Simptomat e alergjive


Simptomat e alergjive thjesht individuale dhe jashtëzakonisht të ndryshme. Të gjitha vërejtur në manifestimin e reaksionit alergjik është drejtpërdrejt e varur në të cilën sistemet dhe organet e trupit të njeriut janë infiltruar ekspozimit alergjen. Siç tregohet nga vëzhgimet e shumta shumëvjeçare, shpesh në procesin alergjike përfshirë lëkurën, traktin gastrointestinal dhe traktit respirator.
Simptomat e alergjive tek fëmijët janë të ndarë në reagime të ngadaltë (periudha e tregon duke filluar nga orë në ditë) dhe reaksione të tipit të menjëhershëm (pas kontaktit me implikimet alergjen lindin nga disa sekonda në disa orë). Megjithatë, kjo ndarje është në një farë mase arbitrare, pasi supozohet se zhvillimi i një reaksion alergjik gjithmonë ndodh menjëherë pas ngjarjes së kontaktit me provokimit alergjen, dhe në fillim nuk ka manifestime të jashtme të lidhura me ndikimin më të madh mbi sistemet dhe organet e trupit, dhe për këtë arsye formimin më mbrojtjen e përgjigjes imune.


Sipas llojit të menjëhershëm reaksione alergjike përfshijnë peshën tillë ndryshme dhe simptomat klinike të proceseve alergjike: ethe hay (ethe hay), dermatit alergjik, urtikarie, astma, conjunctivitis alergjik proceset anafilaktike, rinitit alergjike, Angioedema, sëmundje serum. Ndoshta lloji më i rrezikshëm i menjëhershëm reaksione alergjike është shoku anafilaktik dhe Angioedema, e cila shpesh zhvillojnë pasi u kafshuar nga bletët dhe insektet e tjera helmuese. Për shembull, Angioedema mund të ndikojë në prapme të shpinë, qafë, fytyrë dhe të shkaktojë asfiksi në një pacient që pa përkujdesje të menjëhershme emergjente zakonisht çon në vdekje. Prandaj, pa përjashtim lloj menjëhershëm reaksione alergjike duhet të eliminohen sa më shpejt që të jetë e mundur, duke përdorur ndihmë të kualifikuar mjekësore.

Shpesh mjeku është përballur me një seri e tërë e shenjave klinike dhe simptomat e shkaktuara nga ndonjë alergjen. Ndër reaksionet alergjike Slow si për të qëndruar reagime cytotoksike T. që rezultojnë në këtë proces që përfshin patologjike rishtar shpejt përkeqësohet qelizat e gjakut, e karakterizuar nga rritje të rrezikut për jetën e njeriut. Si rezultat i vdekjes së qelizave të gjakut mund të zhvillojnë sëmundje të tilla si anemia hemolitike dhe leukoplakia, por rreziku më i madh është trombocitopenia, duke shkaktuar hemorragji të shumta jashtëm dhe të brendshëm. Diagnozë reagimet citotoksike veçanërisht e vështirë, sepse pacienti zakonisht nuk lidhen me ndonjë drogës apo ushqim alergjen papritmas u shfaq gjakderdhje anijeve sy, dhe ka vrragë të shumta në trup.

Shkaku i një numër të simptomeve të ndryshme alergji në fëmijët mund të jetë absolutisht çdo alergjen. Për shembull, në pacientët me fëmijën ethe hay, thupër polen alergjen mund të shkaktojë jo vetëm rinokonyunktivit por me bronchospasm dhe urtikarie. Rhinitis alergjik ose ethe bari shkaktohen nga alergene pranishëm në ajrin rrethues. Kjo mund të jetë pluhur, flokët apo pupla të kafshëve, polen. Simptomat e alergjive ethe hay në: fyt gërvisht, teshtitjes, sytë e përlotur, rrufë, kruarje të nasopharynx.
Lëkurë Alergji Simptomat . Më të lëkurës zhvillon simptoma pas konsumimit alergjen me ushqim. Kjo zakonisht i referohet deti, qumësht, vezë dhe agrume. Gjithashtu, shpesh shkaku i simptomave të lëkurës mund të jetë medikamente dhe polen. Në mënyrë tipike, reaksione alergjike të lëkurës zhvillohet brenda dyzet e tetë orëve pas kontaktit me alergjen provokuar dhe i shoqëruar nga simptoma të tilla si skuqje të lëkurës, kruajtje, skuqje, blisters të mbushura me lëng, ënjtje. Njerëzit me dermatit kontakti, simptomat alergji të lëkurës fillojnë të shfaqen deri disa ditë pas kontaktit me një alergjen dhe ekskluzivisht në kontakt. Disa alergeneve në qoftë se ata janë duke marrë një lëkurë të shëndetshme në sasi të vogla, mund të vetë shprehen vetëm një javë pas kontaktit. Në mënyrë tipike, një organ i ri kontakti prodhon ndjeshmëri alergjen të paktën dhjetë ditë.

Simptomet e akute alergjik dermatit kontakti: paraqitjen e papules itchy dhe fshikëza, zhvillimi janë trombocitet karakter lyshaynыy. Ka pasur raste të dokumentuara të alergjike lezioneve dermatit kontakti të lëkurës - erythroderma, dermatit exfoliative.
Gjithashtu simptome alergji të lëkurës përfshijnë pezmatim i lëkurës atopic dhe urtikaria. Skuqje urtikarie shfaqet në kundërshtim në formë të kuqërreme konveks apo rrafshuar formacioneve itchy parregullta. Shpesh njolla zhvillon për shkak të ekspozimit ndaj alergeneve të përfshira në ilaçe, ushqim dhe ajër.


Ka gjithashtu nje grup i sëmundjeve alergjike të lëkurës, me titull - dermatitis alergjik. Këto sëmundje mund të zhvillohet si rezultat i depërtimit në trup kur injektuar nëpërmjet mukozës së traktit gastrointestinal ose direkt në kontakt me kozmetike të lëkurës dhe / ose ilaçe, ushqime, metale, latex, aeroalerheniv, e kimikateve shtëpiake, etj Shpesh alergjik Reaksione të lëkurës zhvillohet në përgjigje të çrregullimeve emocionale dhe pickimin e insekteve. Simptomet e dermatoses alergjike, skuqje të lëkurës në llojin e koshereve, skuqje dhe kruarje e lëkurës, ndryshime në vizatim dhe lëkurë të thatë.

Ndoshta forma më e rrezikshme e reaksion alergjik është shoku anafilaktik. Simptomet e anaphylaxis: skuqje të lëkurës në të gjithë trupin, dukuri e konfiskimit dhe shkurtësinë e papritur e fryma, pavetëdije, kullim myyazytsilna dhe urinim. Simptomë e alergjisë - shoku anafilaktik që zhvillon jo më vonë se pesë orë pas alergjen depërtimit në trup. Nëse i dyshuari në zhvillimin e kësaj gjendje duhet në kohën më të shkurtër të jetë e mundur të shkaktojë ndihmës së parë.
Alergji Simptomat e frymëmarrjes të shkaktuara jo vetëm aeroallerhenov, por infeksioni (candida, neyseryy, klamidia, Pneumocystis, mycoplasmosis, ARI, ARI, etj), që është në gjendje të shkaktojnë astmë infektive-alergjik, manifestimi kryesor i të cilit është sulmet e qenët i qartë bronkial. Simptomet që tregojnë përkeqësimin e astmës, audible në një distancë prej wheezing, ndjenja pak fryma, sulmet e frymarrje, shkurtësinë e ndryshme intensiteti i frymëmarrjes, kollë e thatë.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Sezonale alergjik 2. urtikaria kronike