Simptomat e rinitit alergjike


Rinitit alergjik është sëmundja më e zakonshme sot, sot, në të cilën shumë njerëz janë kthyer në allergist. Sëmundja konsiderohet lezione inflamatore të gjithë mukozën e hundës, e cila menjëherë lind për shkak të reaksioneve alergjike. Zakonisht një hundë i lëngshëm apo rinitit alergjike shfaqet rhinorrhea, teshtitjes, ndjesi kruarje në hundë, shumë vështirësi të frymëmarrjes hundës. Duke pasur parasysh të gjitha statistikat nga kjo sëmundje, rinitit alergjik sot tashmë të sëmurë çdo banor të pestë të vendit tonë.Shkaqet kryesore të rinitit alergjike

Dhe baza e të gjitha të sëmundjes është lloji i shpejtë hypersensitivity, reaksion alergjik dmth. Kur një reaksion alergjik ndodh shumica e llojit të menjëhershëm proceset alergjike, simptomat të cilat zhvillohen në fjalë për fjalë sekonda pas kontaktit fillestar ka alergeneve të ndryshme. Astma serioze alergjik, rhinitis alergjik ose dermatitis atopic janë sëmundjet alergjike kryesore. Alergeneve të tjera mund të shkaktojë zhvillimin e shpejtë të rinitit alergjik, ajo mund të jetë e bibliotekës në shtëpi ose pluhur marimangat që jetojnë në të gjithë pluhur shtëpi, alergeneve insektet, polen, droga, alergeneve myk ose tharmin, dhe madje edhe disa ushqimore. Shumica faktorët serioze të rrezikut për zhvillimin e kësaj sëmundjeje është e vetmja predispozicion gjenetik.


Simptomet kryesore të rinitit alergjike

Shenjat karakteristike dhe simptomat kryesore të rinitit alergjike janë të shkarkimit zakonisht i qartë i holluar me ujë nga hunda pasazhe të afta të pranimit të infeksionit të mesëm janë në gjendje për të transformuar në një teshtimë të gjatë paroksizmal. Përveç kësaj, pacienti duket kruarje të rënda në hundë, frymëmarrja hundës është munduar dhe kongjestion i hundës, në shumicën e rasteve rritet vetëm gjatë natës.


Ajo duhet të mbahet mend se gjatë rëndim të alergjike rinitit pamje e përgjithshme e pacientit është shumë karakteristike. Për shembull, si rezultat i komplikuar pacientit frymëmarrjes hundës merr frymë vetëm nëpërmjet gojës tuaj, është vërejtur një ënjtje të lehtë të gjithë fytyrën, ka marramendës sytë e tij shpesh e kuqe, por nën sytë mund të duket shumë qarqe të errëta. Shumë shpesh edhe pa dashje, pacientët me hundë rinitit alergjike fshij me dorë, dhe kjo simptomë quhet përshëndet alergjik.


Në mënyrë tipike, rinitit alergjik shfaqet herë të parë në fëmijërinë e hershme apo në adoleshencë e hershme, shpesh në mesin e të afërmve të gjakut të pacientit nga sëmundja, ka njerëz me alergji të ndryshme. Duke pasur parasysh peshën e simptomave të rinitit alergjik është i ndarë në rëndë, të mesme dhe të lehta. Për shembull, ashpërsia drita e rinitit - të gjitha simptomat e rinitit alergjike, të cilat nuk do të ndërhyjë me gjumë qetësues dhe nuk mund të reduktojë kapacitetin. Nëse ashpërsia mesatare e sëmundjes, në aktivitetet e saj të përditshme dhe fle ulur moderuar. Por shkalla e rëndë e rinitit shkakton paaftësi të rënda dhe shkelje e gjumit për shkak të ashpërsisë së simptomave.


Si për gjatësinë e simptomeve, ajo është izoluar rinitit alergjik sezonale dhe shumëvjeçare. Por shumica e rinitit alergjik sezonal paraqitet si rezultat i alergji polen, në raste më të rralla për shkak të alergji në myk e kontesteve të ndryshme. Ka raste kur, gjatë një vizite në mjeku, pacientët vetë direkt tregojnë për alergjen që provokoi faktorët e rinitit alergjik, ajo mund të jetë kontakti me kafshët, pastrimi i mirë i lagësht e banesës, duke e lënë natyrën dhe duke qenë në një dhomë me pluhur. Megjithatë, ka raste të rinitit alergjike, të kombinuara me simptomat kryesore të konjuktivit alergjike dhe mund të paraprijë astmë.


Rinitit Pothuajse të njohur të gjithë, rinitit atrofik është një rinitit, rinitit profesional të drogës-nxiti, rinitit psikogjenike, rinitit hormonal, rinitit infektive kanë simptoma të ngjashme, por pavarësisht këtyre ngjashmërive, çdo lloj kërkon vetë trajtimin e tij individual rinitit. Prandaj, të saktë dhe në mënyrë efektive të diagnostikuar sëmundjen mund vetëm specialist i cili punon në këtë fushë, dmth allergist. Shumë shpesh pacienti është bërë obligim vetëm drogë hundës vasoconstrictor, por në fund pas abuzimit të këtyre barnave sëmundja fillon të përkeqësohet. Shumë njerëz me rinitit alergjike gjetur ndjeshmëri të ndryshme erë të mprehtë, mund të jetë era e kimikateve të familjes apo duhan.


Testimi për të identifikuar rinitit alergjike

Në dyshimin më të vogël e rinitit alergjik, ju nuk duhet të vënë jashtë duke vizituar një allergist dhe Ent mjekun. Vetëm audiologist mund të zbulojë të gjitha shkeljet e mundshme patologjinë e organeve Ent shoqëruese, por allergist mund të konfirmojë ose të përjashtojë një tregon alergjike natyrës, të cilat japin një shumë shqetësim të pacientit. Një çështje shumë e rëndësishme në përcaktimin diagnozë të saktë të rinitit alergjik është për të identifikuar shkaqet e alergjen është një substancë e cila kontaktoni çon në një zhvillim dramatik të simptomeve.