Ethe hay Drejtat sëmundje alergjike


Fajtori i "Pranverë" vuan ethe hay është një sëmundje alergjike e njeriut (nga Latine polen -. pыlыsh) - sëmundje humane sezonale, shprehur reaksion alergjik ndaj polenit të bimëve të ndryshme, pemë, herbs, drithëra, të përbërë, si dhe disa sporeve kërpudhave.
Megjithatë, periudha e cila kjo sëmundje njerëzore kap jo vetëm muaj pranverë, por verë dhe madje edhe në fillim të vjeshtës. Sipas allergist, ka tre periudha kryesore të lulëzuar bimët me polen që ka veti alergjike:


1) Pemë dhe shkurre (thupër, verr, panje, lisi, plepi, etj): fund të marsit - fillim të majit;
2) bimët Drithëra (thekër, grurë, tërshëra, elbi dhe kështu me radhë N.): fund të majit - fillim të korrikut.. Kokrra polen allerhenna më shumë se pema polen, kështu që në këtë periudhë, ethe hay ndodh më e komplikuar se në pranverë;
3) barërat e këqija (Mugwort, ragweed, barërat e këqija): në fund të korrikut - fillim të shtatorit. Këto barëra të shkaktojë ethe hay e gjatë e vështirë.

Ju jeni në rrezik nëse:
• kanë një predispozitë trashëguar ndaj alergjive;

• vuajnë nga sëmundje të tjera alergjike, si bronkiti ose astma;
• jetojnë në një qytet të madh (kushtet e pafavorshme mjedisore);
• sillet mënyrë jetese të sëmurë (pirja e duhanit, alkoolit, ushqim junk);
• ju keni një sistem të dobësuar imunitar.
Është e rëndësishme për të përcaktuar saktësisht se cilat bimë alergji polen. Pra, ju mund të vazhdojë për të minimizuar "dialogun" e tyre me "mosmirëdhenës." Të ndihmuar në diagnostikimin teste alergji alergjen, të cilat janë kryer në mënyrë rigoroze nën mbikëqyrjen e një allergist gjatë faljen në tetor - fillim të marsit.


Ndoshta ju e dini fraza: Unë jam alergjik ndaj push plep ". Dhe këtu dhe atje! Alergji push plep nuk ndodh. Poshtë së pari është fryti i pemës, nuk polen saj. Dhe së dyti, për shkak të madhësisë së tij ai thjesht nuk mund të depërtojnë në rrugët e frymëmarrjes dhe shkaktojnë reaksione alergjike. Megjithatë push mund të mbajnë dhe të transferuar polen për veten bimë të tjera, kështu që kini kujdes prej tij ende qëndron. I pyetur nëse alergji nevojë për dietë, mjeku shpjegon se gjatë acarimin sezonale në shumicën e pacientëve të ashtuquajturit "kryq" alergji. Kjo është, në qoftë se ju keni alergji, të tilla si pemë polen, ajo duhet të përjashtohen nga dieta e arra, fruta që rriten në pemë dhe shkurre, karrota, majdanoz, selino, etj Nëse reagimi vërejtur në polen e kullosa, duhet të kufizojnë konsumin e bukës, pastë, mbështjellë kënaqur, kafe, kakao, sallam i tymosur. Nëse jeni alergjik në bari barërat e këqija polen ju nuk mund të hani fara pjepër, halva, shalqi, kungull i njomë, patëllxhan dhe Mayo, mustardë, vaj. Ky ushqim është përcaktuar në mënyrë individuale dhe varet direkt mbi bimët, polen i cili është një alergjen për njerëzit.


Ka dy terapi kryesore plotësuese: terapi pathogenetic dhe simptomatike në akute (fundi i mars-shtator), e cila zakonisht përfshin përdorimin e antihistamines dhe kortikosteroidet aktuale.
Alergjen specifike immunotherapy shkaku dhe alergjen i rëndësishëm, i cili është mbajtur në faljen (tetor - fillim të marsit). Përveç kësaj, ekzistojnë disa rregulla të thjeshta që do të lehtësojë ndjeshëm vuajtjet në sëmundje akute të njeriut: Mos shkoni jashtë qytetit, ku shumë bimëve lulëzuar. Mundohuni të mos për të hapur dritaret gjatë orëve të përqendrimit të lartë të polenit në ajër, dhe nëse është e nevojshme - zaveshyvay dritare garzë njomë.


Kur simptomat e para të ethe hay, ajo mund të jetë i hutuar me të ftohtë të përbashkët. Si rezultat - nganjëherë profesionale e pacientit mjekësore vonohet për vite me rradhë. Dallimi kryesor nga ethe të përbashkët të ftohtë nga bari. Simptomat ethe hay manifestohen në pothuajse të njëjtën kohë çdo vit. Ftohtë të përbashkët është e shoqëruar shpesh nga ethet dhe zgjat më shumë se një javë. Një tjetër ndryshim me të cilin për të njohur rinitit alergjike, alergji zbardhur shkarkimin hundës.

Për fat të keq, ethe hay tenton të përparojë. Çdo vit, gjendja e pacientit mund të përkeqësohet. Pa trajtim manifestimin e reagimit alergjik, ka shprehur pak të ftohtë, mund të shkoni në astmë. Mos harroni, të identifikuar simptomat e alergjive sezonale në fazat e hershme dhe të apelit në kohë tek një specialist - çelësi për shëndetin tuaj.

• transmetimin kryhen mundësisht jashtë në natën dhe pas shiut;
• shkuar jashtë, veshin syze dielli;
• Pas kthimit Flushes shtëpi mukusit të hundës dhe syve ujë. Është e këshillueshme për të marrë një dush dhe lani flokët e mi;

Nëse ju keni një kafshë që është në rrugë, ajo është gjithashtu e nevojshme që të lahet pas çdo shëtitje;
• Çdo ditë, të mbajë një shtëpi lagësht pastrim;
• Minimizimi i përdorimit të kozmetikës që përfshin polen;
• Shumica e pereodyahaysya dhe veshje peri. Megjithatë, rroba të thatë jashtë pamundur: ajo zgjidh polen.