është kapur ende deri, shumë i mërzitur nuk është e nevojshme, pasi që në këtë moment në planetin tonë jetojnë mjaft të lumtur miliona njerëz me sëmundje. Ju vetëm duhet të përshtaten me ritmin e ri të jetës, në kohë për të nënshtrohen trajtimit të rekomanduar nga mjeku juaj dhe në mënyrë rigoroze të ndjekin një dietë për alergjitë. Përveç kësaj, ne duhet të përpiqemi jo për të blerë ushqim të modifikuar gjenetikisht. Sot tregu ofron rreth njëqind e njëzet lloje të bimëve të modifikuara gjenetikisht (patate, speca, prej trangujve, pumpkins, pambuk, oriz, misër, soje, etj). Shkencëtarët në mbarë botën kanë paralajmëruar që të mos fshehin informacion mbi alergjive modifikuar produkte, megjithatë, pavarësisht nga kjo, proteinat transgenic janë përdorur gjerësisht në ëmbëltore, salcice, ushqim për fëmijë (bëri edhe për foshnjat!) Dhe pije. Deri më sot, vetëm një nga raftet janë më shumë se treqind e këtyre produkteve. Prandaj ne mund të themi me besim se, me sa duket, nuk është e rastësishme fëmijë alergjike në pesë vitet e fundit në Rusi ka qenë më shumë se tri herë.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Alergjive ushqimore • Krem alergji