Metodat e diagnostikimin dhe trajtimin e rinitit alergjike rinitit
Rhinitis alergjik ose rhinitis alergjik - një sëmundje e mukozës nazale shkaktuar nga nje substance-stimujve. Rinitit alergjik manifestohen simptomet në vijim: teshtimë, kruajtje, ënjtje e mukozën e hundës.
Në mënyrë tipike, sëmundja ndodh në fëmijët, adoleshentët dhe burrat deri në 30 vjet. Ka dy lloje të rinitit alergjik: sezonale, ky lloj i një reagim ndaj polenit; dhe gjatë gjithë vitit - një reagim ndaj të ashtuquajturave alergeneve shtëpiake të tilla si pluhur shtëpi, pezmatim të kafshëve dhe kështu me radhë.
Manifestimet e sëmundjes së shkaktuar nga gëlltitje të alergeneve - polenit ose pemë, pluhur shtëpi, etj - Mukozën e syrit apo hundës pasazhe të një njeriu i cili është i ndjeshëm ndaj substancave të tilla.


Si është ajo manifestohet?
Rinitit alergjik sezonale ndodh vetëm në kohë të caktuara të vitit, zakonisht gjatë bimët lulëzuar dhe pemë. Simptomat më të zakonshme: skuqje e syve, sytë e përlotur, kruajtje në nasopharynx rajon shije të fortë, shkarkimin hundës, mund të shkaktojë kongjestion i hundës. Si rezultat i këtyre manifestimeve mund të jetë dhimbje koke, pagjumësi, lodhje kronike, depresionit dhe nervozizëm. Viti-raundin e rinitit alergjike nuk është aq e ndritshme, por simptomat nuk lënë njerëzit gjatë gjithë vitit dhe për të sjellë disa shqetësime.

Metodat e diagnostikimit dhe trajtimit
Diagnoza e rinitit alergjik mund të ofrojë vetëm specialist për të aplikuar për të mjeku Ent ose allergist. Mjeku do të shqyrtojë pacientit do të gjeni se kush është manifestim i sëmundjes, pyesni në lidhje me sëmundjen dhe karakterin e saj. Atëherë është e nevojshme për të kryer masa të veçanta mjekësore, gjakun e marrë dhe të urinës, radiografitë kryer sinuset nazale. Për të gjetur pikërisht atë që alergjen është agjent shkaktar i sëmundjes, duke e bërë të lëkurës teste allergological. Kështu mostrave polen nga lule dhe bimë të një rajoni të caktuar, dhe alergeneve shtëpiake. Një tjetër metodë është për të identifikuar një laborator test të gjakut për të përcaktuar mostrën e antitrupave specifike.

Duhet domosdoshmërisht të trajtohen nën mbikëqyrje mjekësore. Pika kryesore për shërim të suksesshëm është për të identifikuar shkaqet që shkakton rinitit alergjike, si dhe ekspozimin ndaj alergeneve reduktimin. Sigurisht, kjo është e mundur vetëm në disa raste. Prandaj, mjeku përshkruan një alergji dhe anti-inflamator drogë pacientit që lehtësimin manifestimet e rinitit alergjik.
Një trajtim shumë efektive për rinitit alergjik është konsideruar alergeneve specifike immunotherapy. Kjo metodë perfshin administrimin në një alergjen zgjidhje pacientit në rritjen përqendrimet me kalimin e kohës. Kjo lejon trupin të përdorë fuqinë e vet dhe për të prodhuar një lloj antidot. Pika e rëndësishme gjatë immunotherapy të veçantë është që të gjitha aktivitetet duhet të bëhet paraprakisht, për shembull, para se të lulëzuar bimët, polen e cila është një alergjen. Megjithatë, nëse ka shenja të qarta të sëmundjes, ky trajtim është i kundërindikuar absolutisht. Përveç kësaj, rezultatet e qëndrueshme do të jetë i dukshëm vetëm kur procedurat e rregullta për kryerjen e të paktën tre vjet.

Masat parandaluese
Mënyra më e mirë për të minimizuar simptomat, e cila e bën të rinitit alergjik sezonale - është për të përjashtuar kontakt të mundshëm me polen. Për shembull, në lulëzim të lënë rajonin në një vend tjetër ku bimore-alergjen nuk rritje.
Rekomandimet për njerëzit që vuajnë nga rinitit alergjike të cilët nuk kanë mundësi të udhëtojnë jashtë rajonit:
mos ec nëpër parqe dhe pyje, të përmbahen nga udhëtimet e qyteteve;
dritaret në dhomat, do të jetë e mbyllur;
zbatimin e objekteve ventilimit të kërkuara në një mot të qetë ose pas shiut;

pas kthimit nga rruga në mot të nxehtë, kur përqendrimi më i madh i alergeneve, është e nevojshme për të ndryshuar rrobat;
lani flokët tuaj dhe dush mundësisht të paktën një herë në ditë;
jo për të hapur dritaret kur udhëtojnë me makinë;
e thatë, pasi ambientet larëse gjërat më të mira;
dhomat duhet të bëhet pastrimi i përditshëm i lagësht;
në qoftë se banesa është shtëpi për një person që vuan këtë zabolevnayem, atëherë vendosjen optimale është ajër të pastër;
në mënyrë që të ndihmojë mjekët të parandaluar manifestimin e rinitit alergjike, ajo është e rekomanduar për të mbajtur një ditar të gjendjes së tyre;

saktësisht të ndjekë rekomandimet e ekspertit dhe në kohë të marrë medikamente e tyre të caktuar.
Masat për parandalimin e rinitit alergjik shumëvjeçare janë të ngjashme, por në këtë rast është e nevojshme për të prerë kontaktet me alergeneve të brendshme (pezmatim të kafshëve, pluhuri shtëpi, etj).