Alergji trajtimin, alergjisë


Trajtimin më të mirë për alergji është për të konstatuar alergjen provokon një reaksion alergjik dhe për të shmangur kontakt më tej me të. Në disa raste, problemi është zgjidhur mjaft e lehtë dhe disa jo. Për shembull, në qoftë se çdo vit në një kohë të caktuar të vitit (më shpesh në fund të pranverës, verës dhe fillim të vjeshtës) vëzhgoi teshtitjes, sytë e përlotur dhe hundë i lëngshëm, me vlerë duke folur në lidhje me alergji sezonale, për të shmangur çdo gjasa, pasi polen depërton kudo. Por në qoftë se simptomat e tilla janë vërejtur çdo kohë një person është afër një mace, duke iu shmangur kontaktit me këto kafshë, do të zgjidhë plotësisht çështjen.


Trajtimi i alergjive tek fëmijët nuk e kryejnë me ndihmën e antykonhestantov lokale hundës prodhuar nga inhalimi, sprays dhe pika, të cilat shpesh janë të rekomanduara si ilaçe për ftohjet nga kongjestion nazal. Sepse alergji - gjendja goxha të gjatë rrjedhin që mund të shqetësojë për shumë vite, të dhënat e aplikimit lokal protyvozastoynыh do të thotë më shumë se disa ditë, zakonisht rezulton pas ndërprerjes së trajtimit të drogës për më shumë të ngjeshur, dhe nganjëherë vërejtur dëme të pakthyeshme ndaj mukozës së hundës. Në qoftë se besimi në natyrën e një rinitit alergjike, sprays përdorimi OTC është rreptësisht e ndaluar, si përdorimi i tyre i pakontrolluar pothuajse gjithmonë përfundon me këto barna medicinale pa frymarrjen e tyre përmes hundës nuk është jashtë

Trajtimit alergji


• Antihistamines. Mjetet më efektive janë përdorur për të trajtuar alergji sot janë antihistamines. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se me gamë të mjaftueshme të përfaqësuara gjerësisht, përparësi duhet t'i jepet vetme-komponent droga, të cilat përfshijnë anti-histamine është vetëm një mënyrë që do të minimizuar mundësinë e efekteve anësore.
Efekti kryesor anësor është droga të qenët i përgjumur antihistamine. Nëse emëruar pas marrjes antihistamine zhvilluar të qenët i përgjumur, të shmangur punës në lidhje me mekanizmat e menaxhimit të rrezikut në rritje. Edhe në qoftë se nuk ka të qenët i përgjumur dhe, antihistamines ende ngadalësojnë peshën e zakonshme të reagimit. Shkalla e shkaktuar nga çdo gjumashi individual antihistamine varet nga lloji e mjeteve dhe karakteristikat individuale te pacientit. Paktën të shkaktojë marramendje recetë pas klasifikohet si antihistamines të sigurta dhe efektive: Klemastyn (tavegil) maleat Fenyramyna, maleat maleati dhe Bromfenyramyna Hlorfeniraminu. Por një shkak i rëndësishëm marramendje mjetet e mëposhtme: succinate Doksylaminu dhe diphenhydramine hydrochloride.

Pas paraqitjes nuk posedojnë efekt qetësues të antihistamines terfenadina dhe astemizole, droga e vjetra janë administruar shumë më pak shpesh, por ndryshe nga e re, ata kanë efekte anësore ishte vetëm një, ndërsa droga reja gjeneruese, numri i tyre u rrit në mënyrë të konsiderueshme. Përveç të qenët i përgjumur, antihistamines të kenë efekte anësore të tilla si fyt të thatë, hundës dhe gojës. Disi më pak e zakonshme ul oreksin, marramendje, vizion të paqartë, vjellje, stomak mërzitur, humbje të koordinimit, dhimbje koke, dhe të reduktuar presionin e gjakut. Në të moshuarit me prostatës hypertrophied shpesh vërejtur vështirësi urinimi. Antihistamines në fëmijët mund të shkaktojnë pagjumësi, ankthi dhe nervozizmi.

Antihistamines trajtimit alergji duhet së pari të fillojë me droga të tilla në dispozicion si maleat një komponent Bromfenyramyna dhe Hlorfeniraminu maleat. Nëse ka vështirësi në urinim për shkak të prostatës hypertrophied, ose sëmundje të pranishëm të tilla si astma dhe glaukoma, antihistamines përdorin pa një recetë nuk është e rekomanduar
• droga hundës protyvozastoynыe. Shumica medikamente anti-alergji që përmbajnë substanca të tilla si amfytamynopodobnыe hydrochloride psevodoэfedryna, ose analogs e tyre, të cilat përdoren më së shpeshti medikamente me gojë për ftohjet. Kur përdorni këto barna për të trajtuar reaksione alergjike mund të zhvillojë efekte anësore të tilla si parregullsi të ndryshme në sistemin kardiovaskular, pagjumësi, nervozizmi. Kjo është për shkak se medikamente alergji shpesh përdoret për një periudhë shumë më të gjatë se mjetet e përdorura në të ftohtë.

Përveç kësaj, duhet të marrë parasysh faktin se përgatitjet hundës protyvozastoynыe simptoma alergjike themelore në fyt gërvisht, kollitjes, teshtitjes, dhe sytë itchy slezyaschyhsya dhe të ftohtë, nuk janë hequr. Këto barna janë kongjestion jashtëzakonisht të pastër hundës që për pacientët me alergji nuk është problemi kryesor. Recommended përgatitjet protyvozastoynыe hundës pa efekt qenët i përgjumur: Sudafed dhe Afrynol. Megjithatë, mbani mend se kur ilaçe alergji juaj nuk është e rekomanduar
• stabilizant qelizave direk. Produkte në këtë grup përfshijnë droga të tilla përdoren zakonisht si Cromolyn dhe nedocromil. Veprimi i këtyre barnave që synojnë bllokimin lirimin e mediatorëve të qelizave direk, dhe ata janë përdorur vetëm kur antihistamines pak tolerante ose i paefektshëm. Formë përgatitjet syrit: Pemyrolast, Olopatadyn, Lodoksamyd


• droga Antyleykotriyenovi. Ky lloj i drogës përdoren për trajtimin terapeutik të formave të butë e rinitit alergjik sezonal dhe astma vazhdueshme. Për shembull, një droge të përdorur për të trajtimin e rinitit alergjik Omalyzumab zjarrduruese apo astmë të çdo ashpërsia
• droga anti-inflamator. Sipas dëshmisë mund të caktojë me gojë ose intranazal glukokortikoideve. Glukokortikoide gojë janë përdorur në mënyrë të tillë në mënyrë të pavarur kupiruyuschyhsya shkelje të rënda sistematike alergjike si dermatit kontakti, astma sezonale, etj

• Immunotherapy. Trajtimi i immunotherapy alergji duke përdorur është e detyruar kontakt me alergjen provokuar vazhdimisht rritet gradualisht doza. Alergjen administrohet me injeksion apo sulynhvalno. Detyra e immunotherapy për të nxitur provotsyruyuschemu tolerancës alergjen. Kjo vlen nëse droga terapi nuk ka sjellë rezultatet e dëshiruara dhe kontakte të vazhdueshme ose periodike me alergjen parandaluar disa arsye pamundur.
Për injeksion të mirë efekt kryer në një skemë fikse mujore, çdo herë duke rritur kohë pacientët dozë e nevojshme për të parë tridhjetë minuta duhet të jetë nën mbikëqyrje të ngushtë mjekësore, në mënyrë që mos përjashtuar mundësinë e anaphylaxis. Çdo katër deri në gjashtë javë gjatë gjithë vitit duhet të administrohet dozën maksimale. Efektet anësore gjatë immunotherapy është e lidhur shpesh me mbidozë, për shkak të neglizhencës mjeku drogës kur administrohet intravenoz ose intramuskulare. Simptomet e mbidozë është shumë e ndryshueshme dhe mund të shfaqet si kollitjes pothuajse i padukshëm lehta ose teshtitjes, dhe si urtikaria përgjithësuar, astma të rënda ose anaphylaxis. Gjatë aktive dozë lulëzuar drogës administruara të rekomanduara për të reduktuar pluhur.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Analiza 2. Llojet alergji alergji