Simptomat dhe Llojet e të Drejtave alergji


Kohët e fundit, shumë njerëz ankohen për sytë lënduar dhe sytë e përlotur. Në të njëjtën kohë mund të shfaqen simptoma të tilla si kruarje dhe ndjenjën e rërës në gazrat. Në mënyrë tipike, pasi mjeku sy ekzaminim, e cila është e drejtuar kryesisht tingujt e pacientit të diagnostikuar alergji. Për herë të parë koncepti i alergji u dëgjua botën në fillim të 20 ndonjëherë, më saktë në vitin 1906, mjek austriak Pirke. Shumë njerëz nuk janë edhe të vetëdijshëm se një reaksion alergjik në trup mund të shkaktojë ndonjëherë edhe substanca të padëmshme që na rrethojnë. Zakonisht ajo mund të jetë ushqim, polen, llogore dhe bimët erë, duke përfshirë bimëve në vazo, kafshët shtëpiake leshi, sidomos macet, pluhuri, Libri i zakonshëm, ilaçe, kërpudha dhe madje edhe higjienën personale. Alergjia mund të shkaktojë një të ftohtë, të ngrohtë, të ndritshme rrezet e diellit, kimike, insektet helm. Simptomat e alergjive dhe llojet e individit njerëzor dhe aq të ndryshme që kjo sëmundje nuk mund t'ju them se në dy fjalë. Informacion bazë mbi llojet dhe simptomat e alergjive, ju mund të mësoni duke lexuar këtë artikull deri në fund.


Kohët e fundit, mjekët allergists janë të prirur të besojnë se alergji nuk është vetëm sezonale, por mund të trashëgohet. Duke analizuar të paktën një familje, e cila përfshinte njeriu familja po vuan nga alergji, ju mund të gjeni se ai nuk është i vetëm dhe se dikush nga familja ka edhe alergjik ndaj një substance të veçantë. Në thelb reaksione alergjike të ndryshme dhe çdo person, janë të ndryshme, kështu që trajtimi duhet të jetë individual për secilin njeri pacientit. Në mënyrë që të shmanget rreziku i edhe një herë "kapur" alergji duhet vetëm të respektojnë disa rregulla. Para së gjithash është e nevojshme për të krijuar sa më shpejt të jetë e mundur kohën e alergjen të marrë antihistamines dhe t'i përmbahen një dietë të veçantë që përjashton ushqime të ndaluara - alergene.


Simptomat dhe Llojet e të Drejtave alergji
Siç u përmend më lart, mund të jetë alergjik ndaj çdo gjëje që na rrethon, kështu që është e ndarë zyrtarisht në specie. Më të zakonshme alergji - një ushqim, ajo zakonisht ndikon në lëkurë, duke shkaktuar ekzemë, pezmatim i lëkurës, skuqje, skuqje dhe kruarje. A nuk i strukur larg nga alergjitë ushqimore dhe traktin e sipërm respirator, me rotacion astmës me një kullojnë hundët dhe kollë. Skuqja është e vendosur kryesisht në fytyrë, qafë, gjunjë dhe bërryl. Thirrja e një alergji të tillë të ushqimit mund absolutisht të gjitha ushqimet, por më të rrezikshme ende duhet të përfshijë vezë, qumësht, arra, peshk, mish, çokollatë, fruta dhe perime, sidomos të kuqe dhe portokalli.


Ethe hay, ose siç është quajtur sezonale, shpesh ndodh në kohën e pemëve lulëzuar, shkurre, bari dhe myk. Getting alergji të ftohtë kujton ditët e para, ka kongjestion i hundës, rrufë, teshtitjes. Të gjitha simptomat e mësipërme ënjtje dhe skuqje të syve, sytë e përlotur, frymëmarrje e rëndë, shkarkimit holluar me ujë hundës, dhimbje koke, dobësi dhe rraskapitje, ndoshta ethe shoqëruese.
Astma - forma më e rëndë e alergji. Tipar kryesor i saj dalluese - janë shenjat e mbytje, vështirësi me tym.

Alergji të ftohtë që ndodh në sezonet e ftohtë dhe lagështirë manifestohet si lezionet në fytyrë dhe duar, skuqje, kruajtje dhe ënjtje.

Një nga llojet e zakonshme të reaksioneve alergjike - dermatit atopic, ajo mund t'i atribuohet alergji kronike. Ai karakterizohet nga skuqje, ënjtje, kruarje dhe skuqje.
Përveç alergji e njeriut mund të shfaqet si koshere, konjuktivit, rinitit, ënjtje e mukozës. Këto manifestime mund të ndodhë në njerëzit nga disa ditë për disa muaj. Gjëja më e rëndësishme në këto situata në mënyrë të qartë të vendosur diagnozë të saktë dhe trajtimin, si dhe alergji në njerëzit mund të ndodhë në një formë greased dhe duket në fytyrën e saj të ngjajnë një të ftohtë.


Identifikimi alergjen që shkakton alergji - zakonisht diagnoza e parë të sëmundjes. Me vendosjen e alergjen duhet të fshihen menjëherë kontakt me të. Nëse një person është një lloj alergji shtëpiake, është parë e nevojshme për të mbajtur rendin në banesë, kohë për të pastruar pluhurin, të bëjë pastrimin e lagësht. Nëse jeni alergjik në kafshët shtëpiake, në një situatë të tillë nuk duhet të mbahen në shtëpi.
Nëse, për disa arsye të pashpjegueshme nuk mund të vendosë një alergjen, ajo duhet të kufizojnë konsumin e kafe, përdorimin e alkoolit dhe natyrore pastrues, neutrale.


Alergji, manifestuar rinovuar banesën apo zyrë mund të them se këto objektiva janë përdorur materiale sintetike.
Medikamente alergji duhet të jenë në dispozicion në të dhënat tuaja të spitalit, me listë të detyrueshme të të gjitha barnave që shkaktojnë atë.
Asnjëherë mos të përpiqet për të vetë-trajtojnë alergji, ju duhet menjëherë të kontaktoni një specialist për ndihmë.