Master maskoj alergji të ftohtë


Kur fillimi parë të ftohtë të ndihen jo rehat? Duke ecur nëpër rrugë fillon të heq fyt, që rrjedhin nga sytë e hundës, vini re shprehjen në lëkurë e spote të kuqe? Mos u shqetësoni, ju nuk do të sulmojnë një sëmundje misterioze - një mjeshtër i fsheh alergji të ftohtë.
Për shumicën e njerëzve, alergji manifestohet në fillim të pranverës, kur shkrihet bora, nuk është i pari bari, buds bymehet dhe të bëhet efektive gjethet e para dhe lule humbje e ngjyrës që prodhojnë një shumë të polenit në ajër. Watch për saj gjatë kësaj periudhe janë përdorur për çdo gjë, por pak i kushtoj vëmendje të njëjtat simptoma në dimër, krahasuar alergji e dukshme kryesisht me të ftohtë. Si sëmundje alergjike nuk ka afate kohore.Në shumë trupin veçantë reagon ndaj të ftohtit. Pas një qëndrimi të shkurtër në të ftohtë nuk është një kollë, hundë i lëngshëm, tearfulness, duket e ngjashme me skuqje urtikaria. Feature alergji të ftohtë është se rënia në temperaturën e trupit në disa njerëz, të ftohtë shkakton një proces kompleks të kombinuar proteina në grup, dhe do të shkaktojë reagimin imunitar të trupit, shumë të ngjashme me alergjik. Si rezultat i shëndetit të dobët dhe pamja e shëmtuar.

Frosty ajrit - vetëm një nga arsyet që shkakton alergji dhe aty nuk është vetëm dimrit. Alergji të ftohtë mund të ndodhë nga ekspozimi ndaj skica, era e ftohtë, lagështi, ndërsa duke marrë pije e butë ose akullore. Në maskim ngrohtë mjeshtër zhduket aq shpejt sa ajo ishte shfaqur. Por vetëm kështu që ju mund të përballen me vetëm formë e thjeshtë që ndodh nën temperatura të ulëta.


Kjo është serioze
Por kjo ndodh që provokon alergji praninë në trup infeksioneve ngadalshëm, antibiotikët tepruar, dehje dhe madje, çuditërisht të mjaftueshme, prania e kariesit.

Nëse dyshoni se alergjitë duhet përcaktuar shkakun gjendje e sëmurë. Në shtëpi, të mjaftueshme për të mbajtur një test të thjeshtë. Ju duhet të bëni një pjesë të vogël të akullit të dorës, të mbajë disa minuta dhe të shikojnë reagimin. Skuqje, kruajtje ose lëkurë të konfirmuar përgjigjen e trupit individit ndaj të ftohtë. Nëse reagimi nuk është ndjekur, përgjigje më shumë gjasa alergjik nga ndonjë sëmundje. Për të diagnostikuar natyrën e sëmundjes është e mundur vetëm në laborator, kur duke iu referuar me mjekun.


Edhe në zhvillimin e ndonjë alergji nuk rol të parëndësishëm luajtur nga faktorë të trashëguar. Alergji nuk janë të trashëguara, transmetohen predispozicion për alergji që mund të ndodhin nën ndikimin e faktorëve të caktuar.

Maskimin virtuoz
Feature alergji të ftohtë - shprehjen e tij në një shumëllojshmëri të psevdozabolevanyy:


Urtikaria
Nën ndikimin e ftohtë, era, ujë të ftohtë, lëkura fillon të zhvishem off, mbuluar me blisters rozë apo ngjyrë të kuqe, i shoqëruar nga një ndjesi djegie dhe kruarje. Shpesh shfaqet njolla në fytyrë, duar, këmbë. Ndihmon, rroba të ngrohta thatë, pije ngrohjes, tinctures bimor, agjent antihistamine.Cheilitis Meteorologjik
Pak minuta në të ftohtë dhe të erës, dhe blanching, skuqje ose lëkurë buzët, shtohet kuqe kufitare, lëkura bëhet buzët përflakur dhe të çara të shfaqet. Bazuar në rrugë duhet të përdorin chapstick dhe krem ​​dimming. Mos bëj buzët në mot të ftohtë dhe me erë! Për të parandaluar inkurajohen që të merrni vitaminat e grupit A, E, Art.


Ftohjet, hundë i lëngshëm
Ngrirë fillon të pikoj nga hunda, ka një ndjesi djegie në nasopharynx ose fyt, një ndjenjë e kongjestion i hundës, sytë e përlotur. "Ftohtë" ndodh kur një dridhura, nuk përpiqet për të marrë frymë e ajrit të ftohtë, Protect shall të ngrohtë. Hiq siklet do të ndihmojë pika çaj të nxehtë mund të përdoret dhe ointments, acupressure hundë.Konjuktivit
Ajo duhet të shkoj jashtë dhe sytë fillojnë të gris, ndjesi djegie dhe kruarje në sy është shoqëruar shpesh me një ndjenjë të "rërë në sy", nxënësi bëhet i ndjeshëm ndaj dritës. Nëse jeni të prirur për manifestimin e simptomave të veshin syze dielli me dritare të ngjyrosura, të bardhë si bora, së bashku me dritën e ndritshme është një stimul shtesë, mos e përdorni lentet e kontaktit dhe kozmetike.


Migrenë
Në shumë ndihen nën presion dhimbje ftohtë në ballin dhe qafën apo dhimbje koke, redukton cheekbones. Por stresi në ngrohjes plotësisht zhduket. Kjo migrenë ftohtë. Vishen me rroba të ngrohta, të jetë i sigurt për të veshin një kapelë, qëndrim kujdesshme për pije të ftohtë dhe desserts.Radiculitis
Ndjejnë dhimbjen, rëndë nga lëvizja, kollitjes, teshtitjes - një dhimbje të nervit shiatik. Nën ndikimin e hipotermi janë rrënjët përflakur të palcës kurrizore shoqëruar dhimbje prostrelyvayuschymy dhe të çon në sëmundje të ndryshme shpinë. Mundohuni të mos ngrijë, veshin veshje të ngrohtë dhe të rehatshëm.


Gulçim
Në frymë të ftohtë? Ajrit të ftohtë shkakton ngushtimin e rrugëve të frymëmarrjes, si ndjeshmëri e tyre të veçantë që shkakton inflamacion. Kur thithja përpiqen për të mbuluar gojën dhe hundën me një shami, dorashka apo shall. Në mot të ftohtë, të përpiqen për të marrë frymë vetëm hundë.


Si mund që të jetë?
Alergji të ftohtë - një mjeshtër i maskuar në, kështu që, për fat të keq, ende kuptohet dobët dhe nuk ka trajtim të qartë të efektshme. Shumë barna nuk janë në gjendje për të kuruar sëmundje, por vetëm të lehtësojë simptomat.

Një trajtojnë të tilla si!
Ndërkohë, të gjithë është në gjendje të mbajë apo edhe të rifituar shëndetin e humbur. Ka shumë metoda të shërimin e trupit dhe jo më pak në mesin e tyre është forcim. Ju duhet për të mësuar trupin tuaj për të përshtatur veten për gjithnjë në ndryshim të kushteve të motit, ai do ta bëjë trupi i njeriut më pak të prekshëm dhe të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të ndryshme.


Kalitje ju lejon të keni jo vetëm një trup të shëndetshëm, por edhe një mendje të shëndetshme.