Shkaqet e alergjive te fëmijët dhe të rriturit


Shumica e studiuesve e këtij problemi priren të besojnë se shkaqet kryesore të alergjisë - disa dështime në funksionimin e duhur të sistemit të tretjes, çrregullime të imunitetit dhe infeksioneve të ndryshme.
Gjatë ditës, secili përballet me më shumë se njëqind alergeneve ushqimore, zakonisht pa ndonjë dëm për shëndetin. Megjithatë, pezmatimi i gungë zorrëve, tretje të dobët dhe rast overeating, rreziku i reaksion alergjik rrit në mënyrë të konsiderueshme. Kjo tregon se sëmundje rrjedh në prani të një trupi të patologji gastrointestinal.


Vuajtja lacrimation, kruajtje dhe kullojnë hundët, shumica e njerëzve nuk janë edhe të vetëdijshëm se shkaku i simptomave alergjike shpesh qëndron në e njeriut gjërat e përditshme shtëpiake. Alergeneve mund të bëjë aspirinë, degëz e kopër ose lesh mace. Të gjitha këto, dhe shumë alergeneve të tjera mund të shkaktojnë ethe hay ose ethe hay, urtikarie, ose provokojë një sulm të rinitit akut.
Numërimi i të gjitha alergeneve të njohura në kohën tonë do të jetë ide e kotë, pasi një person i ndjeshëm për lule polen në një tjetër pulë, e treta në shtëpinë e pluhur, dhe në dy pluhurin e parë nuk shkakton reaksione alergjike për shkak të faktit se arsyet Alergji në masë të madhe varet nga substanca specifike personi tepër i ndjeshëm.

Shkaktojnë reaksione alergjike alergeneve hyjnë në trup në mënyra të ndryshme - me injeksione (intravenoz, intramuskular, nënlëkurës) përmes rrugëve të frymëmarrjes, lëkurës dhe gojës. Simptomet e reaksioneve alergjike është shumë e ndryshme, si alergeneve mund të dëmtojë absolutisht çdo organ. Si proces i dhimbshëm shpesh të përfshirë në sistemin e frymëmarrjes, manifestuar astmë, pezmatimi i sinuseve, hundë i lëngshëm alergjik. Shpesh ka reagime nga lëkura dhe mukozës së gojës dhe syve. Diçka rrallë vërejtur lezione alergjike të traktit gastrointestinal (kolit, gastrit alergjik etj), sistemin nervor dhe enëve të gjakut dhe zemrës (migrenë, vasculitis, myokarditisi).

Alergeneve konvencionale ndahen në dy grupe: autoallergy ose endoalerheny (formuar në trup në rast të dëmtimit të indeve të veta) dhe ekzoallerheny (që hyjnë në trup nga jashtë). Endoalerheny, për shembull, i formuar në rast djegie të rënda, kur indin nënlëkuror dhe lëkura vetë ndryshuar në mënyrë që trupi i tyre merr në indet e huaj dhe shkaqet e reaksioneve alergjike. Ekzoallerheny ndarë në nëngrupe: polen; qëllime shtëpiake apo familjare; alergeneve bakteriale; alergeneve përfshira në detergjenteve dhe kozmetike; Alergeneve medicinale.

Alergeneve personale, ndoshta më e përhapur. Këto përfshijnë pluhur shtëpiake, pupla dhe pezmatim të kafshëve, spore myk dhe kështu me radhë. Pronave Potencialisht të rrezikshme alergjike kanë mbuluar insektet e ndryshme chitinous, fluturat duke filluar nga zakonshëm dhe duke përfunduar me Buburrecat, fluturon, morrat dhe Bed Bugs. Alergjia ndaj pezmatim të kafshëve zakonisht selektive dhe ndjeshmëri vërejtur vetëm një lloj kafshe, por shumë të rralla, por megjithatë gjeti të ashtuquajturën alergji polivalent, manifestohet ndjeshmëri në rritje për disa alergeneve. Njëlloj alergeneve forta kanë pupla dhe pendët e zogjve, të cilat shpesh i mbushur quilts dhe jastëkët, duke shkaktuar njerëz të ndjeshme me astmë dhe lëkurës skuqjen. Mjekët në raste të tilla në vend të poshtë dhe pupla push rekomandojmë mbushëse bimor ose artificiale.

Përveç pupla dhe kafshët lesh ndaj alergeneve thithur përfshijnë ajër të kumbonte me copa mikroskopike e zbokth dhe pështymë tharë e kafshëve. Kërpudhave dhe spore e tyre gjithashtu i përkasin këtë nëngrup alergeneve, pasi ato janë shumë të lehta dhe janë kryer nga era në distanca shumë të gjata. Pasi në traktin respirator, spore fungale mund të shkaktojë rinitit alergjike dhe astmë
Shkakton alergji bakteriale
Në natyrë ka alergeneve bakteriale. Për shembull, një person i vëzhguar zhvillimin e absces të dhëmbit ose inflamacion kronik purulent të veshit të mesëm. Shkak procesin mikrobet fshehtë substanca të veçanta, të cilat trupi reagon ndjeshme. Kjo sugjeron që një person me inflamacion kronik purulent e veshit mund të zhvillohet më tej ekzemë e lëkurës dhe astmë. Ajo vijon nga ky konkluzion - për të zvogëluar rrezikun e alergjive mund të arrihet duke u shpëtoj prej infeksioneve kronike

Shkaqet e alergji të drogës
Ajo ishte provuar eksperimentalisht dhe themeluar në mënyrë të vendosur se reaksione alergjike akute mund të shkaktojë kimikate të ulët ose ilaçe quajtur alergeneve. Pasi brenda trupit, të lëkurës dhe mukozës, droga janë në gjendje të shkaktojnë reaksione alergjike sipas llojit të antitrupave-antigjenit. Skuqje e lëkurës duket pacientit, në varësi të shpërndarjes dhe të natyrës të cilat ne mund të flasim për urtikaria, ekzemë, toksydermiyi, dermatit alergjik ose dermatit kontakti thjeshtë.

Shkakton alergji ndaj barnave qëndron në kundërshtim me reaktivitet të përgjithshëm. Në të njëjtën kohë mund të vëzhguar çrregullime funksionale të sistemit nervor shpesh se kombinuar me çrregullime hormonale. Ndryshimet shkaqet reaktivitet janë stimul aq specifike përmes endokrine dhe sistemin nervor Faktorët emocional (lodhje, mendore dhe nervore lëndimet, etj) të ndryshme, dhe kundër të cilit ka reaksione alergjike.
Alergji të ilaçeve për zhvillimin e tyre zakonisht kërkon disa kohë, kështu që më shpesh shfaqet në administrimin përsëritur të provokuar këtë reagim ndaj drogës. Reagimi më i ashpër dhe i rëndë ndodh në njerëz të cilët kanë në të kaluarën ka vuajtur nga sëmundjet alergjike ose ekzemë. Një reaksion alergjik shfaqur simptomat e sistemit nervor, organeve të brendshme dhe skuqje e lëkurës. Shpesh kjo sindromë komplekse e quajtur drogës sëmundje


Shkaqet e alergjive ushqimore
Alergeneve ushqim mjaft e zakonshme - vezë, të cilat disa njerëz janë të ndjeshëm për zhvillimin skuqjen e lëkurës dhe të vjella shpesh hyn përzier. Përveç kësaj, ky lloj i shkaqeve alergji mund të jenë produktet e mëposhtme: havjar, ushqim deti, luleshtrydhe, çokollatë, djathë, qumësht, etj Shpesh një person ka një sensibilitet në rritje të disa ushqimeve
Shkaqet e alergjive në polen
Alergeneve polen - polen është e ndryshme lulëzuar bimët, pemët, shkurret, kullosa dhe lule. Lule polen dhe bimë të tolerojë distancat e mëdha, insekte të ndryshme dhe përhapjen tjera polen për qindra kilometra erës konvencionale.

Ndonjëherë ethe hay (alergji ndaj polenit) bëhet me të vërtetë e përhapur, e cila është e krahasueshme me epidemi gripi. Kjo zakonisht ndodh në fund të verës dhe në vjeshtë kur është ragweed sezonale. Shumica e alergeneve polen ndikojnë në rrugët e frymëmarrjes dhe sytë. Diçka rrallë shihet në zhvillimin e lezione të lëkurës. Alergeneve polen janë një nga shkaqet kryesore të alergjive
Shkaku i alergjive mitur
Shkaqet e këtij lloji të reaksion alergjik shumë, njëri prej tyre është nëna dështimi ardhmja gjatë shtatzënisë dietë hypoallergenic. Gratë në pritje të një fëmijë mjekët janë këshilluar për të mbajtur një shtatzëni nga përdorimi i alergeneve klasike (kafe, agrume, çokollatë, etj), që pas lindjes fëmija nuk kishte probleme. Megjithatë, jo të gjitha nënat e ardhshme për nëntë muaj janë në gjendje të dhurojnë zakonet dhe interesat e tyre për shëndetin e fëmijës së palindur. Prandaj, nëse nëna gjatë shtatzënisë hanë portokall, vezë dhe kafe të pijshëm në fëmijë për këto produkte mund të jetë alergjik. Në qoftë se një grua shtatzënë u pengua nga disa sëmundje nga ajo dhe ajo u trajtua, për shembull, fetusi antibiotikët, antitrupat ndaj drogës duhet të kaluar

Arsyet vetë alergji
Në çdo Trupi i njeriut përmban alergene trupin e vet - endoalerheny. Disa indet e trupit të njeriut (çështje gri e indet e trurit të testiseve, tiroide dhe lente) në zhvillimin e reagimit imunologjik përgjegjës për pajisjen ishin të izoluara. Si rezultat i pëlhurave të mësipërme për mbrojtjen imunitar është lloj i stimujve, duke çuar në prodhimin e antitrupave kundër tyre.
Përveç kësaj, në rast të dëmtimit të trupit indeve inflamacion, rrezatimi apo kimikatet janë ndryshuar indet e vetë trupit bëhen alergeneve, ose ashtu-quajtur autoallerhenamy. Në këtë rast, sistemi i imunitetit do ta njohin indet e veta si të huaj dhe prodhon antitrupa kundër tyre, duke rezultuar në zhvillimin e reaksioneve alergjike.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. Simptomat alergji trajtim alergji