Simptomat e alergjive në njerëz për kikirikë


Përkundër faktit se arra janë të shijshme dhe të shëndetshme, për një përdorim të tyre mund të japë një shumë probleme në qoftë se ju jeni alergjik ndaj produktit. Kikirik takon një nga këto arra, por që të jetë kikirikë më të sakta nuk janë arra dhe fasule. Shenjat e mëposhtme të alergji në njerëz të kikirikë do të ndihmojë të njohin sëmundjen dhe për të shmangur pasojat negative të përdorimit të saj.
Sigurisht, për ne simptome alergji - një hundë i lëngshëm dhe teshtitjes. Megjithatë, në rastin e një personi me një alergji në kikirikë, simptomat mund të jenë më të rënda. Prandaj është e rëndësishme për të përjashtuar nga arrë tuaj dietë tani dhe të mësojnë të njohin atë në produktet e tjera.Si një alergji në kikirikë prek një person?
Prania e alergji në njerëz karakterizuar nga intolerance e një produkti. Trupi reagon ndaj kikirikë si substancë të dëmshme për qëllime të vetëmbrojtjes dhe ai fillon të prodhojë antitrupa që luftojnë me këtë produkt. Antitrupat aktivizon heparynotsytov që lëshojnë histamine gjakut. Shenjat e pranisë së histaminës mund të shihet në ndryshimin e syve, mushkërive, fyt dhe stomak.

Alergji për kikirikë në njerëzit mund të zbulohen menjëherë, por brenda disa orë pasi të hahet e produktit. Ajo vërejti karakteristikat e mëposhtme:

- skuqje të lëkurës;
- grumbullimi i lëngjeve në hundë;
ngjirurit e zërit;
- kollë;
- të përzier;
- dhimbje në bark;
- të vjella;
- diarre.

Anaphylaxis është manifestuar në raste veçanërisht të rënda. Ajo karakterizohet nga prania e disa shenjave të alergjisë që ndikojnë në sistemet e ndihmon tretjen e ushqimit, kardiovaskulare dhe të frymëmarrjes. Një reaksion alergjik mund të shoqërohet me një rënie në presion dhe ngushtimi i tubave udhë ajrore. Sëmundja prek njerëzit duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm kur duke përdorur produkte të caktuara. Ata gjithashtu inkurajoi të gjithë kohën për të kryer drogë nga sulmet dhe telefon një mjek i cili e kupton këtë sëmundje.


Diagnoza e alergji badiava
Nëse ju keni simptomat e alergjive, mjeku juaj duhet t'ju rekomandojë tek një mjek i specializuar në alergji. Specialisti duhet të pyesni se si reagim që ndodh pasi të hahet kikirikë. Ai gjithashtu ka disponueshmërinë e alergjive dhe sëmundjeve të lidhura në anëtarët e tjerë të familjes. Disa studime kanë treguar se alergjive ushqimore mund të trashëgohet.

Specialisti duhet të analizojë ndikimin e ndryshimeve në lëkurë alergjen. Specialisti do të zhvillojë një analizë nga kikirikë lëngshme nxjerrjes, mund të shkaktojë reaksione alergjike të trupit të njeriut. Gjithashtu, mjeku mund të shikoni reagimin e lëkurës në ushqime të tjera që shkaktojnë alergji. Përkufizimi i një reaksion alergjik zhvillohet si më poshtë. Dr dripping një sasi të vogël të tërheqjes të lëngshme për të para-gërvishtem lëkurës. Pastaj të vëzhguar ndryshimet në qoftë se ka vend fryrë e kuqe, kjo do të thotë se ju jeni alergjik ndaj produktit. Në disa raste, reagimi i trupit është i kontrolluar për gjak. Mjeku në laborator shton atë alergeneve të ndryshme dhe duke respektuar ndryshimet.


Vetëm jo në çdo përpjekje mënyrë për të zbuluar alergji në të njëjtën mënyrë. Kjo metodë mund të kryhet vetëm nga ekspertë të kualifikuar, i cili në rast të reagimeve të rënda mund t'ju ndihmojnë.

Trajtimi i Alergjia
Për trajtimin e reaksion alergjik ndaj kikirikë ndonjë përgatitje të veçantë ekzistojnë. Siç e dini, parandalimi është trajtimin më të mirë, kështu që nuk është thjesht për të ngrënë kikirikë dhe produkteve të tjera që përmbajnë atë. Veçanërisht njerëzit e ndjeshme mund të duhet të braktisin produkte të tjera ushqimore të cilat janë prodhuar në të njëjtën fabrikë. Nëse fëmija juaj është alergjik ndaj kikirikë, atëherë për të shmangur reagimet, ai do të duhet të ndajë një vend të veçantë ngrënie, sepse edhe një përplasje me një alergjen apo inhalimi mund të ndikojnë në trup.


Nuk ka nevojë të jetë turp të sëmundjes së tyre, në të kundërt, kanë për të thënë në lidhje me të gjithë të afërt me ata ndihmuan ju shmangur produktet, përbërja e të cilit është kikirikë. Duke arritur në restorant mund të kërkojë nga kamerier për të marr enët pa arra.

Çfarë produkte të ndaluara për alergji?
- Vaj badiava;
- arra kripura;
- kikirikë grimcuar në salcat;
- çokollatë me arra, bare Snickers, M&Ms";
- pasta me përbërësit e panjohur,
- drithëra;
- përzierje salcat.

Studiuar me kujdes përbërjen e produktit, ju mund të parandaluar sulmet alergji, për shkak se disa substanca të përdorura në përgatitjen gjithashtu mund të bëhet nga arra. Për shembull, proteina hydrolyzyruemыy perime. Megjithatë, shumë prodhues janë tashmë etiketat tregojnë praninë e kikirikë.


Çfarë duhet të bëni gjatë një sulmi alergji?
Nëse ka një person alergjik ndaj kikirikë ai duhet të informojë të gjithë miqtë dhe familjen e tyre për të për të tjerët nuk ishte i papritur papritur reagimi juaj, dhe se ata mund t'ju ndihmojnë.

Për të luftuar anaflaksyey duhet të kryejë epinephrine, e cila është e vendosur në një enë që i ngjan një stilolaps të zakonshëm. Me këtë injektimit ju gjithmonë do të jetë në gjendje për të përballuar me çdo sulm. Gjithashtu ju do të duhet dhe antihistamines, por ajo është aplikuar pas administrimit të epinephrine. Duke marrë doza antyhystamyna duhet të zbatohen në spital ku mjekët do të vëzhgojë reagimin.