Zvogëlimin e alergjive të pranverës


Pranvera - një sezon i mrekullueshëm. Borë Kalorësisë, paraqitja e lë dhe lule na mbush me gëzim. Për fat të keq, pranverë e fundit është për shumë njerëz jo lumturisë dhe vuajtje. Pas ardhjen e pranverës do të thotë se ata duhet të luftoj me një hundë të vazhdueshme lëngshëm, të kryejë një bandë e shami dhe napkins. Për të gëzojnë lirisht në pranverë, është e nevojshme të dinë metodat e që kanë të bëjnë me alergji pranverë.
Shkaqet Pranvera Alergjia
Shkaku kryesor i alergjive të pranverës - një shkurre polen dhe pemë. Kur kjo polen hyn në hundë, ajo është perceptuar nga trupi si një substancë të huaj dhe për të luftuar ajo fillon të prodhojë antitrupat. I njëjti proces ndodh dhe luftën kundër mikrobeve dhe baktereve. Në gjak fillon të prodhojë histamine - një substancë që shkakton rrufë, kollë, kongjestion i hundës, qarqet nën sytë.Polen shumë aktiv kryhet nga ajri, dhe janë të ndjeshëm ndaj saj, njerëzit fillojnë të vuajnë alergji pranverë. Kështu, sa më shumë polen në ajër, më keq një person ndjen. Shkaku më i zakonshëm i alergjive është pemëve të tilla si verr, hirit, panje, shelg, elm, lisi. Shkurre dhe lule shumë se pemë, dhe në kohën e lulëzimit të jetës bëhet alergjik ndaj disa vuajtje.

Gjatë sezonit të shirave të bëhet alergji një pak më e lehtë pasi pastruar ajrin dhe polen larë dhe ditë e nxehtë për një njeri është thjesht torturë. Polen mund të jetë shkaku i Angioedema, urtikarie, astma, e cila karakterizohet me frymëmarrje të vështirë, ngushtimin e rrugëve të frymëmarrjes, kollitjes.

Më shumë se 1,000 specie të njohura të alergjive pranverë, kështu që shfaqja e simptomave duhet menjëherë të shkoni te mjeku në mënyrë që ai mund të identifikojë alergji dhe zgjidhni metodat e duhura për ta luftuar atë.

Pacienti mund të shkarkohet drogë shpërndahen në farmaci me një recetë dhe pa të. Fondet nuk kërkojnë një recetë, janë mjaft të efektshme, të tilla si decongestants, antihistamines. Për të luftuar alergji mund të shkarkohet pilula për të ulur nivelet e gjakut të histaminës, dhe sprays të ndryshme dhe të bie që të lehtësojë acarim dhe lehtësimin e ënjtje. Në barnatore ka shumë barna kundër alergjive të pranverës, por mjeku juaj mund të përshkruajnë mjete më të rënda, për shembull, injeksion alergjik për të ndihmuar të harrojmë për simptomat alergji për disa vjet. Nuk rekomandohet metoda të tilla në mënyrë të pavarur, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.


Zvogëlimin dispozicion
Respektimi i rregullave të thjeshta në lidhje me stilin e jetës sonë mund të ndihmojë në uljen e simptomave alergjike. Ka metoda radikale, të tilla si duke lëvizur në një tjetër rajon pa pluhur, në kohën derisa qytetin tuaj nuk është vidtsvitut bimë. Megjithatë, kjo metodë nuk është për të gjithë, kështu që ju mund vetëm të fshehur nga poleni në ambiente të mbyllura.

Apartament, i vendosur pastrues të ajrit, të organizojmë një dhomë një tas të madh me perde të ujit moisturize, të forcojë dritare garzë. Këto masa do të ndihmojnë njomet e ajrit dhe për të zvogëluar simptomet kohore të alergjive të pranverës. Vjen në shtëpi nga rruga duhet të marrë një dush dhe mos harroni të tërësisht të lani flokët tuaj, sepse polen mund të jetë mjaft i padukshëm. Nëse keni kafshë shtëpiake, pastaj pas ecin ata gjithashtu duhet të lahen. Koha më e mirë për shëtitjet - kjo është pas një shiu, sepse në fund të fundit ai pa, gozhduar në tokë. Në periudhën e lulëzuar të bëni gjëra jo të thatë në ballkon, ata gjithashtu mund të vendosen polen.


Ne nuk duhet të harrojmë se sistemi ynë imunitar është përqendruar në zorrë se përmbajtja e ulët e mikroorganizmave, trupi bëhet i dobët dhe ne jemi më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve. Veçanërisht e rrezikshme aktualisht janë alergeneve, kështu që para se të lulëzuar bimët kanë nevojë për t'u kujdesur për shëndetin e zorrëve. Merrni produktet më të mira natyrore, të cilat përmbajnë bifidobacteria.

Lidhja pranverë alllerhyy e ushqimit
Ajo shoqërohet shpesh nga simptomat e alergjive pranverë alergji ushqimore. Kjo alergji kryq. Për shembull, njerëzit që janë alergjik ndaj Birch polen nuk mund të hani mollë, kajsi, pjeshkë, karrota, njerëzit me alergji të mos tolerojë lajthi lajthi dhe alergjik ndaj pjepër, vaj luledielli dhe halva ndodh kur përgjigjja për bimët Asteraceae. Është e rëndësishme për të mësuar në lidhje me produktet e padurueshme dhe eliminimin e dietën e tyre për një periudhë të lulëzuar.


Metodat tradicionale për të luftuar
Shumë mjete popullore për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave alergji dhe madje edhe kuruar atë. Megjithatë, mjekësia konvencionale nuk mund të konfirmojnë efektivitetin e tyre si janë kryer studimet përkatëse.

Është shumë e mirë për të përballuar me simptomat e alergjive të pranverës në vijim infuzion. Merrni 1 lugë pluhur gji fletë, cinquefoil rrënjë, lule kumak dhe ujë pour zier (gjysmë litër). Insistojnë përzierje në një termos për 12 orë. Ikjen infuzion dhe të shtoni 2 lugë Uthulla e Molles dhe mjaltë. Merrni 3 herë në ditë para ushqimit për një filxhan të tretë. Plus pasi të hahet pluhur marrë majë e eggshell.


Supë tufë ndihmon të hequr qafe alergji. Një numër brewed në ujë të vluar për 20 minuta, ndërsa supë duhet të ketë një ngjyrë të artë dhe jo të gjelbër ose të errët. Për një shërim të plotë do të pi çaj gjatë gjithë vitit.