Droga të reja për alergjitë


Trajtimi i sëmundjeve alergjike kryhet praktikisht të njëjtën skemë dhe është izolimi i detyrueshëm i pacientit nga kontakti me substanca alergjen-provokimin; në kryerjen e immunotherapy të veçantë, e cila ndihmon tren trupin nuk tregojnë hiperreaktsiyi merr në alergjen; një terapi jo-specifike, e cila është për të marrë NSAIDs, kortikosteroidet dhe antihistamines
Antihistamines për alergjitë
Antihistamines - është droga veprim kryesore e të cilit ka për qëllim të bllokuar receptorët histamine H1. Gjithashtu, janë droga që bllokojnë histamine H2-receptorët, të cilat përdoren shpesh si droga anti-Ulçera, sepse ata të reduktuar sekretimit.


Falë haraç shumë paguan, u zbulua se receptorët histamine prek lëkurën, sytë dhe sistemin e frymëmarrjes, duke shkaktuar simptomat e alergjive, antihistamines që bllokojnë ose pengojnë. Antihistamines parandaluar hystamynopodobnыmy shkaktuara nga substancat dhe histamine bronchospasm dhe kanë mestnoanesteziruyuschih, qetësues, antyserotonynovыm, Anticholinergic, antyspastycheskym, anti dhe veprimet kunder kruarjeve.
Që nga droga krijimi antihistamine janë të ndarë në I, II dhe III brezave. I droga brez - sedativë, droga brez II - droga nesedatyvni, droga III brez - metabolitët aktive pa qetësim dhe kardiotoksisë

Antihistamines I brez
Përgatitjet e parë të gjeneratës kthyeshëm lidhura me receptorët H1, duke shkaktuar ato për të administruar shpesh, në doza të mëdha të mjaftueshme. Vetitë kryesore farmakologjike e këtyre barnave: hipnotik, qetësues, efekti holinoliticheskogo dhe ulur tonin e muskujve. Gjithashtu, këto barna mund të fuqizoj efektet e alkoolit. Protivogistaminnye efekt ata ofrojnë për rreth pesë orë (përgatitja tavegil - rreth tetë orë).
Efekti qetësues lind nga fakti se pothuajse të gjitha barnat unë brez lehtë zhyrorastvorymы depërtojnë pengesë gjak-tru, lidhur me receptorët H1 të trurit. Nëse kombinimi i drogës psikotrope dhe alkoolit, rritet qetësim. Në disa raste mund të ketë një agjitacion psikomotorike të tij. Kjo është për shkak të efektit qetësues e shumicës së barnave gjenerata e parë janë ndaluar nga përdorimi në kursin e veprimit që kanë nevojë për vëmendje. Pa përjashtim droga brezit unë të rritur efektet e alkoolit, frenuesit oxidase monoamine, analgesics jo-narkotike dhe narkotike, hipnotike dhe qetësuesve medikamente.

Efekti Anticholinergic i këtyre barnave është reagimet atropinopodibni manifestuar paqartë vizion, takikardia, kapsllëk, ruajtja urinar, gojën të thatë dhe nasopharynx. Kur prona dhënat rinitit mund të jenë të dobishme në astmë dhe ata mund të forcojë vetëm pengimin e rrugëve të frymëmarrjes, të shkaktojë përkeqësimin e BPH dhe glaukoma.
Me veprimet cholinolytic protyvoukachyvayuschym dhe droga kanë efekte antiemetic, të cilat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon simptomat e sëmundjes Parkinson.

Shumica antihistamines karakterizohet kokaynopodobnoe (anestezion lokal) në fuqi.
Në rast të përdorimit të zgjatur, antyhystamynnaya aktivitet mund të ulet, sepse droga ndryshojë rekomanduar çdo dy deri tre javë. Pas marrjes së drogës efekt terapeutik vërejtur pothuajse menjëherë, por efekti i tij shpejt.
Disa antihistamines Unë brez, për shkak të efektit të tyre hipnozës dhe qetësues, janë pjesë e përdorur në injeksion, migrenë dhe kombinim të ftohtë përgatitjeve të.

Në antihistamines Unë brez është varg aq i madh i efekteve anësore që shpesh në sëmundjet alergjike në destinacionin e tyre refuzojnë, dhe në disa vende evropiane zbatimi i tyre në përgjithësi ndaluar.
Më poshtë po paraqesim më i zakonshëm që përdoret antihistamines I brez:
• diphenhydramine. Psevdoallerhycheskyh zvogëlon peshën e reaksioneve alergjike dhe ka aktivitet të lartë antihistamine. Për shkak të efektit të saj antikolinergjike dhe jep efekt antiemetic antitussive, shpesh duke shkaktuar mbajtjen urinar dhe thatësi e mukozës. Përveç kësaj diphenhydramine ka një efekt të fortë hipnotik dhe qetësues dhe është përdorur shpesh si një pilula rregullt gjumi. Në rastin e lidocaine individuale intolerancës dhe / ose novokaina, diphenhydramine është alternativë e tyre në kuptimin e efektit lokale anestezisë. Kjo karakteristikë e efekteve të drogës paparashikueshme në sistemin nervor qendror dhe një gamë të gjerë të efekteve anësore

• diazolin. Në qetësim drogës është shumë më e dobët se dimedrol, ndërsa kjo shpesh shkakton ngacmim dhe anësore CNS efekte të tilla si vonim mendor dhe reagimet motorike, përgjumje, marramendje, urinim dëmtuar, acarim të mukozës së traktit gastrointestinal. Disa studiues argumentojnë se diazolin ka efekte toksike për qelizat nervore
• Suprastin. Antihistamine më zbatueshme qetësues që ka efekte të moderuar Anticholinergic antispasmodic dhe periferike, si dhe aktivitet i rëndësishëm antihistamine. Suprastin provuar më të efektshme në trajtimin e sëmundjeve të tilla si gjithë vitit dhe / ose rinokonyunktivit alergjik sezonal, dermatitis atopik, ekzemë, Angioedema dhe urtikaria. Për shkak të faktit se serum drogës nuk grumbullohen, ajo mund të jetë e përdorimit të zgjatur pa frikë e mbidozë. Efekti terapeutik është shumë e shpejtë, por nuk zgjati shumë, kështu duke rritur kohëzgjatjen e tij është treguar shpesh pritja e saj e kombinuar me nesedatyvnыmy H1-blockers

• tavegil. Nga veprimi i saj është i ngjashëm me dimedrolom shumë antihistamine që është aktivitet shumë antikolinergjik. Nganjëherë si një mjet shtesë të injektimit emëruar në edemë anhyonevrotycheskom dhe shok anafilaktik. Sipas dëshmisë mund të përdoret për trajtimin e reaksioneve alergjike dhe psevdoallerhycheskyh. Megjithatë, ndonjëherë nuk është një alergji dhe ai tavegil
• Perytol. Në antihistamines, kjo drogë ka ndikim të konsiderueshëm antyserotonynovыm në mënyrë të konsiderueshme rrit oreksin dhe është përdorur shpesh në migrenë

• Fenkarol. Pavarësisht nga fakti se ky aktivitet antyhystamynnaya drogës më pak se dimedrol, ajo ka një më të ulët veti ashpërsi qetësues. Përveç reduktimit histamine në indet blloqe Fenkarol receptorët H1. Ky medikament është një zëvendësim i mirë në rastin e varësisë ndaj antihistamines tjera
• pipolfen. Përdoret për efektshmëria e anestezi dhe si antiemetic. Ajo ka një efekt të theksuar në sistemin nervor qendror

Antihistamines II brez
Antihistamines për alergji II brez, ndryshe nga paraardhësit e tyre, të kenë efekte cholinolytic dhe qetësues, mos zvogëlojë aktivitetin fizik dhe mendor, nuk depërtojnë pengesë gjak-tru, nuk adsorbed me ushqimin në traktin gastrointestinal, me avancimin shpejt efekt terapeutik . Megjithatë, pavarësisht nga përparësitë e tyre të dukshme mbi drogat për alergjitë kaluar brez II droga brez kanë efekt të ndryshme gradë kardiotoksicheskogo, kështu që marrja e tyre kërkon monitorim të vazhdueshëm ambulator kardiak. Këto barna janë të ndaluara për përdorim të moshuarit dhe pacientët me ndonjë çrregullimeve në sistemin kardiovaskular.

Efekti i këtyre barnave zgjat më shumë dhe ndodh më shpejt. Ne rastin e ilaçeve në dozën e rekomanduar terapeutike, qetësim është minimale. Të qenët i përgjumur moderuar mund të ndodhë ngritur vetëm njerëz të ndjeshme, por ndërprerja e terapisë nuk është e nevojshme. Aktiviteti kronike antyhystamynnaya administrata nuk është zvogëluar.
Efekt anësor kardiotoksisë rezulton nga bllokimi kalium drogës muskujve të zemrës kanal. Rreziku i rritet kardiotoksisë efekt në mënyrë të konsiderueshme kur kombinuar antihistamines me ilaqet kundër depresionit (paroxetine, sertraline, fluoxetine), macrolides (clarithromycin, eritromicina) dhe agjentët antifungal (Itraconazol, ketokonazolin).

Antihistamines më të përdorura gjeneratës së II:
• Treksyl (terfenadina). Kjo alergji drogës është drogës e parë e këtij brezi. Përkundër faktit se CNS ajo nuk ka veprim frenues, ajo ka një aftësi të lartë për të provokuar aritmi fatale dhe ndikim të rëndësishëm kardiotoksicheskogo
• Hystalonh (Astemizole). Më të qëndrueshme (rreth 20 ditë) të drogës në këtë grup. Hystalonh nuk ndërveprojnë me alkool, qetësim ajo është pothuajse plotësisht mungon. Provuar më të efektshme në trajtimin e sëmundjeve alergjike kronike. Në proces akut rrjedhin përdorimi i saj është konsideruar të papërshtatshme. Contraindication kryesor është rrezik serioz nga (arrhythmias nganjëherë fatale të zemrës

• Sempreks (acrivastine). Efekti terapeutik kur përdorni këtë drogë është mjaft jetëshkurtër, megjithatë, arriti shumë shpejt. Ky medikament me Anticholinergic dhe qetësues efekte më pak të rënda në aktivitet të lartë antihistamine
• Fenystyl (Dymetenden). Përbërja është alergji afërt drogës gjenerata e kaluara, por dukshëm të ndryshme nga ato shumë më pak ashpërsia qetësim, kohëzgjatja e më shumë dhe më të lartë aktivitetit antiallergic. Praktikuar formë lirimin xhel për përdorim të jashtëm

• Claritin (loratadine). Më blihen brez drogës II. Për shkak të fuqisë më të madhe të detyrueshme për H1 aktivitetit receptorët antyhystamynnaya atë më të lartë se terfenadina dhe astemizole. Produkti nuk është fuqizoj efektet e alkoolit, qetësim humbur kardiotoksicheskogo nuk ka efekt, droga të tjera me pothuajse asnjë bashkëveprim. Claritin mund të marrë fëmijët pas, dhe shoferët
Metabolitëve (Antihistamines gjenerata e tretë)
Droga të reja për alergji gjeneratës së tretë kanë kardiotoksicheskogo dhe efekte qetësues, dhe për këtë arsye ju mund të përdorni për të punësuar në industritë që kërkojnë vëmendje.

Shumica e droga të reja që përdoren për alergji III brez:
• Telfast (frksofenadin ziterjonik). Drogës nuk bashkëveprojnë me droga të tjera, nuk ka efekt në punën e psikomotor pa qetësim bën. Ndër antihistamines, Telfast mund të konsiderohen më efektive dhe si të sigurt
• Tsetryn, Zirtek. Në trup, të drogës është praktikisht nuk metabolizohet, shkalla e saj të prodhimit varet nga funksioni i veshkave. Dhe provuar për reaksionet alergjike të lëkurës, kështu që lehtë depërton në lëkurë. Efekt terapeutik është brenda dy ore e marrjes dhe zgjat për një ditë. Kur merret në doza terapeutike kardiotoksicheskogo efekte qetësues të mesme dhe në dispozicion. Në rastin e funksionit renal të dëmtuar, të drogës duhet të merren me kujdes

Medikamente alergji hundës protyvozastoynыe
Shumica ilaçe alergji që përmbajnë substanca të tilla amfytamynopodobnыe si hydrochloride pseudoephedrine ose komponentët që janë përdorur në medikamente me gojë për ftohjet. Këto efekte të padëshiruara janë të listuara si çrregullime kardiovaskulare, pagjumësi dhe nervozizmi, zakonisht ndodhin kur këto barna trajtuar reaksione alergjike. Përveç kësaj protyvozastoynыe përgatitjet hundës simptomat alergjike (fyt gërvisht, kollitjes, teshtitjes, sytë e përlotur dhe itchy, rrufë) ishin larguar, dhe vetëm në gjendje për të kuruar kongjestion i hundës, e cila nuk është dosazhdayuschym është simptomë kryesor i alergjive.

Prodhuesit Featured protyvozastoynыe përgatitjet hundës pa efektin e "përgjumje": Sudafed dhe Afrynol. Megjithatë, alergji e tyre nuk është i rekomanduar.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Alergjive ushqimore 2. Test për alergji