Simptomat e alergjive te fëmijët dhe të rriturit


Njeriu ka pësuar gjatë ndonjë sëmundje alergjike, shenjat e para të alergjisë njeh pa vështirësi, por ata që e kapur sëmundjen kohët e fundit dhe si zakonisht gjithmonë të papritura, duhet të mësojnë për të dalluar simptomat e manifestimeve alergjike e sëmundjeve të tjera. Përveç kësaj, për shkak të shenjave të dijes alergji, ju mund të mësoni për të shpejt të identifikuar një substancë ose produkt që shkaktojnë këtë reagim imun.
Shenjat subjektive dhe objektive e alergji ushqimore në fëmijët thjesht individuale. Në mënyrë tipike, alergji ndikon në tri organe: zorrët, të lëkurës dhe të rrugëve të frymëmarrjes, me disa shenja mjaft të njohur të lehtë, ndërsa të tjerët të rritur vështirësi serioze diagnostike për shkak të rritjes së luhatshmërisë dhe ngjashmërisë së simptomat e sëmundjeve të tjera.


Shenjat e alergjisë që ndikojnë në trurin dhe sistemin nervor qendror: pagjumësi, frika, ankthi, nervozizëm, dhimbje koke qarë (fëmijët), dhimbje të nyjeve dhe muskujt, aktivitet në rritje.
Koha e shenjave të alergji ushqimore tek fëmijët në mënyra të ndryshme: kur disa simptoma ndodhin pothuajse menjëherë pas hyrjes në trupin provokimin tjerët alergjen në të kundërtën, mund të zbulohet nga orë ose ditë. Me kalimin e kohës, reaksione alergjike janë modifikuar zakonisht: Shpesh sëmundja është më e lehtë, edhe pse ndonjëherë nuk është një dëmtim serioz. Simptomat e alergjive tek fëmijët zakonisht zhduken në adoleshencë.

Simptomat e alergjive në të rriturit mund të jenë të dy lokale dhe të përgjithshme. Shenjat lokale manifestuar rreptësisht individuale, përfshijnë përshëndetje alergjik, qarqe të errëta nën sytë, përreth majës së hundës tërthor dele, folds mbi qepallat e ulët, bochkovydnaya gjoks dhe gjuhën gjeografike. Simptoma të përbashkëta përfshijnë:
• Në mungesë të etheve duket rrufë dhe kollë. Zakonisht, atributet e të dhënave bashkangjitur hundë itchy dhe sy
• Shfaqja e nxituar shoqëruar me kruarje të çdo lloji

• Zakonisht nuk është ënjtje e gjymtyrëve dhe / ose personi mund të jetë krijuar në çdo organ
Çdo lloj specifik i alergjisë ka simptomat e veta, të ngjashme në përgjithësi, por në veçanti të ndryshme. Pra, simptomat e alergjive në pluhur ndryshojnë nga alergjitë për leshi. Mjekësia moderne ofron një numër të madh të llojeve të reaksioneve alergjike, kështu që mund të shkaktojnë alergji dhe pluhuri libër, polen, lesh të kafshëve të ndryshme, ushqim dhe aq më tepër në rast të simptomave alergjike duhet të kërkoni ndihmë nga një allergist kualifikuar.

Simptomat e alergjive te fëmijët gjashtë muajt e parë të jetës, zakonisht manifestuar skuqje të lëkurës që zhvillohet në ushqime (drithëra, perime), plotësim (vezë e verdhë veze, djathë) ose dhënien e gjirit. Më vonë, ose në të njëjtën kohë me lezionet e lëkurës ndodh diarre dhe dhimbje barku. Simptoma shumë të rralla gastrointestinale mëparshme simptomat e lëkurës.
Në varg moshës 6-12 muaj ka qenë në rritje manifestime të lëkurës dhe proces më të gjerë alergjik (pezmatim i lëkurës, ekzemë). Nuk është paraqitja e shenjave të çrregullimeve të frymëmarrjes, kollës vrullshëm, simptomat e astmës, inflamacion të veshit, purulent rinitit. Nivelit të hemoglobinës ulje, simptomat gastrointestinale intensifikuar.

Shenja të vogla klinike të alergjive ushqimore në fëmijët:
• Shkelja e djersitje. Në kec zgjeruar në masë të madhe djersitje, shpesh vëzhgoi ashtuquajtura "djersa e krizës", kur për disa minuta fëmija fjalë për fjalë derdh djerse. Kriza Zakonisht këto që dalin në qumështin e nënës apo formule gjatë gjumit. Shumë më tepër djersitje sipërme të trupit dhe kokën
• Ndryshimet e vogla të lëkurës. Ka fusha të veçanta të skuqje itchy dhe lëkurë i krisur pas fron rreth anusit dhe rreth gojës pasi të hahet skuqje. Nuk janë skuqje pelenë dhe crusts mbi vetullat dhe kokë, sëmundje pustular, rënie temperaturën e lëkurës, indin nënlëkuror dhe të lëkurës janë shumë të lirshme

• Forcimi slyzeobrazovanyya dhe slyunoobrazovanyya. Nga teething tregon të dhëna kanë të bëjnë asgjë. Për shkak të prodhimit të tepruar të mukusit në hundë dhe pështymë është vështirësia në frymëmarrje hundës, membranat mukoze fryrë, jargëzim duket (hypersalivation) dhe kullojnë hundët. Në rastin e pleqsh overheated ose përzierje ftohtë, rritet hundës inflamacion
• Ndryshimet në traktin gastrointestinal. Nëse një reaksion alergjik ndaj ushqimeve dhimbje barku tipike (fëmija i shqetësuar, këmbët buf), fron i paqëndrueshëm me mukozë dhe një sasi të madhe të gazit. Fëmijë është i prirur për të vjella, regurgitation, refuzon formulës foshnjore. Prekje është e mëlçisë shpesh zgjeruar mbyllur


• jostabiliteti Temperatura. Nuk mund të ketë luhatje të mëdha në temperaturën e trupit. Shpesh nuk ka shenja të sëmundjeve infektive shfaqen "qirinj" shkurtër ethe
• sistemi nervor qendror mund të ketë një britmë të panevojshëm fëmijë gjatë natës, bie në gjumë, dhe çrregullime të gjumit, moodiness dhe nervozizëm
• pesha Jostabiliteti. Kur ushqyer produktet tuaja fëmijë me komponente alergjike, për shkak të vonesës në lëngjeve të trupit mund të vërehet unnaturally shtim të madh në peshë. Në qoftë se ju qëllimisht ose aksidentalisht përjashtojë alergjen nga dietë, për shkak të peshës fluide humbje të shpejtë zvogëlon

• sensibilitet të infeksioneve respiratore. Episode manifestuar e bronkit obstruktive, infeksionet e shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes, konfiskimet febrile (kundër temperaturës së lartë), një tendencë për të zhvilluar infeksionet e zorrëve. Si rezultat i komponentëve intolerancës ushqimore, së bashku me nablyudayuschymysya herë pas here diarre, fëmija shpesh e gjejnë infeksionet e zorrëve dhe dysbiosis zorrëve
Së fundi, ne e konsiderojmë simptomat më të zakonshme të reaksioneve alergjike.
Simptomat e alergjive tek leshi, me një wheezing thellë frymë, kollë e thatë zgjatur, ngjirurit e zërit, kongjestion i hundës, rinitit, rrufë, acarim sy dhe skuqje, marramendës, teshtitjes. Në vështrimin e këtij lloji të alergjisë është manifestuar nga skuqje dhe urtikarie.

Simptomat e një alergji të ftohtë, kruarje dhe skuqje, ënjtje, zonat e hapura të trupit, lëkurë i krisur dhe të thatë, gjoks dhe të përballen me puçrra rozë, dhimbje koke, djegie dhe kruarje në veshët, hundë dhe fyt, vështirësi në frymëmarrje, tension të ulët. Pas një qëndrimi të gjatë jashtë në mot të ftohtë apo pas ekspozimit të zgjatur në ujë të ftohtë, shenjat e alergjisë në lëkurë rritur në mënyrë të konsiderueshme.
Simptomat e alergjive ushqimore: vjellje, dhimbje barku zorrëve, djegie, kruarje e buzëve dhe në gojë, diarre, të vjella, urtikaria, rinitit alergjike, dermatit, ekzemë, djersitje, gulçim, Angioedema, pavetëdije, shok anafilaktik, ethe, uljen e presionit të gjakut.

Simptomat e alergjive në pluhur, teshtitjes, rinitit alergjike, purulent conjunctivitis, shkarkimin trashë qartë nga hunda, astma, djegie dhe kruarje në nasopharynx, dhimbje koke, skuqje të bardhët e syve, lotim, shurdhim në gjoks, gulçim, vizion të paqartë, inflamacion traktit respirator, kollitjes mukusit trashë.
Simptomat e alergjive të drogës, skuqjen e llojeve të ndryshme, skuqje e lëkurës; koshere, djegie dhe kruarje, Angioedema, astma, rinitit, anaphylaxis; rënie të rënda në presionin e gjakut, konjuktivit, wheezing, edemë pulmonare, dyspnea; mëlçisë dhe veshka dëme; dhimbje në zemër; dhimbje migrenë.

Shenjat e alergjisë ëmbël: pezmatim, ekzemë, koshere, kruajtje, ekzemë pustular skuqje, ënjtje e muskujve dhe indeve, shok anafilaktik, plagë në gojë.
Shenjat e alergjisë ndaj alkoolit: fytyrë dhe qafë papritmas shfaqen njolla të kuqe; në këmbët dhe duart të shfaqet rajon skuqje itchy kuqe; dhimbje koke; dehje shumë i shpejtë; urth dhe gastrit sulmet; hedhje në presionin e gjakut, të përzier, të vjella; si pezmatim, lëkurë dhe thatësi e lëkurës, ethe, ethe.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. alergji Trajtimi Analiza 2. alergji