Shkaqet dhe simptomat e alergjisë kontaktit


Kontakt alergji quhet një lloj i reaksioneve alergjike, e cila është konsideruar si kusht relativisht të sigurt. Parandalimi i kësaj sëmundjeje është elementare - vetëm të eliminuar ndërveprim me alergjen, përveç nëse, natyrisht, kjo do të zbulojë. Shkaqet dhe simptomat e alergjisë kontaktit manifestohet nëpërmjet një kohë të shkurtër pas kontaktit me irrituese faktor.
Simptomet e alergjisë kontaktit manifestuar nga skuqje dhe ënjtje në lëkurë të vogël. Nëse ju bëni asgjë dhe nuk e trajtojnë simptomat shfaq, lëkura mund të fillojë të zhvishem off fort, ka lyshaynыe spote. Nëse shkaqet e alergjive të kontaktit nuk janë të përjashtuara për një kohë të gjatë, lëkura është e mbuluar me flluska alergjike brenda përmban lëngshme. Për shkak se simptomat e alergjisë kontaktit është ngatërruar shpesh me urtikarie. Në shumicën e rasteve, alergji kontakti manifestohet në qafë, armëve, në fytyrë, këmbë, i dekoltin, duart.


Para se të filloni trajtimin, është e nevojshme për të identifikuar dhe për të eleminuar alergjen për të përcaktuar se çfarë saktësisht reagon trupi.

Ka arsye standarde që shkaktojnë alergji miqve: ndërveprimi me disa sintetike dhe substanca kimike. Për shembull, latex dhe gome, të cilat janë përdorur në prodhimin e dorashka për shtëpi ose kopsht punës, mund të provokojnë skuqje të lëkurës. Nikel - një substancë që është i pranishëm në mallra metali, butonat në veshje, orë, etj, janë shpesh shkaku i alergji kontaktit.

Shpesh alergjen vepron leshi. Në shikim të parë, materiali ngrohtë, e butë dhe e natyrshme mund të provokojnë alergji kontakti në fëmijët dhe të rriturit. Në prodhimin e disa indeve mund të përdoret për ngjyrosur substanca sintetike që janë alergene.

Shpesh personi ka shfaqur simptoma të alergjisë kontaktit nëpërmjet përdorimit të kozmetikës. Nëse përbërja e shumë sintetike dhe përbërësit kimike, lanolinë, shije të fortë, trupi do të reagojnë mjaft keq për ta.
Çdo formulimet bojë përmbajnë krom, por kështu janë alergeneve. Gjithashtu merkuri rrezikshme, acide, kobalt.

Sot shpërndarja e madhe marrë fonde për përdorim shtëpiak - larjen e enëve, larje dhe pastrim. Kjo do të thotë të lartë në komponentet kimike dhe kjo nuk është shkaqet më të rëndësishme të alergji kontaktit. Sa më gjatë bashkëveprimi i alergeneve me lëkurë, aq më i fortë do të tregojnë simptoma të alergjisë kontaktit.

Duhet të shqyrtohet dhe të kryejë teste alergji të duhur diagnostikimi dhe hulumtimi i alergeneve.
Kontaktoni alergji është në disa mënyra:
- eritematoze - kur të shfaqet vetëm skuqje në lëkurë;

- vezykulobuloznoyu bulloz - në lëkurë shfaqen formimin lehtë flluskë;
- nekrotik - në lëkurë shfaqen ndryshimet jonormale që mund të çojë në humbjen totale të qelizave dhe indeve.

Nëse alergji kontakti të përgjithshëm mirëqenien nuk përkeqësohet. Simptomat që janë të pandara në alergji konvencionale - hundë zihet fryma, sytë e përlotur, teshtitjes - nuk mund të tregohet në një alergji të kontaktit.
Mos u shqetësoni, alergji kontakti mund të trajtohen në shtëpi dhe me anë të mjeteve juridike efektive popullore. Për shembull, ju mund të përdorni kompresë të bërë nga lisi leh: Merrni 2 lugë copëtuar leh lisi, 1 ch. l. lë horsetail, 1 lugë Melissa dhe Helichrysum, shtoni një majë e lule kumak. Të gjitha komponentët përzierje mirë, të marrë 1 tbsp gati për mbledhjen, derdh një gotë të plotë të perimeve (mundësisht luledielli) vaj, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për të paktën 10 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit supë dhe të lënë të mbush 10-11 orë, mundësisht brenda natës. Të gatshëm për t'u përdorur mjet më poshtë: njomet atyre garzë të pastër ose fashë, zbatohen në zonat e trupit ku simptomat e alergji kontakti për 15-20 minuta.


Një tjetër recetë të shëndetshme mund të jenë të përgatitur nga rrënjët mashtruese. Për një gjysmë gotë me rrënjët grimcuar e kësaj bime, derdh tre gota ujë të vluar, të lënë për 3-4 orë, pastaj thahet. Duhet të përdorin ngjyhet në garzë supë për zonat e prekura të alergjive trupit.
Nëse alergji kontakti është i rëndësishëm jo vetëm për të eliminuar shkaqet e shfaqjes së saj, por edhe për të eliminuar pasojat. Për këtë është mirë banjo përshtatshme, e cila shtoi infuzion i lë moçal. Lë para-larë, të thata. Dy gota e lë grimcuar, pour 1 litër ujë të valë. Lini krijoj infuzion për 2 orë, tendosje dhe derdh në vaskë me ujë të ngrohtë. Këto banja mund të merret në një ditë.


Ndihmë e mirë të eliminuar simptome alergji kontaktoni një dush me shtimin e supë kamomil. Trajtimet Njerëz përfshijnë përdorimin e vajrave, të cilat gjithashtu mund të bëhet në shtëpi. Për shembull, vaj buckthorn det përzier me yndyrë shkrirë (derri apo pule), ose një krem ​​fëmijë. Rezultuar pomade mund të përdoret për përpunimin e pjesëve të trupit me nje alergji kontaktit.

Çdo mjetet juridike popullore duhet të përdoret me shumë kujdes, sepse bimët medicinale dhe bimeve mund të shfaqë alergji. Kjo do të përkeqësohet edhe më tej gjendjen dhe shëndetin e pacientit. Me kujdes të madh duhet të përdoret terapi bimor në fëmijët e vegjël. Ata kontaktoni simptomat alergji shumë të ngjashme me simptomat e dermatit atopic. Pra, shumë prindër nuk janë duke iu referuar dermatolog trajtimit të zgjedhur në mënyrë të pavarur, dhe pastaj pyes veten pse ajo është i paefektshëm. Mos harroni se para se të përshkruajnë trajtim të duhur të vendosur diagnozën!