Alergjive ushqimore në një fëmijë të vogël


Ju ushqyer fëmijën tuaj që ju të ndiheni të dobishme. Por barku i fëmijës nxit Definitely - një alergji ushqimore. Si mund ta ndryshoj dietën? Sistemi imunitar i fëmijës është e formuar nga vitin e tretë. Dhe gjatë kësaj periudhe në një dietë të fëmijëve shfaqen gjithnjë e më shumë produkte të reja. Gjithashtu, fëmijët të hanë më shumë dhe më shumë, se sa fëmijët më të vjetër. Për shkak se sistemi imunitar i fëmijëve të vegjël të ekspozuar ndaj ndikimit të fortë të ri, ende i panjohur për elementet e saj. Ndodh që ajo dështon, disa ushqyesve percepton si të rrezikshme dhe fillon për të mbrojtur veten. Dhe atëherë fëmija mund të jenë shenjat e para të një alergji ushqimore. Çfarë është alergji ushqimore në një fëmijë të vogël?


Simptomat karakteristike
Çdo fëmijë i dytë që vuajnë nga alergjitë ushqimore, ka të vjella, dhimbje barku, dhimbje barkut, shpesh diarre, diarre (ndonjëherë të përgjakshme), ose anasjelltas, dhe kapsllëk. Ndonjëherë një fëmijë mund ta provoni nëse ju ofrojnë që ka atij dëm. Në ushqim alergeneve nuk reagojnë vetëm sistemin e tretjes. Gjithashtu shpesh kanë probleme të lëkurës. Pak fëmija mund të duket skuqje, lëkurë mbi cheeks bëhet i përafërt, kanë skuqje (të cilat duken si plasaritur). Në fëmijët më të vjetër me probleme të lëkurës fillojnë në zonën prapa veshëve, në bends bërryla dhe gjunjë, dhe nganjëherë të gjithë sipërfaqen e trupit. E gjithë kjo është e shoqëruar me kruarje të rënda, e cila është arsyeja pse një fëmijë të bëhet i shqetësuar dhe me humor, shpesh zgjohet natën.


Një manifestim i alergji ushqimore në fëmijët e vegjël kanë gjithashtu kongjestion i hundës, duket se hunda e fëmijës në vdekje, por të ftohtë atje. Në fëmijët më të vjetër ka një hundë i lëngshëm i fortë, hundë itchy, ngjirurit e zërit, mbytës kollë, kollitje, nganjëherë inflamacion të veshit dhe mbytje. Secila nga këto simptoma duhet të shkaktojë shqetësim. Ajo duhet të kërkojë këshilla nga një pediatër i cili bën një diagnozë dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.

Qumështi i gjirit zvogëlon rrezikun e alergjive. Qumështi i njeriut përshpejton formimin e sistemit të tretjes së fëmijës, dhe në sajë të saj antitrupa reduktuar rrezikun e infeksioneve. Për shkak se fëmijët, veçanërisht të prirur për alergji (nëse problemi është në prindërit e tyre, vëllezërit më të vjetër apo motra) duhet të ushqehen vetëm me qumështin e nënës për të paktën 6 muaj. Për të parandaluar alergji, perime dhe enët e reja (sidomos në vitin e parë të jetës) duhet të administrohen në një dietë dhe të monitorojë nga afër reagimin. Para se të japë produktin e ri, pauzë disa ditë. Atëherë sistemi i tretjes e fëmijës do të njohin një substancë të re. Dhe edhe në qoftë se ka një reaksion alergjik, ju do të dini se çfarë e shkaktoi atë.


Alergjia mund të ndodhë kur duke përdorur ndonjë produkt. Shkaku më i zakonshëm i proteinave të qumështit të lopës, proteinat që gjenden në kokrra (p.sh. gluten), vezë, arra (të përbërë nga drithëra mëngjes dhe desserts të qumështit), peshkut dhe soje dhe substancave të përfshira në qumësht dhie. Për fat të keq, shkencëtarët nuk kanë shpikur një nga vetëm kurë efektive për alergjitë ushqimore. Mënyra më e sigurtë për të lehtësuar simptomat e sëmundjes - përjashtimin e plotë e kontaktit me alergjen zbuluar.
Fëmija, që janë nën katër vjet, është e vështirë për të përcaktuar shkakun e alergjive me anë të testeve. Për shkak të faktit se sistemi imunitar ende nuk është formuar plotësisht, rezultatet thjesht nuk janë të vërteta. Pra, në dispozicionin tuaj është vetëm një mënyrë: përjashtimi në përputhje të produkteve të caktuara nga fëmija dietë. Kërkesë e detyrueshme - bëjë atë gradualisht, çdo dhjetë ditë, duke hequr fëmijën nga grupi dietë të produkteve, të tilla si qumësht dhe produktet e qumështit të lopës. Kur simptomat alergji do të largohem dhe të shihni përmirësim, ju mund të jeni i sigurt alergjen zbuluar saktë. Nëse nuk ka përmirësim është i rëndësishëm, më shumë gjasa e shkaktuar nga diçka alergji të tjera. Në këtë rast, dyqan ka imponuar kufizime dhe përjashtojnë fëmijën nga të hahet grupin e ardhshme të produkteve që përmbajnë vezë të tilla.


Nëse përmirësimi nuk vjen dhe të kthehet në ushqime dietë për të cilat Palo juaj dyshuar më parë, dhe i kushtoj vëmendje të veçantë për të tjerët. Ju do të lehtësojë në masë të madhe detyrën veten, në qoftë se ju bëni shënime të hollësishme. Të vazhdojë kështu deri sa të keni arritur rezultatin. Nëse ju tashmë e dini, ose të paktën dyshoni që fëmija shfaq alergji, mund të kryejë të ashtuquajturën provë provokim. Nja dy javë pasi simptomat janë të zhdukur, le fëmijën produkt të "rrezikshme" një herë ose edhe dy herë në ditë. Nëse alergji do të ketë një efekt (reagimi zakonisht shfaqet brenda disa orëve), kjo do të thotë se ju keni gjetur fajtor. Mbani mend, megjithatë, ky test mund të kryhet në mënyrë të pavarur, vetëm nëse kjo simptome alergji ushqimore ishin të dobëta. Nëse fëmija ka vuajtur ndonjëherë ënjtje apo astma, ky test duhet të besojë profesionistë - pediatrin ose allergist në spital.


Nëse testi provokim konfirmuar se trupi i fëmijës reagon alergjik ndaj një produkt të veçantë ose grup të produkteve, të jetë i sigurt për të përjashtuar ata nga fëmija dietë. Nëse fëmija duket reaksion alergjik ndaj diçka që është baza e dietë, të tilla si qumështi, menu e re duhet të pajtohen me pediatër dhe allergist për fëmijën marrë të gjitha të nevojshme për zhvillimin e duhur të vitaminave dhe mineraleve. Një konsultim i tillë është i detyrueshëm nëse fëmija është alergjik ndaj disa ushqimeve dhe përgatitjen e dietë të ndryshme për shkak të kësaj të vështirë. Pas gjashtë muajve të përsëritur testin provokuese për të verifikuar se problemi nuk është zgjidhur.