Alergji të ftohtë në dimër


Disa prej nesh njoftim atë kohë zyyazykay me personi fillon të ndodhë diçka e çuditshme: ka njolla të kuqe, lëkurë itchy, ënjtje nganjëherë nuk ka të vërtetë asgjë misterioze këtu, e gjithë kjo - simptome alergji të ftohtë.
Në shikim të parë, ky titull duket mjaft e çuditshme. A janë alergjik ndaj ngjarjeve të motit? Ajo rezulton se kjo ndodh. Ftohtë Ora alergji zyyazykay është përgjigja e trupit të njeriut në temperatura të ulëta. Ajo nuk është e lidhur me sëmundje të tjera dhe të ndryshme nga alergjitë e zakonshme që kur duket nuk ka substanca të huaja, alergeneve që shkaktojnë një proces të reagimit të dhimbshëm.


Alergji të ftohtë manifestuar simptoma të njohura për secilin person që vuan nga alergjitë e zakonshme. Përveç njollat ​​e përmendura tashmë dhe kruarje, ajo mund të jetë dhimbje në sytë, tumoret e këmbëve, ulcerat në duar. Të ketë ndonjë nga këto shenja, njeriu mjafton vetëm të kaloni disa minuta në kohë zyyazykay jashtë. Ndonjëherë alergji të ftohtë mund të shfaqet si lezione të dendura në fytyrë të bardhë apo të lehta rozë.

Rreziku grup
Në mënyrë tipike, simptoma të ftohtë alergji të ndodhë në të rinjtë, kryesisht gra. Sidomos ata duhet të jenë të kujdesshëm në ditët kritike në menopauzë dhe në praninë e mosfunksionim ovarian dhe çrregullime të tjera hormonale.

Përveç kësaj, pavarësisht nga gjinia, grup risku përfshin ata që kanë pësuar lëndime në kokë ose infeksione.
Ekziston edhe një të ftohtë trashëguar alergji, për të cilat djegia më karakteristike dhe nuk itchy. Në këtë rast provokon simptoma të ftohtë dhe era. Pra, nëse një person ka të afërmit alergji, rreziku i ftohtë rritet alergji.

Si për të mbrojtur veten?
Problemi i alergji të ftohtë nuk është aq e thjeshtë sa mund të duket. Djegie dhe kruarje të japë siklet, sepse ata kanë një dhimbje koke, presionin e ulët. Ndonjëherë ka komplikime të rënda të tilla si Angioedema. Prandaj, të marrë masa për zyyazykay Ora trajtim është e nevojshme.

Alergji të ftohtë fshehtë që njerëzit nuk mund të përdoret për burimin e tij, pra të ftohtë. Megjithatë, duke ditur se ju jeni në rrezik, ju vetëm të ndiqni disa rregulla të thjeshta për të parandaluar sëmundje të shkatërrojnë jetën e tij.

• Pra, rregulli i parë - para se të shkoni jashtë në mot të ftohtë, për të pirë çaj të ngrohtë dhe uteplytysya, mbylli fytyrën. Një pjesë integrale e veshjet duhet të jetë doreza, shalle të ngrohtë dhe hoods, të cilat mbrojnë nga era.
• Nga rrobat nga pëlhura e fibrave artificiale vidyazykatysya mirë. Dhe rrobat e leshit duhet të merren me kujdes, sepse materiali në vetvete mund të jetë një alergjen. Prandaj, bluza, sweaters dhe dresses e leshit nuk duhet të prekë lëkurën. Kur ata kanë nevojë për të vënë me cilësi të brendshme pambuku apo këmisha. Interesante, ekspertët këshillojnë që të zgjidhni rroba hije qetësues, në mënyrë që ata janë të qetë dhe të dobishme për sistemin nervor të njeriut.

• Para se të shkoni në zyyazykay kohë duhet të aplikoni në fytyrë me yndyrë, por krem ​​hidratues në krye mund të jetë e lehtë pluhur lëkurën tuaj. Dhe për të mbrojtur buzët chapstick përsosur.

• Në qoftë se simptomat e alergjisë të ftohtë mund të marrë drogë antihistamine. Saj gjithmonë mirë për të kryer ata që vuajnë nga alergjitë.
• Dhomë duhet të jetë transmetuar shpesh, si ajri i ftohtë i freskët mund të ju ndihmojë më mirë se kurë.
• nuk duhet larë më shumë se një herë në ditë. Ata që përdoret për të lahet ose dush më shpesh, më të mirë të përpiqet të bëjë abdesi i paplotë, për shembull, vetëm në fund apo krye, dhe mos përdorni detergjente. Pas dush e lëkurës mund të shkaktojë vaj kozmetike ose moisturizer. Bëjë atë më të mirë në mbrëmje.

• Këto ushqime si peshku, mjaltë, vezë, çokollatë, mund të rritet simptome alergji të ftohtë për shkak të përdorimit të tyre të mirë për disa kohë vidyazykatysya.
• Nëse ju keni një reaksion alergjik mund të jetë dy herë në ditë për të lyej lezione të lëkurës në zonat e zgjidhjes së naftës vitaminë E ose niseshte prypudryuvaty misri.