Alergjik diellore për lëkurën
Sun alergji apo fotodermatoz - është një kusht i rrallë patologjike. Në fakt alergjik ndaj diellit nuk ndodhë, dhe kruarje dhe ato flluska që shfaqen në këtë gjendje - është reagimi i vetëm për disa alergjen - substancë që merr në trup. Nën ndikimin e diellit ajo fillon për të aktivizuar alergjen dhe shkakton reaksion të rëndë alergjik, edhe, njeriu tha se ai kishte një alergji ndaj diellit. Këto substanca janë quajtur photosensitizer.

Në mesin e këtyre barnave të ketë një efekt të pakëndshme të chlorpromazine, përgatitjet tetracycline, streptocide, thiazides, Diclofenac, ortofen, fluoroquinolones dhe piroksikam. Për më tepër, ky efekt mund të japin dhe vitamina B Kjo është disa herë rrit rrezikun e kancerit të lëkurës.


Shmangia alergji dielli lëkurënTë mos kontaktoni me substanca ultravjollcë që mund të shkaktojnë alergji duhet shmangur vetëm orë ekspozimi i diellit rrezatimi më aktive të saj, pra nga 11:00 në 6 - 07:00. E gjithë kjo kohë duhet të jetë në dhomë, dhe tani në mbrëmje shëtitje asnjë efekt në lëkurën e njeriut dhe nuk do të shkaktojë alergji.
Megjithatë, jo vetëm droga mund të shkaktojnë alergji ndaj diellit. Të njëjtin efekt e ka lëng e majdanoz dhe selino. Pra, për të shmangur marrjen e lëng të këtyre bimëve në lëkurë.

Si për të trajtuar alergji në lëkurë diellitJu mund të përdorni mjete popullore të tilla si lëng kastraveci apo aloe freskët fletë. Por kjo është vetëm ndihma e parë. Por për të trajtuar sëmundje të ketë shumë të gjatë. Ajo duhet të jetë e nevojshme për të kaluar terapist këshilla, allergist, immunologist dhe profesionistëve të tjerë. Para së gjithash, ju duhet patjetër të gjetur se çfarë e shkaktoi fotodermatozu dhe për të eleminuar alergjen. Vetëm në këtë mënyrë mund një herë dhe për të gjithë merren me sëmundjen.
Nëse alergjen në vetvete nuk është gjetur dhe trajtuar fotorermatoz personi do drogë vetëm anti-alergjike, një trajtim i tillë nuk do të japë asgjë të mirë. Zakonisht, simptomat do të kalojë, por sëmundja në vetvete nuk është duke shkuar askund alergji, dhe pas kryerjes së të njëjtës fund suprastin, alergji përsëri.

Megjithatë, sëmundja është më e lehtë për të parandaluar se kurë, kështu që para se të marrë një droge gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të mos marrin pilula pa recetë.