Temperatura e alergjive te fëmijët dhe të rriturit


Alergji ethe, mjekët shkaktuar reagime të ndryshme, pasi kjo sëmundje është mjaft e rrallë dhe zakonisht një simptomë nuk do të ndodhë. Shpesh temperatura rrjedha rritet në alergji në rast të pranisë së ndonjë inflamacion shoqërues, dhe inflamacion mund të jetë shkaktuar drejtpërdrejtë dhe shumë alergji.
Shumë njerëz janë të pyesin: është temperatura për alergji? Pra, ka, edhe pse rrallë. Këtu ne shikojmë se çfarë është e mund të shkaktohet nga rritja e temperaturës gjatë alergeneve shkrihet depërtimi në trup.


Nëse alergjive ethe ajo është ngatërruar shpesh me infeksion viral prynykshey trupi, apo nga të përbashkët të ftohtë, ndërsa vetë procesi inflamator në të njëjtën fyt alergeneve zakonisht nuk provokojnë.
Alergji Temperatura te fëmijët në të rriturit mund të shkaktohet nga proceset alergjike e mëposhtme:
• Alergji ndaj ilaçeve. Zakonisht ky lloj i reaksion alergjik manifestuar nga inflamacion i trupit, kruajtje të rënda, një rritje të mprehtë në temperatura në sasi të mëdha dhe dehje shumë të fortë

• Alergji ndaj ushqimit. Manifestimet e saj janë shumë të ndryshme, nga të ulur presionin e gjakut dhe plagët e mëdha të Limfocitoza, "abdomen akut" dhe një ngrohje të fortë
• Alergji të proteinave. Një reaksion alergjik ndaj proteinave të huaja plazmatycheskoe substancave dhe serum të ndryshme mund të jenë shumë të ndryshme. Rritja e temperaturës për sasi të mëdha flet ashtuquajtura "sëmundje serum", madje edhe në fazën e parë të cilën nuk mund të jetë një rritje në deri në 38 ° C. E fundit të katër fazat e sëmundjes shpesh përfundon shok anafilaktik dhe vdekje

• Alergjia në pezmatim të kafshëve dhe poleni mund të shoqërohet herë pas here me temperaturë të vogël ngritjes. Gjithashtu, këto reaksione alergjike janë manifestuar zakonisht nga inflamacion të syve dhe undead shoqërues
• Pas kafshimit të insekteve të caktuara që prekje helm është zakonisht provokon zhvillimin e inflamacionit. Në vend të shkatërrimit duket reddened ënjtje dhe rritjen e të dy lokale dhe nganjëherë temperatura të përgjithshme të trupit. Në raste të rënda, mund të ketë një rritje të konsiderueshme në presionin e gjakut dhe zhvillimi i edemë pulmonare

Alergji Temperatura - çfarë veprimi?

Shumica e mjekëve të sjellë poshtë temperatura nuk ka arritur indikatorë në 38 ° C, nuk është e rekomanduar, por kjo vlen vetëm në rastet kur ajo nuk rritet për shkak të një reaksion alergjik, dhe disa sëmundje të brendshme. Nëse temperatura provokoi një alergji, kjo nuk është vonesë shumë, është e nevojshme të konsultoheni me një institucion mjekësor, si temperatura mund të shkaktohet nga infeksioni apo një virus.
Nëse temperatura është rritur në një alergji të treguesve të vogla se situata mund të korrigjuar këto medikamente konvencionale alergji si Claritin, Suprastin, etj Përveç heqjes së inflamacionit në trup shpesh përdorin kortikosteroidet, të cilat mund të jenë të pranojë, edhe pas reduktimin e simptomave alergji. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se këto barna janë efektet anësore të qenësishme të tilla si rritja e presionit të gjakut dhe shtim në peshë.

Nëse ngritur temperaturën e alergjive të shkaktuara nga miratimi i drogës, shtesë duke marrë ndonjë ilaç, madje edhe në temperatura të ulëta, vetëm mund të përkeqësojnë situatën. Ju duhet gjithashtu të eliminuar plotësisht trupin fërkimit (pas steaming) Ngrohja potions të ndryshme, pasi që procedurat e tilla janë edhe në gjendje për të ndihmuar të ftohtë, por në rastin e reaksionit alergjik do të jetë shumë e dëmshme.
Mënyra më e sigurt dhe e rekomanduar si uljen e temperaturës është shpesh pirja e tepruar (qumësht të ngrohtë me mjaltë, çaj me herbs, qumësht, mjaltë, butë, limon, etj). Megjithatë, në qoftë se rritja e temperaturës shkaktuara nga alergjitë ushqimore, për të pirë duhet të trajtohet me kujdes, si alergjen mund të jetë një nga switches në produktet e pije.

Si rezultat i gjithë kësaj, unë dua të them këtë - temperatura e zakonshme për simptome alergji nuk është si në qoftë se ka një reaksion alergjik të fituar ndonjë sëmundje apo virus. Pra, përpara se të filloni për të ulur temperaturën në alergji veten, të jetë i sigurt që të konsultoheni me allergist tuaj.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. bie nga alergjitë 2. Shkaqet Alergjia