Shkaqet e alergjive në një fëmijë të vogël


Megjithatë, pranverë shumëpritur dhe lule dhe bimëve të bukur polen saj. Fëmijët e sotëm vuajnë nga ky problem shumë më shpesh se ne, kur ne ishim të rinj. Pse dhe si të merren me shokët pakëndshme të dhunës natyrore? Bisedoni mbi shkaqet e alergjive tek fëmijët e vegjël.
Ethe hay - një formë e alergjive të shkaktuara nga poleni i bimëve lulëzuar. Dikush rinitit alergjik mund të fillojë në fillim të pranverës, kur toka është e borë, dhe disa pemë kanë filluar në lulëzim. Në prill dhe maj kanë filluar të lulëzojnë verr, te kalter dhe thupër. Në qershor dhe korrik - kullosa. Fund të korrikut, gusht dhe shtator është zënë në mënyrë të vendosur nga barërat e këqija. Nga mesi i shtatorit nëpërmjet ajrit në një numër të madh të sporeve kërpudhave janë - satelitët tharë gjethet dhe toka lagësht. Kjo është nga pranvera e hershme deri në vjeshtë vonë në njeriun, të prirur për reaksionet alergjike, rinitit alergjik mund të ndodhë.Më parë u mendua se një fëmijë të vogël deri në 3 vjet nuk vuajnë rinitit alergjike. Në vitet e fundit, arsyet janë gjithnjë e kthyer në "undead pajustifikuar" pas një viti dhe disa herë pas gjashtë muajsh. Por, në këtë moshë, mjeku mund të dyshoni se vetëm rinitit alergjike që diagnoza nëse dy vjet rresht në të njëjtën kohë (prill-shtator) fëmija shfaqen të njëjtat simptoma të SARS-it.
Simptomat dhe shkaqet e ethe hay janë të ndryshme: sytë itchy dhe hundë, fytyrë itchy, lotët rrjedhin nga sytë dhe hundë - uji, shtohet fytyrë në një fëmijë të vogël teshtimë sulme. Skuqje e lëkurës mund të shfaqet në formën e urtikaria. Ata plotësoj rrugë dhe dobësojnë në ambiente të mbyllura.


Një tjetër tipar i ethe hay është një CROSSE alergjik reagim me ushqim. Ta themi thjesht, nëse një person vuan një reaksion alergjik ndaj polenit, ajo mund të reagojë alergjik në të njëjtën gamë e produkteve. Shpesh fëmijët kategorikisht refuzojnë fruta dhe perime të caktuara, e cila çon prindërit në dëshpërim, kjo është vitamina. Shumë gra nuk mund të pastër patate të mos fillojë teshtitjes. Një tjetër pasojë e alergjive të shpeshta mund të jetë "helmimi", dhe të vjella - kështu, trupi shpëtoj prej ushqimeve që shkaktojnë alergji të rreshtim stomak.


Metoda më e mirë e parandalimit është përjashtimi absolut i polen nga ajri përreth. Por kjo mund të arrihet vetëm duke ndryshuar zonën e klimës në kohën e lulëzuar. Nuk rezulton të gjithë. Prandaj, ju duhet gjatë ethe akute hay respektojnë rregullat e mëposhtme:
• për të udhëtuar në qytet, duke ecur nëpër pyll dhe parqet;
• Nëse është e mundur, mbani dritaret të mbyllura;
• Mos qëndroni në rrugë herët në mëngjes, në ditët e nxehta, të thata dhe me erë, sepse në këtë kohë nuk është përqendrimi më i madh i polenit në ajër. Pas vizitës në rrugë duhet të marrë një dush dhe të ndryshojë rrobat plotësisht;

• lëviz makinë, mos hapni dritaret, kthehet në ajër të kondicionuar është e mirë;
• Mos e thatë pas larjes gjërave në rrugë apo ballkon të hapur, sepse ata edhe depozituar polen;

• Në apartament është e nevojshme për të ezhedevnuyu pastrimin lagësht dhe ndoshta përdorni filtrin e ajrit;
• Është e rëndësishme që të përmbahen dietë rreptësisht hypoallergenic. Ajo është e rregulluar në mënyrë individuale bazuar në atë alergji është zbuluar;
• nënat lactating dhe foshnjat duhet të ndjekin një dietë të rreptë që eliminon alergeneve, dhe të shikojnë si një fëmijë të vogël.


Sipas statistikave, në alergjive është subjekt i 30% të popullsisë. Për fat të keq, çdo 10 vjet numri i pacientëve me alergji dyfishuar. Kjo është shkaktuar nga shumë faktorë: përkeqësuar gjendjen ekologjike, dietë të varfër, terapi të tepërt të drogës, ngarkesën e stresit, mënyrë jetese i ulur, ndryshimin e klimës dhe shumë më tepër. Por më e rëndësishmja - një predispozitë gjenetike. Se ajo rrit rrezikun e reaksioneve alergjike.

Sot një nga trajtimet kryesore për ethe hay janë antihistamines përdorimit të zgjatur të brezit të dytë. Ajo është e mirë për të zgjedhur ato që kanë tregon formë për fëmijë Speciale dhe nga një moshë të re, të tilla si droga bazuar në desloratadine substancës aktive. Fëmijët kanë një formë të veçantë është e rëndësishme, pasi fëmijët 6 vjet dhe 12 vjet është më mirë të mos e rekomanduar për të pirë tableta. Kategorikisht e papranueshme Ndani "rritur" tableta në disa pjesë. Është gjithashtu e rëndësishme për efektet anësore të drogës nuk ishte, sepse ajo do të duhet të marrë një kohë të gjatë. Por, si me çdo trajtim, ajo duhet të emërojë një mjek.


Diagnoza mund të bazohet në ditar të ushqimit për të identifikuar produktet që nuk duhet të japin fëmijën. Ditar ushqimi si më poshtë. Ka mënyra të tjera, të tilla si përcaktimin e IgE specifike në gjak. Por, së pari, kjo metodë është traumatike për fëmijën, dhe së dyti, ajo nuk ka gjithmonë të japë një përgjigje të plotë në pyetjen e të cilave produktet janë treguar të fëmijës. Në fund të fundit, jo të gjitha alergeneve janë teste, duke përfshirë të hahet zakonet në familjen tuaj. Pas 3 vjetësh, pas konsultimit dhe miratimit mjek mund të kryejë teste të lëkurës skaryfykatsyonnыe.