Shkaqet e sëmundjeve alergjike të njeriut


Alergji - Reagimi joadekuat për gjëra të njohura. Ajo mund të jetë i hutuar jo vetëm me ftohjet dhe gripit, por edhe me migraines, infeksion zorrëve. Megjithatë, në të gjitha llojet e sëmundjeve alergjike janë pesë tipare të përbashkëta. Kjo spazma ënjtje, skuqje, kruajtje, mukusit, muskujve brenda. Le të flasim për shkaqet e sëmundjeve alergjike të njeriut!
Nëse rrugët e frymëmarrjes e sipërme, ënjtje është e qartë nga këto shkaqe në formë të ngjeshur hundës. Nëse fyt, ka ngjirurit e zërit. Spazma mund të shkaktojë sulm bronkiale astmatycheskomu dhe zorrët - për diarre. Ndonjëherë trupi reagon në një mënyrë të tillë të papritur. Dhe shumë prej tyre nuk janë edhe të vetëdijshëm se kjo alergji, atribuar ato në kurriz të sëmundjeve të tjera, të tilla si ftohjet. Ky pluhur shtëpi që përmban grimcat lesh, letër, flokët, zbokth. Ajo dhe insektet mikroskopike që nuk janë parë me sy të lirë. Për shembull, marimangat pluhur dhe kërpudhave që shfaqen në banjo dhe zona të tjera me lagështi. Dhe çfarë është interesante: trupi mund të reagojë ndaj alergjen ndryshe. Supozoni se ju e dini saktësisht çfarë ju jeni alergjik në flokët e mace. Por ndonjëherë ju vijnë në shtëpi, ku mban macja - dhe asgjë!Disa njerëz me këto arsye në këto raste besoj se një mjek bërë një gabim në diagnozën se ata në fakt alergjik në gjëra të tjera të gjithë gjë në përqendrimin e alergjen, dozë e saj të caktuar, dmth të ashtuquajturën zonë margjinale. Nëse një grimë e një alergjen, kontakti nuk mund të shkaktojnë simptome. Por kujdes nuk dhemb. Ndiqni rregulla të thjeshta. Shumica knocks Përjashta jastëkët, batanije, bedspreads, më ngushëllonte. Shmangni pillows pendë, batanije, quilts, dhe dyshekë flokëve. Është më mirë për të zëvendësuar ato me sintetike. Shikoni me kujdes në brendësi të banesës tuaj. Të shpëtoj prej çdo gjë që mbledh pluhur: qilima, drapes të rënda. Mbani libra vetëm në rafte xhami. Dhe çdo ditë kryejnë pastrimin lagësht. Që nga pranvera, të sëmurët, alergeneve sulmuar përfshira në polen. Rrezikshme dhe të gjithë të njohur barërat e këqija, hithrat, quinoa, pelin, luleradhiqe. Në polen qendrore pemë është i pranishëm në ajër nga fillim të prillit në fund të qershorit, drithëra - në qershor dhe korrik, shumica e barërat e këqija - nga fundi i qershorit deri në fund të gushtit. Kështu, ndërsa pylkuvannya nuk duhet të mbani dritaret hapur dhe të ecin në vende përqendrimin më të madh të polenit.


Cilat janë simptomat e alergjive sezonale për këto arsye
Teshtimë shpeshta, hundë i lëngshëm, fyt ashpër, dhe marramendës dhe kruarje. A është e mundur për të disi të reduktuar shenjat e një reaksion alergjik? Ajo nuk largohet nga shtëpia nuk ka gjasa të ketë sukses. Bazuar nga shtëpia, mbajnë syze dielli. Dhe kthehet nga rruga, gargarë, lani fytyrën tuaj dhe duart, lani hundë, sytë. Dhe pereodyahnitsya. Rrobat, të cilat ishin në rrugë, menjëherë shpëlarje.

Nga vetë, alergjen është ndoshta asnjë mënyrë për të fajësuar? Çfarë është e gabuar, për shembull, një pjatë e luleshtrydhe kualifikuar? Disa hani një kokrra të kuqe - dhe i mbuluar tashmë nga një skuqje të lëkurës. Sende të padëmshme ajo merr për të huaj. Dhe, sa më shpejt që ndodh, për shembull, futja e mekanizmit infeksionit fillon reagime mbrojtjes. Rezultati përfundimtar - lirimin në gjak substancave shumë aktive, sidomos histamine. Kjo është fajtori më i shpeshtë ndodh me problemet alergjike.


Në sistemin imunitar të njeriut është një pronë e mahnitshme - një kujtim i madh. Pasi u përball me një substancë të huaj, ajo "kujton" ajo. Dhe me takimin e ri të njohin menjëherë dhe shkon për të sulmuar me armë të gatshme. Kjo është arsyeja pse kontakti përsëritet me alergjen shpesh transferuar më e vështirë se e para. Nëse ka një predispozicion për sëmundje, alergjen ushqim zakonisht nuk është një. Ata janë të pakta, dhe përfundimisht mund të bëhet më e madhe. Pra e mirë për të dini yyazytsirni shumica e tyre. Përveç kësaj luleshtrydhe, ajo është vezë, peshk, arra, çokollatë, portokall. Në përgjithësi, të gjitha të rrezikshme portokalli dhe të kuqe fruta, perime dhe qumësht për njeriun lopë. Qëndrim i kujdesshëm për të konservuar, pates fabrika, xhel, krem. Përdoret në preservatives prodhimin e tyre, ngjyra, shije, trashese mund të shkaktojnë alergji. Shpesh provokuar atë dhe të produkteve të pazakontë, të tilla si oysters, midhje, karkaleca. Provoni ato pjesë shumë të vogla dhe të shikojnë reagimin.


Astma, rinitit alergjike, si dhe personalisht mund të jetë nëpërmjet qumështit. Në përgjithësi, alergjive ushqimore pothuajse asnjëherë nuk shfaqet në traktin respirator. Më e zakonshme është reagimi të lëkurës (skuqje apo thatësi, vrazhdësi). Prandaj, njerëzit që vuajnë nga alergjitë në pluhur apo polen, nuk do të heqë dorë produktet e qumështit.