Mjekët çfarë dietë të rekomandojë për alergjitë


Gjatë alergji mjekët rekomandojnë dietë të gjithë dhe gjithmonë. Unë kam nevojë për atë për arsye të ndryshme, për shembull, kjo e bën të mundur për të reduktuar stresin ushqyese (në lidhje me dietën bazë) dhe për të përcaktuar alergeneve që shkaktojnë një reagim negativ në trup (përfshijnë dietë eliminimin). Kështu që ju duhet të kuptoj se cilat mjekët rekomandojnë dietë për alergji.
Shkarko fund është se produktet të veprojë në trup në mënyra të ndryshme. Dhe janë të ndarë në nivelet e ndryshme sipas veprimit shkallë alerhizuyuchoyi. Të përfshijnë të tillë një nivel të lartë të grurit ushqimit, thekër, perime (selino, domate), kërpudha, mjaltë, arra, kakao, kafe, disa fruta (pjepër, shegë, hurmë), manaferrat, fruta agrume, butak, qumësht, alkool, çokollatë , peshk, vezë, mish pule dhe të tjerët. Nga mesi i nivelit të përfshijnë: hikërror, patate, oriz, Kastrati, misër, speca, kivi, shalqi, currants kuqe, pjeshkë, Turqia, derri. Të nivelit të ulët të produkteve të përfshijnë: kastravec, i tretë, kungull, kumbull, mollë verdha dhe e gjelbra, kungull, kungull i njomë, malozhyrnaya qengji.Në shumë raste, mjekët rekomandojnë alergji dietë në bazë të sistemit të furnizimit hypoallergenic. Duke përjashtuar produktet e mëposhtme: mjalti, produkte të bëra nga pastë, luleshtrydhe, shalqi, pineapple, pjepër, rrepkë, rrikë, rrepkë, domate, patëllxhan, çokollata, karamele, kafe, kakao, peshk, shpezë, alkooli, erëza, hudhër, mustardë, uthull, mish, vezë, majonezë dhe të gjitha frutave agrume.
Në të njëjtën kohë, ju mund të përdorni: sheqer, çaj, as bukë dashuroj bardhë, vaj vegjetal (vaj gjalpë, luledielli, ulliri), komposto e mollë apo mollë e pjekur, majdanoz, prej trangujve, kopër, drithëra, produkte të freskëta të qumështit, viçi gatuar, gatuar patate, drithëra dhe supave perime.

Sidomos një dietë e tillë është treguar për alergji të lëkurës. Një kufizime të rrepta mbi ushqimin të ndiqet deri plotësisht zhduken reaksione alergjike. Nëse sëmundja është kronike, atëherë ky sistem ushqimi nuk mund të ndryshohet.

Çfarë duhet të bëni nëse ju vijnë përkeqësimin e alergjive? Pastaj vetëm disa ditë duhet të mohoj. Gjatë kësaj kohe duhet të pijnë më së shumti ujë dhe çaj të dobët. Pastaj njeriu shkon në një dietë të përbërë nga ushqime të rrallë të shkaktojë alergji. Kjo është e sigurt për të ngrënë: drithëra, pa qumësht dhe gjalpë, supave vegjetarian, pjekje bukë dje. Ju duhet për të ngrënë rreth 6 vakte të vogla çdo ditë. Pas përmirësimit të dietës mund të shtoni produkte të tjera: kafe, puding, produktet e qumështit, omelettes, borscht, enët e mishit.

Duhet të përjashtohen nga produktet e menysë, të cilat kanë një shtojcave ushqimore, alkool, kakao, çokollatë, ruan, turshi, akullore, turshi, mish, buns.
Me praktikë tregon se pas dietë në fazat e hershme të alergji mund të shërohen më shpejt. Prandaj, një person i cili ka reaksione alergjike ndaj ushqimeve të caktuara, ata menjëherë duhet të përjashtohen nga dietë. Përdorni vetëm një ushqim që nuk do të irritojë mukozën e traktit gastrointestinal. Dhe produkte, të cilat kanë një stabilizant, emulsifiers, colorants dhe preservatives hedhin në ferr. Menuja e përditshme duhet të përbëhet nga ushqime natyrale që trupi toleron.


Në disa raste të parashikuara dietat eliminimin? Nëse një person i njohur alergjen, atëherë ndodhja e fazës përkeqësimit duhet të përjashtohen nga produktet dietë në të cilën ajo është e përmbajtura. Gjithashtu alergeneve kryq (ata si përbërjen) të përdorë gjithashtu edhe e pamundur. Roli kryesor i dieta të tilla për të parandaluar përkeqësimin. Në alergji kronike dietë aderon përgjithmonë. Nëse alergji sezonale, dietë ndjek fazat e para të rëndimit, për shembull, para dhe gjatë lulëzuar alergjen-bimë.
Për më tepër, një dietë e tillë është treguar për alergjive ushqimore. Operative mbyllje e sistemit, ju mund të gjeni se cili produkt provokon një reagim të tillë. Si rezultat, duke hequr atë nga menyja e tij, gjendja e njeriut është shumë më mirë. Për shembull, në qoftë se ju jeni alergjik ndaj qumështit duhet të shkojë në një sistem të dietë të qumështit pa. Një dietë të rreptë të përshtatet në qoftë se ka një reagim ndaj një numri të produkteve të ndryshme.


Ushqimi në alergji në fëmijën. Zakonisht fëmijët përshkruar dietë hypoallergenic. Duke pasur një dietë të veçantë duke përjashtuar nga ajo alergjen. Gjueti është e rekomandueshme për një javë. Për një fëmijë të bjerë një mjaft të vështirë. Por edhe në meny shumë të rreptë dietë mund të jetë enët e shijshme dhe të shëndetshme. Ajo është thjesht individuale. Në qoftë se mjeku i jep leje, ju mund të mundësojë dhe enët e mishit, qofte, salcë me qofte grirë ose avull. Duke përdorur imagjinatën mund të gatuaj një shumëllojshmëri të ngrënies si kripur dhe të ëmbël, me perime, fruktoza ose copa frutash. Gjatë ndalesës produkte të njëjta si në dietë hypoallergenic në të rriturit.

Alergji ndaj ilaçeve. Ne e dimë se një njeri mund të jetë një reagim i tillë për medikamente të caktuara. Ky lloj i alergji ndodh shumë rrallë. Megjithatë, forma e saj e butë është vërejtur në 10% të popullsisë. Nëse ka pasur një reagim të tillë të drogës, duke marrë atë duhet të ndalet menjëherë. Unë e pranoj çdo sorbent. Qymyr ose filtrum aktivizuar. Ju mund të bëni një klizmë. Në manifestimet e para të reagimeve të drogës duhet të mohoj. Ju mund të pini ujë të vetëm të pastër. Pra, trupi veten të pastër. Atëherë mjeku do të përshkruajnë dietë hypoallergenic.