Pesë produkte për parandalimin alergji


Alergji - një reagim patologjike e sistemit imunitar për të substancave që janë të sigurt për shumë njerëz. Në alergji trupit, hyjnë në bashkëveprim me një alergjen potencial shkakton
simptomat e ndryshme ashpërsinë, deri në rrezik për jetën. Sistemi imunitar një person i tillë në një përpjekje për të mbrojtur trupin e percepton si një kërcënim që ndikon faktorët për të, dhe fillon duke e bërë antitrupa quajtur imunoglobulinave E. Antitrupat vepron në qelizat, duke e bërë disa substancave në gjak, duke përfshirë histaminës, e cila nuk është e mjaftueshme, për të mbrojtur kundër sulmeve alergeneve agresive.


Njerëzit që vuajnë nga astma dhe alergjitë tjera varieteteve, nga përvoja e di se çfarë një refuzim të shumë ushqimeve, duke ecur në zyrën e mjekut, pritjen e steroid, antibiotikët, droga protyvoallerhennыh. Por pak e dinë se ekzistojnë pesë produkte për parandalimin e alergjive që janë në gjendje për të lehtësuar simptomat e veta dhe kursin.

Hulumtim i vazhdueshëm në këtë fushë tregojnë se një dietë e pasur me ushqime të caktuara, në gjendje të sigurojë një efekt pozitiv në trup të prirur për të reaksioneve alergjike.

Hulumtuesit janë të prirur të besojnë se, për shkak të larta antioxidant dhe anti-inflamator pronat që perimet japin një efekt terapeutik në kanalet bronkiale. Megjithatë, ushqime antioxidant-pasur do të ndihmojë në shëndetin nëse dieta në përgjithësi është e dobët. Ju duhet eleminuar nga produktet dietë që përmbajnë sheqer, preservatives dhe shtesa të ndryshme, enët tiganisje metodë.

Nëse ju nuk e kanë konfirmuar me alergji të diagnostikuar, por vetëm të festuar një ndjeshmëri ndaj ushqimeve të caktuara, atëherë përsosin menu e tyre për të zvogëluar rrezikun e, parandalimin shkatërrues drejtuar hiperreaktsiyi.

Për të rivendosur dështimin e sistemit imunitar i cili fillon të saktë, ju duhet të hyjë në pesë artikuj ushqimore, mund të mbështesin manifestimet qetë dhe në zhvillim të alergjisë.

Peshk i kuq
Avantazhi kryesor i varieteteve të peshkut të kuqe është prania e acidit yndyror Omega 3 i cili, siç doli, zvogëlon rrezikun e Atopy apo alergji trashëguar fëmijërisë. Dietë lartë në acideve yndyrore të ndihmuar reduktuar prodhimin e prostaglandins inflamatore në trupin e përfshirë në procesin e inflamatore e reaksioneve alergjike. Gjithashtu cod vaj të mëlçisë mund të zvogëlojë vonuar të tipit të lëkurës, mbindjeshmëri të njohur për të gjithë si pezmatim i lëkurës.


Perime
Nga të gjitha perimet të pasura me antioksidantë - brokoli zë vendin më të lartë. Brokoli ka veti të forta immunostimulating. Përveç kësaj, brokoli përmban ushqyesve dhe minerale të dobishme që mbrojnë të gjitha sistemet e trupit nga komplikime të shkaktuara nga agresioni i radikaleve të lira. Për më tepër, brokoli - një burim i pasur i magnez, kalcium, hekur dhe vitamina A, C

Berries
Në luleshtrydhe, blueberries dhe manaferrat në një numër të madh përmban quercetin, një element i cili ka veti anti-inflamator dhe protyvoallerhennыmy. Quercetin është një flavonoid, mund të jetë kruarje qetë dhe skuqje e syve, një hundë i lëngshëm dhe të lehtësojë acarim fytit, reaksione enzimë duke reduktuar histamine nga qelizat e sistemit imun. Nga ana tjetër, histamine, forcon rritje imunitar duke rritur tkurrje të muskujve të butë dhe pėrshkueshmėrisė kapilar. Burimet e quercetin edhe qepë, mollë, çaj të gjelbër dhe disa bishtajore dhe arra.


Agrume
Vitamina C, gjenden në fruta agrume, është një antioksidant i fuqishëm që mund të zvogëlojë inflamacion në mushkëri, mbrojtjen e traktit respirator dhe mukozës e fyt tonë. Studimet tregojnë se njerëzit me konsum të ulët të vitaminës C destabilizohet membranën e qelizave direk, parandalimin lirimin e histamine, duke shkaktuar simptoma alergjike. Të përmirësojë ndjeshëm funksionin e mushkërive dhe si parandalim për sezonin alergji do të mirëpresë 500 mg dy herë në ditë.


Qumësht kokosit
Qumësht kokosit është i ngopur triglycerides mesme zinxhir, të cilat ndihmojnë të qetësuar inflamacion të traktit digjestiv dhe lehtësimin e alergjive. Për shkak të pronave të saj antibacterial, qumësht kokosit ka një efekt pozitiv në gjëndrën tiroide. Nën ndikimin e proceseve kimike për shkak të ndikimit të qumështit kokosit është përqendrimi aktive e ujit në qeliza. Ky proces është nën ndikimin e aminoacideve të përfshira në hapësirën ndërqelizor, e cila kapur ujin dhe rregullojmë atë në strukturën e qelizave.


Sigurisht, kjo është vetëm një mjet për parandalimin vend se kurë, por pesë produkte të pranishëm në dietën tuaj javore do të ndihmojë të parandaluar rrezikun e alergjive.