Trajtimi i rinitit alergjike


Rhinitis alergjik është një sëmundje të rëndë që shkaktohet nga alergjen dhe çon atë në balancimin e përgjithshme të trupit, dhe akoma ajo është e karakterizuar nga kruarje fortë në zgavrën hundës. Më aktive janë alergeneve ajrore që vijnë nga e gjithë mjedisin direkt në rrugët e frymëmarrjes. Të dhënat alergeneve përfshijnë polen, barërat e këqija, pemë, shkurre apo mosmarrëveshjet veçanërisht bimët kalbur.
Dhe çdo vit polen bëhet më agresive, për shembull, ka më shumë se 50 lloje të bimëve që shkaktojnë alergji në njerëz, por lule shtëpi nuk janë të përfshira në këtë grup. Zakonisht lulëzuar bimët nuk shkaktojnë rinitit alergjike, si dhe polen të rëndë dhe të ngjitet me lule nuk zbatohet në ajër, por bëhet vetëm nga insektet apo kafshët.


Rinitit alergjik, i cili zhvillohet nga lulëzuar bimë lulëzim është rinitit sezonale. Këtu rinitit alergjike, e cila ishte shkaktuar nga alergeneve shtëpiake janë sëmundje sezonale dhe të përhapet në të gjithë vitit. Për shembull, alergeneve shtëpiake janë poshtër kudo në shtëpi, në rrugë, të gjithë mikropjesezat cilën njerëzit frymë. Në mbeturinat e ushqimit në mbeturina mund të jetë mikroklischi pranishëm, të cilat i përgjithshëm deri në disa mijëra në një gram të pluhurit shtëpiak është i njëjtë hirit, blozë, Buburrecat, Villi qilim, flokëve, zbokth, krimbat e kafshëve, dhe insekte të dëmshme përzgjedhje.


Alergeneve të fortë janë proteina gjitha proteina sekretuar me pështymë dhe zbokth gjitha kafshët shtëpiake. Për shkak se qelizat e lëkurës janë një bazë e mirë ushqyes për të gjitha marimangat pluhur. Prandaj nuk është e mundur për të filluar macet, qentë, zogjtë dhe hamsters ata njerëz që janë të prirur për reaksionet alergjike të ndryshme. Por në qoftë se kafshët janë duke jetuar në shtëpi, nuk duan të le ato në dhomën ku personi i ndjeshëm ndaj alergjive. Të gjithë banorët e tjerë në ndërtesë duhet të lani duart pas kontaktit të ngushtë me kafshët, të pastruar shtëpitë e tyre, veçanërisht në vendet ku manar.


Simptomat e rinitit alergjike

Në shumicën e rasteve, rinitit alergjik shoqërohet me një hundë të zihet fryma, teshtitjes shpeshta, kruarje të fortë në hundë, shkarkimit hundës. Si rezultat, undead bëhet zgjatura, ka akumulime të mukusit, ndjesi djegie në fyt, ënjtje dhe inflamacion i hundës. Përveç kësaj, mund të ketë konjuktivit si kruarje dhe skuqje e qepallave, marramendës dhe ngjitje qerpikët. Nëse rinitit alergjike, ajo është e karakterizuar nga mungesa e rritjes së temperaturës së trupit, por prania e tij mund të jetë pezmatim i fytit, gripit, SARS, tracheitis.


Trajtimi i rinitit alergjike

Çdo gjendje e sëmurë që zhvillon në rinitit alergjik mund të shkaktojë histamine që është lëshuar nga lëkura gjatë reagimit të trupit ndaj alergjen ka hyrë në trup. Kjo është arsyeja pse trajtimi duhet të fillojë me të gjitha antihistamines, ajo astemizole, azatadin, acrivastine. Këto barna mund të zvogëlojë ënjtje, por të marrë ato më shumë se 5 ditë nuk mund të, sepse përgatitjet duhet të ndryshojë. Dhe më efektive në kontrollin e rinitit alergjik është FLIXONASE dhe nazoneks. Këto medikamente eliminuar kruajtje, rrufë, teshtitjes. Nuk është një grup i cili është lehtësisht sprays që parandalojnë sëmundje, ajo Atrovent dhe kromoheksal se të gjitha injektuar 2-3 herë në ditë dhe gjithmonë në dy vrimat e hundës.


Trajtimi kryesor i mjeteve juridike popullore rinitit alergjike

Sot ka shumë mjete të dobishme, të thjeshta dhe të përballueshme popullore në trajtimin e rinitit alergjik. Për shembull, kur simptomat e sëmundjes duhet të zhvishem grimcuar në pluhur zhardhokët bozhure dhe të bëjë atë 3-4 shekuj. lugë gjysmë ore para ngrënies dy herë në ditë. Si rezultat, rrufë dhe teshtitjes zhduken brenda 2-3 ditësh. Ju gjithashtu mund të marrë një lugë gjelle e celandine dhe krijoj 400 ml ujë të vluar, pas 4 orë infuzion, zierje pini tri gota e natës dhe në mëngjes. Përveç kësaj, një mënyrë e madhe Chernogolovka është e thjeshtë, që ju doni të thyer gjatë lulëzuar. Kjo duhet të pres barin, dhe pastaj të marrë 1-3 lugë tre teknika të ushqimit. Dhe nga kjo që ju mund të përgatisë një zierje e bimëve, dhe pije të nxehtë. Një tjetër recetë duhet të krijoj një lugë gjelle kamomil vetëm një gotë uji të valë dhe pastaj fluturoj bari 20-30 minuta, të marrë një ostudzhenomu zierje 2-4 herë në ditë për një lugë gjelle.


Ju gjithashtu mund të përgatisë mbledhjen medicinale, i cili përbëhet nga një prej kamomil farmaci dhe kolona misër të kombinuar, të marrë dy horsetail, rrënjët luleradhiqe e tre prej katër dhe katër nga gjuetarët e Wild Rose, pesë pjesë centaury. Të gjitha përzierje, dhe 4 lugë këtë koleksion të derdh një gotë me ujë, pastaj të lënë gjatë natës të mbush. Pastaj, këtë mëngjes, infuzion duhet të sjellë një çiban, por nuk vlim. Të gjitha përfundoi dhe të vënë në 4 orë, pastaj tendosje atë. Perdorimi supë merr tre herë në ditë rreth xhami. Mbani supë frigorifer nevojë për jo më shumë se 2-3 ditë. Ai është i aftë në një kohë të shkurtër për të eliminuar rinitit alergjike, si çdo lloj bimësie që është përfshirë në mbledhjen, është në gjendje për të rritur efektivitetin e këtyre barnave.