Si për të kuruar alergji dhe se si të shpëtoj prej tij


Në mënyrë për të kuruar alergji, ka shumë metoda, por ndoshta më e mira është në kontakt të plotë me përjashtimin provokuar reaksione alergjike një alergjen. Megjithatë, për fat të keq, shpesh nuk mund të arrihet kjo për një arsye shumë të mirë, në këto raste vijnë në medikamente alergji ndihma dhe immunotherapy specifike.
Çfarë duhet të marrë parasysh kur zbatimin e masave për të kufizuar ekspozimin ndaj alergjen provokuar:
- Së fundi, për të shmangur kontaktin me polen dhe myk kërpudhave fizikisht e pamundur, por edhe ulje afat-shkurtër në kontakt me këto alergene mund të përmirësojë në masë të madhe gjendjen e përgjithshme të pacientit dhe të vonesës apo të eliminuar plotësisht nevojën për të kryer terapi të drogës


- Masa e parë është i nevojshëm identifikimi i saktë provokuar alergjen. Për ta bërë këtë, pacienti duhet të shkojë ekzaminim të plotë alergji, duke përfshirë edhe një test të gjakut për praninë e antitrupave specifike për të përcaktuar nivelin e imunoglobulinave E dhe testeve të lëkurës
- Për të filluar aktivitetet sezonale për të marrë masa parandaluese në kohën e duhur duhet të dini kalendarin sezonal allerhoopasnыh lulëzuar bimët. Ajo ishte pas kontrollimit me kalendarin e lulëzuar, ndonjëherë vetëm për të përcaktuar faktorin shkaktar i alergjive
- Ajo duhet të fshihen kozmetike bimore (balms, krem, shampoos, etj) dhe plotësisht të anulluar marrin mjeteve juridike bimor

- Me dietën e përditshme plotësisht përjashton produkte me pronat e mundshme ndër-alergjen
- Në mjediset, ku sufferers alergji duhet të hiqni plotësisht lule dhe buqeta dhe kompozime të përbëra nga bimë të ndryshme e tharë
- Pothuajse të gjitha masat terapeutike dhe diagnostikuese duhet të mos kryhen në sezonin e lulëzuar e bimëve alergjike
- Kur udhëtime planifikimit ose pushimet duhet së pari të studiuar kalendarin e bimëve lulëzuar në rajon të zgjedhur për të vizituar
- Nëse ju nuk e kryejnë trajtimin vjetor preseason e ethe hay, me fillimin e çdo sëmundjeje të ri sezonin e lulëzuar do të ndodhë edhe më shumë

Edhe pse veprimi më optimale, radikal është për njerëzit me alergji të vizituar një zonë e klimës (dhe në këtë fushë bimët shkakor nuk duhet të rritet, ose periudha e tyre lulëzuar ka skaduar ose nuk është ende filluar) me qëndrim të përhershëm në alergji bimëve lulëzuar provokimin. Nëse kjo nuk mund të bëhet, duhet të respektojë rekomandimet e mëposhtme:
- Gjatë lulëzuar duhet të jetë më shumë në ambiente të mbyllura
- Në sezonin e lulëzuar ose të largohen nga vendi, natyrën, pyll, etj
- Apartament ditë duhet fort mbyllni të gjitha dritaret, hapjen e tyre vetëm pas shirave të rrëmbyeshëm ose natën (përmbajtja polen në ajër është minimal në raste të tilla), ndërsa shkurtimet zavishuyuchy hapura apo perde e lagësht garzë

- Indoor pastrimin e ajrit përdorimi pastrues me funksionin lagështimit kontrolluar
- Nëse keni nevojë të veshin një respirator të veçantë apo maskë mjekësore
- Duhet të marrë një dush më shpesh se zakonisht, sidomos vjen nga rruga
- Gjatë lulëzuar anulluar kirurgji planifikuara, vaksina dhe vaksinimet

Si për të kuruar metodat ilaçe alergji?
Medikamente themelore të njëjtin trajtim në zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale, duke marrë parasysh mbizotërimin e manifestimeve klinike, ashpërsia dhe karakteristikat individuale të pacientit. Ne trajtimin e astmes, rinitit alergjik dhe konjuktivit, orientuar në peshën e tanishme.

Shtyllë e trajtimit të alergjisë është gëlltitje butë ashpërsia e antihistamines, dhe droga e dytë të preferuar (Zirtek, Christine, Claritin) dhe të tretë (Aerius, Telfast, etj), brezave, të cilat nuk ndikojnë kohë reagim, vëmendje dhe mos të shkaktojë marramendje. Edhe një avantazh është dozë e vetme e tyre të përditshme dhe jo, varësisht nga vakt. Përveç kësaj, brezi i tretë i drogës efekte shumë më pak anësore, veçanërisht e rëndësishme në prani të pacientit të ndryshme sëmundjeve kardiovaskulare dhe të tjera.

Një shtesë e mirë është antihistamines për sytë dhe hundë (Allerhodyl, Hystymet) aktuale veprimit (lokale), në lehtësimin e simptomave të tilla si teshtitjes, shkarkimin nazale, lacrimation dhe kruarje, por pothuajse nuk eliminon kongjestion i hundës. Nëse kongjestion i hundës është treguar duke marrë kurse të shkurtra të drogës lokale vasoconstrictor (Halazolin, Naftizin etj).
Përveç pika, dhe tableta, janë projektuar posaçërisht kombinim të barnave, të cilat përfshijnë vasoconstrictor kombinuar dhe antihistamines. Shumë pacientë, ata me të vërtetë pëlqen, por ato duhet të përdoren me kujdes, sepse shpesh ata të shkaktojë rritjen e presionit, palpitations dhe pagjumësi.

Në rrjedhën e butë, por e vazhdueshme e alergjive hundës dhe syve lokale shtesës formën farmaceutike kromony (Optykrom, Haykrom, Kromohlin, Louzol etj) që mund të përdoret paralelisht me antihistamines.
Nëse ashpërsia mesatare e alergjive, ose në qoftë se nuk ka efektin e dëshiruar pas trajtimit të përshkruar më sipër, tregon përdorimin e barnave kortikosteroide lokal i veprimit (Benaryn, Nasobek etj), që për shkak të përdorimit të saj i ditës më të efektshme dhe të gjitha hormonet e mbrojtura kundër efekteve anësore sistemike .

Në sëmundjen e rëndë hormonet aktuale janë përdorur në doza të larta terapeutike
Si për të kuruar alergji metoda të tjera
Quite një ndihmë të konsiderueshme në trajtimin e alergjive mund të ofrojnë terapi të tilla unmedical si homeopati, ushtrime të veçanta të frymëmarrjes, fizioterapi dhe procedurat tonik, climatotherapy, trajtim spa, electroacupuncture, acupressure dhe akupunkturë.
Immunotherapy specifike. Kjo metodë e trajtimit alergji është më efektive dhe gradualisht uljen ndjeshmërinë e pacientit në një alergjen të veçantë. Parimi i këtij terapi është injektuar në trupin e pacientit është doza shumë të vogla në rritje të alergjen dëshirore. Falë immunotherapy formuar imunitar dhe imunitetit klinike të kontaktoni nxitje alergjen, përgjigje imune ndërsa krejtësisht të humbur. Immunotherapy është më e efektshme nëse zbatimi i saj ka filluar në fazat e hershme të sëmundjes. Gjatësia mesatare e trajtimit është tre deri në pesë vjet, por në shumë pacientë pas kursin e parë të fillojnë të përjetojnë përmirësime të dukshme

Getting shpëtoj e alergjive?
Ashtu si çdo sëmundje tjetër, zhvillimi i alergjive është më e lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar gjatë dhe të vështirë. Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve duhet të jetë e mundur për të minimizuar të gjithë faktorët e mundshme mund të çojë në zhvillimin e saj. Madje edhe duke jetuar në një qytet të madh është e mundur, ju vetëm duhet të marrë disa masa parandaluese më: disa herë hedh në dhomë, të bëjë pastrimin e lagësht, përdorni një hidratues pastrit e ajrit, fundjavë duhet të largohen nga qyteti. Gjithashtu, të jetë i sigurt vidyazykatysya pirja e duhanit dhe nuk abuzojnë pastrimin e produkteve shtëpiake.

Si për të kuruar alergji në fëmijët? Fëmijët e vegjël nuk duhet të administrohet në produktet dietë allerhoopasnыe, si mbrojtja imun i fëmijës në këtë periudhë ende në zhvillim. Shumë ushqime (qumështi i lopës, çokollatë, gruri, vezë, kikirikë, etj) paraqesin rritje rrezik për fëmijët. Prandaj Allergists me nutritionists rekomandojmë ushqyer foshnjat vetëm qumështin e nënës (për të futur ushqime të ngurta duhet të jetë shumë kujdes dhe gradualisht), sepse ajo është qumështi i nënës është një alergji e madhe profilaktik tek fëmijët.

Statistikat Alergji përhap me të vërtetë e tmerrshme. Megjithatë, vetëm një dekadë më parë Toka ishte vuajnë nga alergjitë për 25% të popullsisë, sot kjo shifër ka kapërcyer pragun e 35% (në zona të mëdha metropolitane e më shumë se 55%) dhe në qoftë se ju ndiqni me kujdes trendin e vështirë, kjo shifër do të vazhdojë të rritet. Vendi i parë në reaksionet alergjike të zënë në mënyrë të vendosur rrugët e frymëmarrjes, ajo është 65% e të gjitha rasteve. Alergji ndaj ushqimit ndodh në 20% të pacientëve, dhe kjo në mënyrë të vendosur mban vendin e dytë. Tre flokët me një alergji 5% të drogës. Pjesa e mbetur prej 10% lloje të tjera të shumta të reaksioneve alergjike.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Mostrat alergji • Ushqimi për Alergjia