Getting shpëtoj e alergjive ushqimore në agrume


"Alergji" - madje edhe 40-50 vjet më parë fjala ishte pothuajse një i huaj, dhe tani kjo diagnozë dëgjojmë gjithnjë e më shumë e më shumë. Unë e di se pothuajse çdo gjë në lidhje me të dorës së parë. Reaksionet alergjike ndaj një ose më shumë ushqime, i quajtur ushqim (të vërtetë) alergji - më e zakonshme në mesin e shumë dështime të veçanta në sistemin imunitar. Ajo mund të jetë e lindur, e fituar me trashëgimi, por më shpesh kemi blerë moshën e saj kur "kartës" Lufta, duke pasur një tepricë e një lloj të caktuar të alergjen, trupi jep reaksion krejtësisht të pamjaftueshme për të njohur, me sa duket produkt.


Pse në mes dhe në fund të fundit dëgjohet pothuajse gjithnjë e alergjive të frutave agrume, por tani ajo mund të ndodhë në një nga pesë? Në të kaluarën, mandarina dhe portokall ishin një delikatesë të rrallë që symvolizuvalosya festën e Vitit të Ri, dhe ato dy apo tre Mandarin, e cila goditet fëmijët një herë në vit, natyrisht, nuk mund të të dëmtojë. Sot, fruta të ndritshme portokalli në dispozicion për të gjithë dhe në çdo sasi, dhe mjekët janë të detyruar të paralajmërojë gratë shtatzëna, gratë pleqsh dhe njerëzit me shenja tashmë manifestohet e alergjive që këto fruta vitaminë e pasur mund të fshehin një rrezik të madh. Por si për të përcaktuar se çfarë e shkaktoi saktësisht substancave alergjike përfshira në agrume, dhe jo disa alergjen të tjera, si dhe të heqin qafe e alergjive ushqimore në agrume - të gjithë e kuptojnë në këtë publikim.


Simptomat e alergjive në agrume
Ënjtje dhe skuqje të hundës, sytë reddened holluar me ujë, wheezing (bronchospasm filloi ënjtje ose bronke), ënjtje të veshëve, humbjen e dëgjimit, skuqjen e lëkurës itchy - këto simptoma mund të jetë një manifestim i alergjive. Probleme të lëkurës shpesh ndodhin në fëmijët dhe të rriturit që vuajnë nga konjuktivit, rinitit, kollitjes.

Jo vidmahuytesya nëse njoftimi këto shenja, përndryshe ajo mund të rezultojë në spital, trajtimi afat-gjatë. Rëndim, rikthim çon në mungesat në shkollë, sëmundje, dhe shtypjen e simptomeve të pakontrolluara - paaftësia për t'u përqëndruar, reagojnë ndaj situatës. Vetëm pas një ekzaminim të plotë mjeku është në gjendje të zgjedhin ju nevojiten trajtime ilaçe vetëm nuk do të përpiqet "shkundur" sistemin tuaj imunitar, ajo mund të jetë e rrezikshme për jetën.


Nëse situata lejon një mjek të tillë gjatë konsultimit vetë mund t'ju këshillojë për të aplikuar trajtime popullore bashku me alergji ilaçeve. Dhe edhe në qoftë se dikush është shumë kompetent në mjekësinë popullore t'ju kërkojë për të përdorur një nga recetat për një shërim të plotë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj, sepse një shërim të plotë në alerhetykiv zakonisht nuk ndodhin, por ndjesë shumë të qëndrueshme (në fund të jetës) ju mund të arrijnë.

Getting shpëtoj e alergjive ushqimore në mjetet juridike popullore agrume

Një nga mënyrat më të mira për të luftuar manifestimet e alergjisë është konsideruar mjaltë dhe produktet e bletës. Këshilluar që të përdorin ambrosia, celular, zabrus edhe qiri, por në qoftë se ju nuk doni një rikthim të fuqishëm - luajnë të sigurt, sepse të gjithë mjaltë dhe produktet e bletarëve të tjera përmban shumë irritues dhe identifikimin e rrezikshme për ju - paaftë asnjë.

Të dobishme në luftimin e alergjive konsiderohen shumë barëra: pelin, HOPS, buds Shën Gjonit Wort, acaroj, rigon, thupër. Ata janë të trajnuar të ndryshme në tarifat Përbërja, por këto tarifa mund të bartin rrezikun. Shumë sufferers alergji as nuk e rekomandojmë përdorimin e kozmetikës që përmbajnë përbërësit e natyrshme "e këtyre bimëve dhe tarifat.


Në çdo manifestimet e alergjisë, dhe frutave agrume - nuk është përjashtim - konsiderohen droga të dobishme nga dorëzonjë japoneze, decoctions e luleve të saj ose twigs.
Dead-hithër jep një efekt të mirë në ekzemë, urtikarie, skuqje, lugë gjelle copëtuar lule të freskëta apo të thata filxhan brewed me ujë të zier për gjysmë ore dhe pastaj pi një gjysmë gotë tri herë në ditë.
Përgatitur ekstrakt si dhe karamele mente (10 oz. Per filxhan me ujë të valë) pini një lugë gjelle tri herë në ditë.

Për trajtimin e alergjisë deri agrume

Në mjekësinë e sotme, ka shumë mjete për të luftuar simptomat e sëmundjes. Kjo është arsyeja pse ju duhet të shihni një mjek për të mos marrë për reaksione alergjike psoriasis, zgjebe, fruth i keq ose shenjat e hershme të bronkit kronik.

Rezultatet e mirë merren immunotherapy specifik, një pacient është administruar një medikament nga veprimi kujton vaksinat, mësuar veprimin e alergene, rritur gradualisht dozen. Efekti i immunotherapy pas shumë e qëndrueshme, por se një kurs të trajtimit nuk do të zgjidhë shumë, sepse reagimi ndaj administratës, natyrisht, shumë e ngjashme me rikthim të sëmundjes.


Ndër antihistamines më të zakonshme për të ndihmuar të heqin qafe alergji të agrumeve - "Ksyzal" "Claritin", "Kestyn", "Zirtek", "Tsetryn" dhe shumë të tjerë. Shpesh alergjive ushqimore butë përshkruar "Tayled", "Kromohlin" dhe derivatet e tjera kromohlytsyevoy acid nuk është shumë efektive, por nuk shkaktojnë efekte anësore.

Rreptësisht të ndjekë të gjitha rekomandimet e mjekëve kanë në emërimin e grupit të Glukokortikosteroidet. I këtij grupi, i njohur për shumë njerëz - "Prednyzalon" dhe "hydrocortisone", i emëruar në forma më të rënda të alergjisë. Ne trajtimin e alergjise ushqimore aplikimit sorbents për të përshpejtuar nxjerrje e alergene.


Metoda kirurgjikale e ka hequr nga alergjitë
Me ardhjen e teknologjive të reja filluan të flasin për asgjësimin e plotë të alergjive, dhe një metodë e trajtimit është hemokorrektsyya extracorporeal plotë. Kushton operacion mjaft të shtrenjta, dhe të bëjë atë vetëm në disa klinika disa specializuara.

Dhe mënyra më e lehtë për të shmangur një reaksion alergjik ndaj agrume mbetet përjashtimi i plotë nga mandarinë dietë, portokalli, bergamot, etj, duke zëvendësuar ato me produkte që përmbajnë minerale të ngjashme dhe vitamina.