Përgatitjet për alerhetykiv pranverë


Nuk janë buds në shelg, ajri i mbushur me erën e pranverës dhe freski, argëtim bletët shpejti zazhuzhzhat, bumblebees, Grerëzat të shkurtër, filloi një popull kohë të vështirë që vuajnë nga alergjitë. Si për të shmangur të bëhet një viktimë e sëmundjes, dhe se ilaçe për ekspertët alerhetykiv pranverë rekomandojmë?
Dru frutor
Në prill rëndim nga problemet kryesore është alergji. Së pari kalter lulëzim dhe verr, pastaj "ngrejë pluhur" thupër. Kështu data e saktë kur lulëzuar fillon, e pamundur. Nëse ajo rezulton të ngrohtë në mars, polen për herë të parë shfaqet në fund të këtij muaji.


Ekspertët ende argumentojnë se çfarë përqendrimi i polenit është e rrezikshme për alerhetykiv pranverë - 50 njësi për metër kub ose më pak. Por një gjë që ata nuk e bëjnë dyshim - në mes të prillit numrin e kokrra për metër kub të ajrit në tejkalon pesë mijë shenjë. Dhe dhjetra smorkayuschyhsya dhe qanin njerëzit e rreshtuar në pritje të allergists.

Edhe verës kur lulëzim të lashtat dhe barërat e këqija, në këtë kuptim, është konsideruar më pak problematike. Gjithashtu, kjo është festat, dhe shumë njerëz shkojnë për shumë kilometra nga epiqendra e lulëzuar. Por pranverë shumë preferojnë të qëndrojnë dhe të punojnë në qytete, duke marrë betejën me alergjitë.

Në të gjallëve në veri në pranverë alerhetykiv një shans për të aplikuar terapi specifike intensive injeksion. Për këtë qëllim, brenda dy javëve ata futur drogë që garantojnë nëse jo të parandaluar plotësisht ethe hay, atëherë të paktën të lehtësuar kursin e saj. Kusht kalon një kurs të tillë të paktën një deri në dy javë para pluhurin.

Mësoni dritaret e dyqaneve farmaci
Nëse ju të mbajë një kurs intensiv tepër vonë, është një mënyrë për të dalë - përdorimi i terapisë jo-specifike. Me fjalë të tjera, mund të lehtësojë simptomat duke përdorur drogë. Kështu në pranverë alergji keni disa opsione të tilla si: duke marrë antihistamines droga vasoconstrictor kramonov ose metodat hormonale. Çfarë duhet të zgjedhin ose në cilën mënyrë për të aplikuar?


• droga antihistamine vasoconstrictor janë një kombinim i vasoconstrictor direkt dhe anti-alergji droga. Ata të kushtojë shumë, të veprojë shpejt dhe shumë - gjatë. Megjithatë, me përdorim të zgjatur, më shumë se 10 ditë, njerëzit "ulen" në këto fonde dhe të marrë të drogës rinitit alergjike, duke çuar përfundimisht të veprojnë. Kjo formë e ilaçeve, nëse llak, bie apo xhel hundës, nuk ka rëndësi. Aplikimi drogë vasoconstrictor duhet të jenë të vetëdijshëm se përdorimi ynë i termit - 5 ditë.


• të veprojë Kramonы si stabilizant e qelizave direk në reagim ndaj alergeneve hit fillojnë të hedhin në histamines njeriut e gjakut që shkaktojnë vrullshëm dhe ënjtje. Përbërës kryesor aktiv i përgatitjeve të tilla është Kromoglikate sode. Merrni kramonы mund të jetë në mënyrë të sigurtë për një kohë të gjatë. Normat e trajtimit nën mbikëqyrjen e ekspertëve mund të jenë të dizajnuara për deri në gjashtë muaj. Përveç kësaj, këto barna kanë pak ose nuk ka efekte anësore. Megjithatë, ata nuk janë të efikasitetit të ndryshme dhe gjithashtu të kërkojë nga 3 - 4 pranimin në ditë.


• hormonet lokale, anasjelltas, efikasitetit të ndryshme. Ata janë të gjata dhe të shpejtë. Por kostoja e tyre është shumë më e lartë. Megjithatë, shumë mjekë nuk e trajtojnë ato me shumë kujdes për shkak të çmimeve të larta. Fakti se rreziku që hormonet e mukozën e hundës merrni në gjak dhe të çojë në pasoja të pakëndshme, nuk është kuptuar plotësisht.
Në përgjithësi, ekspertët këshillojnë për të filluar trajtimin me pritjen kramonov. Vasoconstrictor dhe antihistamines xhiruar mirë sulmeve akute të sëmundjes. Dhe Hormonet la mirë artileri të rëndë si.


Pranvera "krisur"
Përveç kësaj për të marrë drogë të ndryshme, ju mund të përdorni decongestants promыvanyyamy sinus do të thotë se shumë nga të famshëm të "krisur". Para së sinus mukusit thithur, dhe atëherë ata janë larë përdorimin e drogës.
Shumë mjekë otolaryngologists kjo procedurë nuk më pëlqen, sepse besojnë se kjo dëmton Mukoza. Gjithsesi, shpërdorim "Qyqe" nuk është e nevojshme. Në përgjithësi, megjithatë, kjo metodë është shumë efektive, dhe 7 - 10 procedura për të ndihmuar të merren me periudha të rrezikshme në pranverë.

Në vendin tonë, përdorimi i "krisur" deri më tani në dispozicion vetëm në zyrën e një mjeku. Por në Shtetet e Bashkuara, kits komerciale në dispozicion nga dardha dhe çanta e përzierjeve kripë të jetë hunda vporskuvaty.

Kërpudhat e rrezikshme
Për fat të keq, një pranverë polen vuajtje nuk alerhetykiv kufizuar. Ka edhe moulds. Në një kohë kur nuk është lagështia e lartë dhe temperatura, ata fillojnë të hedhin në ajër një numër të madh të sporeve. Veçanërisht kërpudhat aktive sillen pas përfundimit të sezonit të ngrohjes. Prandaj alerhetykiv janë ndërtesa të vjetra të rrezikshme me mure me lagështirë dhe tavanet, dhe parqeve pakrasitur, kopshte, lawns, sepse gjethet e vitit të kaluar janë terren ideal të mbarështimit për kërpudhave. Ata ndihen keq në dush. Por, në saunë me alergji e ajrit të nxehtë të thatë mund të jetë, pa u brengosur për shëndetin e tyre. Për më tepër, shumë allergists këshillojë pranverë si trajtimet sauna. Nga rruga, lagështia në ndërtesa të çon në rritjen e marimangat pluhur, e cila gjithashtu i përkasin alergeneve të forta.