Raportoni një alergji apo reagim ndaj hipotermi


Alergji shumë e perceptojnë si një sëmundje shumë "të mirë" në modë. Alergjia mund të jetë ushqim, droga, kozmetike, stings insekteve, polen, ngjyra dhe tretës. Por kjo gjeti alergjik ndaj të ftohtë, jo të gjithë i njohur, edhe pse është një problem mjaft i zakonshëm.
Raportoni një alergji apo reagim ndaj hipotermi ndodh në shumë njerëz, por shumë prej tyre nuk janë të vetëdijshëm për ekzistencën e saj dhe të mbeten të bindur se kronike sinusit, rinitit, konjuktivit, migraines dhe dhimbje të nervit shiatik. Këta njerëz, duke mos ditur shkaqet e vërteta të Sëmundjet e tyre, të bëjnë masa absolutisht e gabuar për të luftuar atë.Në përgjigje të psevdoallerhyey shkencore literaturë quhet hipotermi. Rezultati përfundimtar i reagimit të ngjashme me alergji e vërtetë, por mekanizmi i dukshëm i ndryshëm. Nëse zhvillimi i alergjisë vërtetë kërkon praninë e grimcave të huaja, alergeneve dmth, të cilat në kombinim me antitrupat dhe komplekset imune duke shkaktuar një prodhim të tepërt të substancave biologjikisht aktive. Serotonin, histamine, heparin, reagimet acetilkolinės shkaktojnë alergjike - nga konjuktivit dhe kruarje në shok anafilaktik.

Raportoni kjo alergji nuk përfshin praninë e antigjeneve dhe antitrupave, si dhe komplekset imune shërbejnë proteinat indeve të trupit të njeriut. Nën ndikimin e ftohtë ata u bashkuan në konglomerate dhe shkaktojnë lirimin e substancave biologjikisht aktive.

Shumë njerëz e dinë se edhe hipotermi afatshkurtër janë sëmundje kronike. Por në qoftë se një person e bën pas hipotermi menjëherë të marrë masat e nevojshme të tilla si të pirë një pije të ngrohtë ose të marrë një dush të ngrohtë, pasoja të pakëndshme mund të shmanget. Kjo është për shkak të faktit se kur ka alergji në komplekset indeve të ftohtë shpejt prishen në afsh, duke lejuar reagim të ndaluar drejtimin. Por përgjigja e ardhshme koha për hipotermi ndodh përsëri, kështu që ju duhet të jetë në gjendje të bëjnë dallimin në mes të alergjive të rreme dhe të zgjidhë problemin në rrënjë për të parandaluar sëmundjet kronike.


• urtikaria
Raportuar këtë alergji mund të shkaktuar nga një ajrit të ftohtë dhe të ujit të ftohtë. Një telash të veçantë është konsideruar si "të ftohtë të para." Erërat me lagështi, borë me shi, mjegull në shkrirje, dhe not në ujërat e ftohtë dhe baseneve të japë shumë ndjenja të pakëndshme. Shpesh një të ftohtë janë "mbi" të këmbë, dorë, fytyrë dhe kofshët e brendshme dhe zonën prapa gjunjë. Lëkurës në këto zona mund të kthehet të kuqe, flluskë, kruarje.
Një reagim i ngjashëm me hipotermi kufizon lirinë e veprimit të njeriut. Shpëtimi është një qëndrim në një vend të ngrohtë të thatë në rroba të thatë dhe të ngrohtë. Me mjete thelbësore për të ndaluar reagim të ngjashëm të ftohtë përfshijnë antihistamines dhe pije të nxehtë. Për më tepër, ne nuk duhet të harrojmë nevojën për të veshin në të lagësht dhe të ftohtë motit veshje të sipërme i papërshkueshëm nga uji me një kapuç, gjatë të mjaftueshme dhe të mbron nga era. Shoes duhet të jetë mbi kyçin e këmbës, dorashka - ajër - dhe i papërshkueshëm nga uji, për shembull, poliestër mbushje ose lëkurë. Lingerie nuk duhet të jetë bërë nga leshi ose pëlhurave sintetike, pasi ato përforcojnë manifestimet e reaksioneve alergjike. Ngjitur me lëkurën e gjërave duhet të jetë pambuku apo liri.


• Undead
Ndonjëherë alergji gabuar manifeston simptoma të ngjashme me një të ftohtë apo sinusit. Rrjedha të bollshme e mukusit nga hunda apo hundës të cilët janë në një dhomë të ngrohtë, i njohur për shumë. Nëse ju vendosni të tilla tregon në dorë të fatit, mund të vërtetë të zhvilluar sinusit, edhe pse shpesh nuk rinitit psevdoalerhiynyy. Vendimi i drejtë në këtë situatë - strehim të ngrohtë. Nëse ju merrni atë shpejt është e pamundur, në lëvizje mund të kryejnë acupressure - krahë bazë kile hundë, sinus haymorovi nën sytë, fërkoni ballin e tij. Përveç kësaj, para se të shkojnë jashtë pika futur mirë kundër alergjive. Por do të thotë të tilla konvencionale si halazolin ose naftizin nuk ndihmojnë, pasi të ketë strukturën dhe mekanizmin e veprimit të tjera.


• Conjunctivitis
Shfaqja e tearfulness pa arsye të dukshme, skuqje të syve, kruajtje dhe dhimbje mund të japë një shumë probleme në dimër dhe në vjeshtë, veçanërisht në mot me diell. Kur shkon në një dhomë të ngrohtë lot shpejt zhduken. Kjo psevdoalerhichnoho simptomat e konjuktivit.
Kur ato ndodhin nuk mund të fshijë sytë me duart e tij ose shami për të parandaluar conjunctivitis sëmundje e vërtetë. Hiq lotsjellës shami mirë sterile letër pa flavorings. Përveç kësaj, para se të shkojnë jashtë duhet të fut pika sy kundër alergjive. Ata që mbajnë lente kontakti, mbani në mend se ata vetëm rrisin siklet dhe lotët mund të larë ato. Ekspertët këshillojnë gratë e mundur për të shpërndarë me makiazhin e syve, sepse grimcat kozmetikë mund të merrni në sy dhe shkaktojnë reaksione alergjike. Gota të mira veshin me lente të ngjyrosura, ajo redukton acarim të syve në diell.


• migrenë
Ftohtë provokon jo vetëm dhimbje dhëmbi, por shefi. Ekziston edhe një term - «akullore dhimbje koke», dmth dhimbje koke nga akullore, me fjalë të tjera, migrenë ftohtë. Kjo është një gjendje e njohur që nuk është në kapelet e motit të ftohtë. Mënyrat për të luftuar të tillë standardin migrenë: ngrohjes, pije të nxehtë, larje me ujë të ngrohtë. Reagimi i tillë i trupit tonë paralajmëron për potencialin për pasojat serioze të hipotermi, të tilla si trigeminal nevralgji. Për të kuruar një sëmundje e zakonshme të ngrohjes nuk mund të shkojnë. Sepse mezi me vlerë të rrezikut dhe të injorojë çallmat, admirojnë desserts ftohtë ose pije.

Së fundi, të çojë një tip të thjeshtë por të dobishëm: alergji të ftohtë për ju nuk ka qenë e tmerrshme, forcim praktikë!