Substancat më alergjike në botë


Shumë substanca që janë në gjendje të forcoj fuqimisht efektin e alergeneve të tjera dhe alergeneve vetë kanë një listë mjaft të gjatë. Të gjithë njerëzit janë të ndryshme, ato kanë sfond sistemin e tyre imunitar, kështu që çdo qëndrim individual për një grup të veçantë të alergeneve.
Më të zakonshme janë: proteina të huaja të përfshira në vaksinat dhe donatorëve plazma; myk, kërpudhave; polen.
Nëse marrim parasysh barna që konsiderohen penicilinë alergjike, salicilatet, sulfonamides, anestezike lokale. Ushqimi nuk është përjashtim dhe gjithashtu përmbajnë substanca më alergjike në botë. Para së gjithash: arra, ushqim deti të ndryshme, susam, vezë, qumësht, bishtajore, drithëra, mjaltë, agrume. Substanca alergjike mund të merrni në gjakun e njeriut së bashku me kafshimin e mushkonjat, bletët, Grerëzat, etjSubstanca alergjike përmban pezmatim të kafshëve, alokimin mite shtëpi, Buburrecat. Substanca alergjike, më rrezikshme është në komponimin e nikelit dhe latex.
Tani shkenca dëshmuar se shumë reaksione alergjike mund të shkaktohet për shkak të microflora ndryshuara zorrëve, me fjalë të tjera dysbiosis. Kur dysbacteriosis zakonisht shkelur integritetin e zorrëve, ose më mirë pengesë e indeve, gjaku që vjen alergeneve të patrazuar është fragmente proteina. Shkaku i dermatit atopic, ekzemë, alergji ushqimore, astma dhe sëmundje të tjera të rënda te fëmijët mund të veprojë rritje e jashtëzakonshme. Tani në trajtimin e manifestimeve alergjike përbërjen e saktë të microflora.


Shumë substanca alergjike që ekzistojnë në botë, mund të shfaqet në skuqje të lëkurës të njeriut dhe kruarje të dhimbshme. Veçanërisht problemi akut është me fëmijët krehje skuqje të lëkurës itchy, fëmija hap derën infeksioneve të reja. Për të eliminuar alergji të lëkurës dhe parandalimin e infeksioneve sekondare, allergists ofrojnë një ilaçe jo-hormonale jashtme - Skin-Cap, në bazë të pyrithione saj zinkut është i aktivizuar. Efekti i drogës nuk është më e keqe se metodat hormonale. Ky medikament mund të përdoret në fëmijët më të vjetër se një vit.

Kohët e fundit ka pasur një bum në botën e parfum Chanel No.5 konsideruar e rrezikshme. Ajo rezulton se një pjesë e këtij markë e famshme janë substanca të mundshme alergjike. Krijimi Chanel No.5 parfumiere përdorur myshk druri. Ajo është po aq e dëmshme sa të gjitha substancat më alergjike në botë.

Kështu, çdo gjë mund të ndodhë, problemi nuk është alergji do të kalojë nga. Mjerisht, kjo nuk është thashetheme, ju e dini se çfarë neurodermatitis, psoriasis, astma, ekzema, rinitit alergjike apo konjuktivit. Ju jeni ballafaquar me një problem të ngjashëm dhe tani i shqetësuar në lidhje me nëse kjo do të ndikojë në fëmijët tuaj? Eksitim i tillë nuk është i pabazë, shumë fëmijë prindërit e të cilëve janë të ndjeshëm ndaj reaksioneve alergjike shpesh të marrë një trashëgim të keqe. Mbrojtjen e fëmijës nga faktorët negative është e mundur, por ne duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për të gjitha rregulloret allergist gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes. Ushqimi gjatë shtatzënisë nuk duhet të përmbajë alergji shkaktojnë ushqime. Qumështi i nënës ka veti shumë të veçantë, ajo rrit sistemin imunitar të fëmijës, përmirëson microflora zorrëve. Megjithatë, trupi i fëmijëve të cilët janë të gji, mund të depërtojnë substanca më alergjike që ekzistojnë në botën tonë. Nëse kjo ndodh, atëherë në ditët e para të fëmijës janë vërejtur manifestime alergjike të lëkurës. Për të shmangur probleme të tilla, është e nevojshme që të përmbahen në një dietë të veçantë, ndërsa pleqsh, ajo nuk duhet të përmbajë të produkteve alergjike. Shumë nëna ushqyer fëmijën, ia vlen të përmendet se një nga produktet kryesore, e cila mund të shkaktojë reaksione alergjike më, thonë - qumështi i lopës së proteinave. Në qumështin e lopës përmban rreth njëzet e pesë substanca që shkaktojnë alergji. Disa fëmijë festoi intolerancë lactose - lactose. Rregulli bazë kur hyjnë në një dietë të re të produkteve baby, nuk e përziejnë atë me tjetrin me kujdes dhe të shikojnë reagimin.


Kur një person është i prirur për alergji, ju nuk duhet të përdorni produktet e mëposhtme: vezë, peshk me vaj, ushqim deti, erëza, turshi, ruajtjen, lojë, mish qengji, speca jeshile dhe të kuqe, panxhar, karrota, domate, lëpjetë, patëllxhan, luleshtrydhe, mollë e kuqe , buckthorn, rrush, raspberries, persimmons, qershi, shegë, absolutisht të gjitha frutave agrume, pjeshkë, kajsi, kivi, mango, pineapple gujava, pineapple dhe fruta të tjera tropikale.
Përveç sa më sipër listuara, duhet të përmbahen nga sode fruta, çamçakëz, kos salcë, karamele, pelte, çokollatë dhe çokollatë, kakao, rrush, kajsi të thata, datat, fiq, mjaltë, arra, kërpudha, produkte miell, makarona, pasta Gjalpë bollgur.

Mund të administrohet në dietë, por me kujdes, lloje të ulët-yndyrë e peshkut (pozitë e lartë, hake, cod), e verdhë veze veze, qumësht të mprehtë dhe me erëza djath, mëlçisë, veshkave, Bruksel dhe lulelakër, Kastrati, banane, currants zi dhe të kuqe, shalqi, Kastrati , boronica, herbs supë, fasule.

Tani të diskutuar se cilat produkte janë të dobishme dhe më së paku mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Para së gjithash, kjo është djathë qumësht dhe kos, mish derri ligët, lakër, spinaq, patate, bizele, majdanoz, kungull i njomë, marule, turnips, kungull, mollë jeshile, gooseberries, dardha, vishnje currants bardhë. Me prunes thata dhe mollë të thata, çaj të dobët, bukë të zezë apo të klasës së dytë, llojet e biskota të thata, hikërror, elbit, bollgur dhe oriz. Vetëm vlerë thith gjithe drithrat 12:00 para përdorimit.