Sezonale Alergjia - Mjekimi, simptomat


Alergji sezonale - reaksion alergjik, e cila është një përgjigje mbrojtëse e sistemit imunitar për çështje të ndryshme të huaja në ajër thithur. Në shumicën e rasteve, ekziston një reaksion alergjik ndaj alergeneve, kontakti me të cilat është jashtë, ajo zakonisht myk dhe polen.
Alergji sezonale në fëmijët zakonisht manifestohet në kohë të caktuara të vitit, por herë pas here mund të ndodhë gjatë gjithë vitit, në rast të kontaktit të drejtpërdrejtë me provokimit alergjen. Zakonisht ky reaksion alergjik manifestohet rynokonъyunktyvytom sezonale (konjuktivit) dhe rinitit alergjike, ose astmës polen sezonal.


Nëse fëmija ka parë një reaksion alergjik ndaj lëngje frutash dhe purees, pranverë dhe verë duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm, sepse në këtë rast, pas tre vjetësh, fëmija mund të zhvillojë alergjik sezonal në polen. Kur shihet sipërfaqësisht, në shikim të parë mes luleradhiqe dhe pjepër, karrota dhe verr asgjë për të bërë. Megjithatë, studime të shumta biologjike kanë treguar se përbërja e polenit dhe fruta të bimëve janë të pranishëm kanë të njëjtat fushat e molekulave proteinike, të cilat janë shkaku i reaksioneve ndër-alergjike. Nëse cheeks fëmijën kuqe nga bllokim qershi, është e mundur që ai do të teshtij dhe kollë, pas një shëtitje nëpër korije thupër. Por në qoftë se ka një fëmijë alergjik në agrume, rinitit e fortë ajo mund të shkaktojë një buqetë me daisies

Alergjia sezonale - Shkaqet


Ashtu si të gjitha alergji të tjera, alergjitë sezonale është shkaktuar nga sulmi i sistemit imunitar alergeneve që hyjnë në trup nëpërmjet lëkurës, ushqimit ose ajrit që është thithur. Kur alergji sezonale provokuar reagimin me alergeneve thithur bien ajrit në mukozës së traktit respirator (mushkëritë, fyt, hunda dhe goja) dhe sytë. Më shpesh përcaktojnë alergjen specifike është shumë e vështirë. Pas kontaktit me alergjen provokuar leukocite mukozale të këtyre substancave të huaj të fillojë të prodhojë antitrupa, të cilat në fund të fundit çon në zhvillimin e një reaksion alergjik, i cili është quajtur nganjëherë hypersensitivity në thelb substanca të padëmshme.

Polen është alergjen më e zakonshme në alergji sezonale. Polen - formuar në lule (pjesa mashkull e riprodhimit të bimëve lulëzuar) grimcave mikroskopike. Polen e bimëve që janë pollinated nga era përhapur lëvizjen e ajrit, pollinating (ngopja) bimë të tjera të këtij lloji. Në varësi të klimës lokale, për çdo specie bimore vërejtur një periudhë të lirimit polen. Disa bimë janë pollinated në pranverë, të tjerët në verë ose në fillim të vjeshtës. Dhe më larg në veri, periudha e pllenim ndodh më vonë. Polen disa kullosa, pemë dhe barërat e këqija (ragweed, etj) si shkak i reaksioneve alergjike yyazytsirna më shumë se të tjerët. Polen e bimëve pollinated nga insektet shumë më pak alergjen se polen vetroopylyayemyh.

Kërpudhave myk janë një alergjen mjaft të zakonshme. Myk - një grup mjaft i madh i familjeve të kërpudhave të cilat nuk formojnë organet fruiting. Sporet ndryshe nga poleni në ajër vërejtur vazhdimisht, dhe përqendrimi i tyre varet nga kushtet aktuale, jo sezonit. Kërpudhave myk janë jashtëzakonisht të zakonshme dhe mund të ndodhë që të dy jashtë dhe në zonat bujqësore dhe banesore. Ata lulëzojnë në tokë, dru lagësht dhe fabrika e shkatërruar mbeturinat. Në zonat ata shpesh jetojnë në zonat ku ajri qarkullon lirisht (banjo, attics, bodrume, etj).

Faktorët e rrezikut për alergji sezonale përfshijnë: prania e sëmundjeve alergjike në të afërmit e gjakut, astma, ekzema, duke provokuar kontakte periodike me alergjen, polyps hundës. Me moshën, llojin e alergeneve të cilën ka një reaksion alergjik, mund të ndryshojë sa herë ndryshon simptomat shumë.
Periudhat e alergjive sezonale:
• Pranvera - kalter lulëzuar, sycamores, Maples dhe birches
• Summer - lulëzuar drithëra lule
• Vjeshtë - lulëzuar Compositae (pelin, quinoa, Ambrosia)

Alergjia sezonale - Simptomat


Manifestime të alergjitë sezonale nuk janë gjithmonë të tmerrshme. Disa njerëz kanë një reaksion alergjik fitimet tolerohet mirë, pa ndryshime të dukshme në pamjen dhe të ftohtë të rëndë. Në këtë rast, të ndryshuar ritmin e parazgjedhur nga jeta vazhdon. Megjithatë, ju mund të përjetojnë dhe raste shumë të rënda të reaksioneve alergjike si një duhet ta vizitoni një allergist. Megjithatë, edhe në qoftë se simptomat e alergjive sezonale shprehur shumë i dobët, trajtimi duhet ende të mbajë, si foto të nënkuptuar të parë, mund të fillojnë të përparojë, duke lëvizur gradualisht në astma dhe sëmundjet autoimune.

Simptomet kryesore të alergjive sezonale: hundë i lëngshëm me ndarjen e qartë të shkarkimeve të lëngëta, teshtitjes, rrjedh nosohlotochnoe, kongjestion i hundës, ndjesi e plotësi në veshët (AER), sytë reddened përlotur, pagjumësi, mungesë të energjisë, lodhje, djegie dhe kruarje në hundë, acarim kon 'yunktyvy dhe shije të butë, skuqjen në fusha të ndryshme të lëkurës (në mes gishtave, bark, ijë, etj)
Nëse do të kishte simptomat e alergjive sezonale vonojë vizita te mjeku nuk është e nevojshme. Me procedura të thjeshta allergist kualifikuar lehtë identifikimin specie bimore që ndikojnë negativisht në shëndetin. Diagnoza shumë është që të kryejë teste të lëkurës me një grup më të zakonshme në vendin e pacientit të qëndrimit alergeneve polen


Sezonale Alergjia - Trajtimi


Për fat të mirë alergji sezonale që kërkojnë trajtim të specializuar nuk është gjithmonë dhe shpesh mjaft i procedurave të thjeshta higjienike dhe përjashtimin e kontaktit me provokimit alergjen. Nëse këto masa nuk ishin të mjaftueshme, në çdo farmaci ju mund të bleni drogës anti-alergjike.
Kujdesen në shtëpi
Shmangni kontakt me alergeneve të dyshuara apo tashmë të njohura. Kjo arrihet duke instaluar një mbrojtëse filtrat e ajrit dhomë. Ju duhet gjithashtu dyert me kujdes të ngushtë dhe dritaret në rast të kontaktit pashmangshmërinë me alergjen të përdorni fashë mbrojtëse në hundë e tij dhe goja, dhe doreza.

Sa herë që është e nevojshme për të marrë një dush, ndryshojnë rrobat, të bëjë pastrimin e lagësht. Ju gjithashtu duhet të heqin qafe e drapes, kulm, qilim dhe gjëra të tjera mund të mblidhen sasi të mëdha të pluhurit.
Në praninë e simptoma të butë mjaft mirë për të larë hundën dhe pije fyt kripur lehtë në ujë të ngrohtë (200 ml ujë 2 tbsp. Lugë kripë). Për lehtësimin e kruarje në fyt, sytë, dhe për të reduktuar të ftohtë mund të marrë OTC antihistamines (diphenhydramine, etj), por të jenë të vetëdijshëm se këto ilaçe kanë ndikim dhe pengon pritja e tyre është e kundërindikuar absolutisht ndërsa shoferi makina apo automjete të tjera dhe mekanizmat e rritur rrezikun.

Në rast të mungesës së masave të thjeshta, simptomat akute apo nevojë e përhershme e drogës trajtim, jo ​​vetëm për të eliminuar dhe lehtësuar simptomat, por edhe për parandalimin e tyre.
Trajtimi i barnave alergji sezonale
Kortikosteroid sprays hundës fluticasone, triamcinolone, beklometazoni, në shumicën e rasteve, janë më efektive. Për shkak të faktit se ata janë duke aplikuar topically dhe në doza të vogla, këto sprays pothuajse plotësisht i lirë nga efektet anësore që janë karakteristikë e kortikosteroideve. Gjithashtu sprays sukses heq puffiness, eliminimin e kruarje, kongjestion i hundës, pa shkaktuar marramendje. Për të arritur një efekt të qëndrueshëm duhet të merren çdo ditë për disa ditë.

Një tjetër mjekim të përbashkët për trajtimin e alergjive sezonale është antihistamines, të cilat në shumicën e vendeve janë në shitje mbi banak (Hydroxyzine, diphenhydramine, Trypelennamyn, Klemastyn). Të gjitha këto antihistamines janë relativisht të lira dhe janë në një treg të lirë, por efekti arrihet është mbajtur relativisht të shkurtër dhe, për më tepër, ata kanë një efekt të fortë qetësues, në mënyrë që ata kategorikisht kundërindikuar për njerëzit nga të cilët në bazë të veprimtarisë së tyre profesionale kërkon reagime të shpejtë. Unë do të doja gjithashtu të theksohet se në rastin e përdorimit të vazhdueshëm, përfundimisht qetësim reduktuar, por kjo vlen edhe për efekt anti-alergjik shumë. Përndryshe ju mund të përdorni një gjatë vepruar droga të tilla si desloratadine, loratadine, frksofenadin ziterjonik. Pavarësisht nga fakti se ata janë zakonisht më të shtrenjta dhe të jipen vetëm me recetë, ajo duhet të merret vetëm një herë në ditë, dhe qetësim pas administrimit mezi të dukshme.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Alergji të mjaltit 2. Alergjia ndaj ushqimeve