Alergjive ushqimore në njerëz


Rritja e sensibilitet për alergji njerëzit e dhjamosur, psikologët shpjegojnë thjesht: sëmundja shfaqet në sistemin nervor. Nën anestezi, kur mendja është shkëputur, intolerancën reagime në shumë ndërpritet. Pa marrë parasysh se kur dhe si sëmundja manifestuar: ajo ishte e nxituar, e cila ka ndodhur pasi të hahet agrume apo kullojnë hundët, erdhi si përgjigje ndaj polenit thithur. Nga dhe donuts mëdha nuk janë të shpejt të reagojnë ndaj alergjen, dhe dhjamin që prishin formën. Le të flasim për temën e alergji ushqimore të njerëzve.Megjithatë, allergists thonë se ekzistojnë mekanizma të tjerë të përfshirë, për të cilat do të diskutohen më poshtë. Njolla të kuqe dhe kruarje të gjithë trupin - simptomat tipike të alergjive ushqimore, të cilat mund të kandidojë egër pas një periudhe të gjatë kufizimit të ushqimit, duke përfshirë urinë, ushqim të veçanta, vegjetarian ose ulur në dietë tjetër çekuilibruar. Për të shmangur këtë, të zgjeruar dietë pas një vidyazyka të gjatë të produkteve të caktuara duhet gradualisht.

Natyra ishte programuar fillimisht sistemin e tretjes për ushqim të përziera. Set i enzimeve që prodhojnë stomakun dhe zorrët, në të njëjtën kohë mund të tretet proteina, yndyrna dhe karbohidratet. Kur ju, duke lexuar libra në lidhje me përfitimet e një furnizim të veçantë me energji elektrike, lloj të trajtuar produkte dhe përdorimin e tyre në një rend të përcaktuar rreptësisht, trupi fillon të jetë dembel. Çdo devijim nga një furnizim të veçantë të energjisë në këtë situatë është perceptuar si një katastrofë: oblenyvshyysya stomak refuzon të merret me një dietë të përzier dhe i jep simptomat e intolerancës ushqimore. Kjo është arsyeja pse, sapo ka hyrë në rrugën furnizimin me energji elektrike të veçantë, është e vështirë që ajo të rrokulliset.


E njëjta gjë ndodh dhe bimore subjekt, dhe në përgjithësi çdo dietë monokomponentnoy. Për sa kohë që ju rrinë në taktikë e zgjedhur e kufizimeve të ushqimit, nuk ka problem. Por kur ju hap prapa, të hahet asgjë paautorizuar ose zgjeruar dietë pas dietë, si trupi fillon të reagojnë negativisht me produktet e zakonshme. Një mekanizëm i këtij fenomeni është i njëjtë: stomaku dhe zorrët janë mësuar me ushqimin monotone për një kohë të gjatë trajtuar një minimum prej enzimave, dhe tani që ju jeni kthyer në dietën tuaj normale, sistemi i tretjes nuk mund të përballen me të njëjtën ngarkesë. Ajo nuk prishet proteina dhe yndyrna të mjaftueshme përfundimisht nuk doperevarennыe fragmente të mëdha të molekulave janë të absorbohet nga zorrët në gjak dhe sistemin imunitar perceptuar si alergene. Rezultati - skuqje dhe blisters, si në koshere. Ajo është e mjaftueshme për të marrë një pilulë çdo përgatitje enzimë të alergjive pas dietë zhdukur.

Por pas një greve urie nisur të njëjtin mekanizëm. Në të burgosurit e vjetër të cilët për muaj lulekuqe-farë në gojë ishte, menjëherë pas lirimit të tij nuk e kishte ushqyer shumë, për shkak të mungesës së ushqimit nuk është enzimat bollshme peretravytysya aftë dhe në fakt bëhet një helm në trupin e njeriut. Kjo mund të ndodhë për ju, nëse për hollim të vendosë për të vidyazykatysya e ushqimit edhe për një afat të shkurtër - tre javë.

Rastësisht, një reaksion alergjik mund të ndodhë në mënyrë të plotë dhe pa lidhje me dietën. Tea është e gjitha që ndodh në blondes natyrore me forma curvy dhe lëkurë të bardhë qumështi. Dobësitë e tyre - mëlçisë, tëmthit dhe pankreasit, ajo është këtu prodhon enzimat ndihmon tretjen e ushqimit! Gurëve të tëmthit dhe pezmatimi i këtyre organeve Yyazytsirnist Arsim 6 është duke u rritur çdo mbipeshë, duke çuar në enzimë mangësi dhe intolerancën ushqimore. Por nuk është një lajm i mirë: nëse bjonde do të normalizohen në peshë, alergji mund të marrë veten.


Në alergji që zhvillon pas dietë, nuk është një tipar të pakëndshme: ajo rritet nga lidhjen kryq. Për shembull, së pari ju filloni për të kruar dhe i mbuluar me njolla të kuqe në mollë, sepse ata të pushojë për të ngrënë. Pastaj një arrë në gojën e tij apo të organizojmë një piknik në vend gjatë kalter humbje e ngjyrës, dhe trupi fillon të kruar përsëri, dhe lëkura vjen pikat njohur kuqe. Si u që ju të dini se këto produkte në dukje të ndryshme, si dhe molla dhe lajthi polen përmbajnë alergene të ngjashme? Ky fenomen quhet specialistë ndër-alergji. Statistikat tregojnë se 72% e qytetarëve të humbjes së peshës, disi ajo kishte. Cross-alergji nuk është gjithmonë aty për të gjitha produktet në të njëjtën kohë, sepse secili prej tyre është zakonisht vetëm përmban disa fragmente të alergjen. Për shembull, në mollë ju mund të reagojnë keq për lajthi janë të dobët, dhe dardhë me ftua fare.