Shfaqja e alergjive të detergjenteve sintetike


Një nga dhe, fatkeqësisht, sëmundjet e zakonshme më të pakëndshme të ndonjëherë tonë - alergji. Llojet e reaksioneve alergjike sot ka shumë. Dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundje të ngjashme janë të pashërueshme varësisht nga patogjene që sjell shumë të ngushtë. Pra, pse është shfaqja e alergjive dhe se si për të minimizuar këtë varësinë?
Çdo grua blerjen e detergjenteve, mbi të gjitha, mendon për punën e tyre dhe të çmimeve. Por në shëndetin e tyre dhe të dashurit e tyre, për fat të keq, është hartuar shumë më pak dhe shumë të fundit. Sot zgjedhja e detergjenteve sintetike në dyqane ekraneve të mëdha televizive është një rrjedhë e vërtetë e reklamave.


Ndërkohë, shfaqja e alergjive ndaj detergjenteve sintetike - një problem shumë i zakonshëm. Simptomat e saj janë kruarje dhe skuqje të lëkurës, formimin e nxituar të vogël i holluar me ujë si koshere, lëkurë lëkurë ënjtje, ndonjëherë - gulçim, kollë, astma, acarim sy, rinitit alergjike dhe madje edhe traktin gastro-intestinale.

Si është shfaqja e alergjive?
Alergji të detergjenteve sintetike nuk duket se çdo substancë në përbërjen e tyre, helmuese, dhe se në disa gjëra në individ ka një përgjigje hyperactive sistemin imunitar. Për shembull, alergji shkaku lëkurës është një reagim i lëkurës në kontakt me një substancë të veçantë në të cilën një person është i ndjeshëm dhe i cili është i sigurt për njerëzit që nuk janë të prirur për alergji. Sistemi i imunitetit të njeriut reagon ndaj një substancë, përpiqet për të hequr atë dhe fillon procesin e një reaksion alergjik.


Acarim e detergjenteve sintetike ndodh mjaft shpesh. Kështu një nga shkaqe më të zakonshme është klor, e cila është shtuar tek agjentët zbardhues. Dhe vetë klor rrallë shkakton alergji, por ajo kontribuon në zhvillimin e saj, korruptimit dhe shkelur microflora e saj të lëkurës, në mënyrë që të bëhet një objektiv i lehtë për stimujve të ndryshme.
Veç kësaj, klor reagon me karbon dhe nitrogjeni, të cilat janë pjesë e ajrit. Thekshëm në traktin respirator, indeve të mushkërive komponimet e dëmit, duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj astmës dhe alergjive.


Struktura e shumë detergjenteve janë komponimet fosfat. Ata janë shtuar për të zbutur me ujë dhe për të përmirësuar larje pluhur të performancës. Detergjenteve sintetike që përmbajnë surfactants, ose Pavia, shije dhe Bleaches. Kur ne larë pluhur Rastësisht, të gjitha këto substanca janë depozituar në indet, duke mbetur në to pas shpëlarje.
Pyetja është se sa mirë ne vыpolaskyvaem brendshme tuaj? Sipas studimeve, për të larë pëlhura me Afrikën e Jugut, me përmbajtjen e saj pluhur prej 40% është e nevojshme 8-10 rinses. Të paktën një pije mësuese rrobat disa herë?


Pra, çfarë duhet të bëni për të mbrojtur veten nga alergjitë ndaj detergjenteve sintetike?
• Si mund tërësisht vыpolaskyvayte lavanderi. Në këtë rast, nuk përpiqet për të larë duart, besojë rastin e makinë larëse. Ju mund të zgjidhni programin e ndryshme të larë dhe të drejtuar mënyrën shtesë pije.
• rrobat e fëmijëve të larë me mjete të drejtë në bazë shkumë sapuni.
• Përdorni detergjenteve të lëngshme të veçanta që janë projektuar për njerëzit të prirur për alergji. Ata janë lehtësisht të tretshëm në ujë, ata nuk janë të shpërndajnë pluhurit në ajër, kështu që ata nuk përbëjnë një kërcënim shtesë për ajrore tuaj.

• të marrë një të ndjehen më të afërt për zgjedhjen e detergjenteve sintetike. Preferojnë pluhurat me shkumë të ulët, ato përmbajnë sipërfaqësorë aktiv agjentët më të vogla (surfactants).

• E pra, në qoftë se i pranishëm në etiketë shënohet "Bio". Kjo sugjeron se reduktuar numrin e substancave sintetike dhe komponente bimore futur.
• Duke punuar me ndonjë pastrues, të jetë i sigurt për të përdorur doreza huyazykamy.
• E di se më dramatike është aroma e pluhur, aq më shumë ai përmban flavorings kimike irriton mukozën dhe të çojë në shfaqjen e Angioedema, astma, bronkit alergjik.

• Në qoftë se ju përdorni një pastrues sintetike shfaq në skuqje e lëkurës tuaj, kruarje të ndjeheni tërësisht të larë duart tuaja, thatë e tyre dhe të aplikojnë një krem ​​hidratues. Nëse simptomet alergji pasi kjo nuk do të punojë, kontaktoni me mjekun tuaj.
• Nëse keni mundësi, përdorni detergjenteve sintetike si rrallë të jetë e mundur. Mendoni e gjyshes receta - uthull, sode dhe acid limoni.