Aerobics ujit hollim e trupit të njeriut


Lose peshë në pishinë mund të jetë shumë më të shpejtë se sa në tokë. Dhe më e rëndësishmja - shumë më të sigurt! Në të vërtetë, në kontrast me "Toka" klasa, stërvitje në ujë kanë praktikisht asnjë contraindications dhe nuk kanë një ndikim të fortë në nyje. Për më tepër, duke bërë ushtrime në ujë, muskujt tuaj të kenë më shumë tendosje - ajo është gjithashtu e nevojshme për të kapërcyer rezistencën e ujit. Përkatësisht, në të njëjtin ushtrime nëndetëse ngarkesës në muskujve është më e lartë dhe të butë, në të njëjtën kohë. Por kjo nuk është e gjitha: Lëvizjet aktive nën ujë të japë një masazh të mirë. Ai është i njohur për të mos dhënë hudeyuschemu obmyaknut trupit dhe e mban lëkurën në gjendje të mirë. Le të flasim për subjektin e gjimnastikë uji për të humbur peshë trupin e njeriut!


Në gjimnastikë aqua, ka mangësi, edhe pse i vogël. Për pasojë ishte nevoja që të angazhohen të paktën tri herë në javë. Dhe për ta bërë atë më të dukshme, është gjimnastikë uji kombinohet me ngarkesa të tjera aktive. Për shembull, varianti më optimal i trajnimit për "pro" ose për njerëzit me përgatitje relativisht të mirë është si më poshtë: disa minuta në rutine në sallë, atëherë një grup të vogël të trajnimit të forcës dhe gjimnastikë pas kësaj. Por në këtë mënyrë mund të jetë e angazhuar jo të gjithë aq shumë fillestar pishinë.


Gjëja kryesore është të paktën 3 herë në javë për trupin humbje peshe, dhe rezultati do të jetë. Një rrezik tjetër: pas gjimnastikë aqua si pas çdo aktivitet tjetër në ujë, zgjohen oreksin vetëm kafshërore. Nëse pas pishinë frenuar qofte apo pica e tij, trajnimi mund të konsiderohen të humbur. Për pohudatelnoy efekt nuk presin një orë pas një stërvitje është më mirë që të përmbahen nga të hahet, dhe pas kësaj kohe hani kryesisht e ushqimit proteinave. Nëse mbrëmje trajnimit dhe duke përfunduar pas 07:00, ajo do të jetë i kufizuar në një kos pa " nayidayuchys gjatë natës në kërkim.

Gjimnastikë e ujit hollim trupin e njeriut është e ndryshme: për fillestar, forcë klasa kardyozanyatyya, stërvitjet e përbashkëta, trajnimin në koordinim. Zakonisht fillestar janë të inkurajuar të marrin pjesë akvastart trajnimit: nuk ka asnjë ushtrim kompleks. Detyra fillestar themelore - të mësojnë se si për të mbajtur mbrapa ujë.

Kjo është shumë e rëndësishme: pa teknologjia e përshtatshme do të ngarkohet përsëri në të njëjtën koordinimit do të jetë e parëndësishme - fillestar zakonisht hedh në të gjitha drejtimet. Bilanci në ujë - gjysma e betejës! Trajnimi standarde përbëhet nga stërvitje aqua-gjimnastikë (është dhënë 5-7 minuta), pjesa kryesore, të cilat janë duke punuar në lloje të ndryshme të muskujve në zgjedhjen e instruktorit dhe një kardiovpravy probleme 10-15 minuta e ushtrimit me intensitet të ulët dhe amplitudë të ulët lëvizjet gjatë e cila ul normën e zemrës. Pas hitches zakonisht mbajnë një bllok të vogël shtrihen ushtrime.

Pjesa më e madhe e hollim e trupit të njeriut përbëhet nga ushtrimet e mëposhtme: greva, mahi, përçarjet, ushtron mbi muskujt e armëve, mbrapa, këmbët, ushtrime për të forcuar muskujt e shtypit. Për të forcuar këmbët e tij në afat të ujit dhe të kërcejnë duke përdorur pajisje të posaçme.

Për t'u bërë dorë e fortë në ujë të rritur shtangë dore të veçanta, duke bërë ushtrime me pesha. Pompë shtypi në mënyra të ndryshme: shtrirë, ulur, pozicionin horizontal apo vertikal, ndërsa gjithashtu duke përdorur pajisje të ndryshme.
Pajisje për gjimnastikë shumë, duke filluar nga zonat që janë vënë për të noton, dhe duke përfunduar me shkopinj, dorashka, peshat dhe madje edhe çizme. Për shembull, doreza membrana shtuar rezistencën kur lëviz në ujë dhe pompohet muskujt duart shumë të mira. Një tjetër pajisje popullor - një kohë të gjatë, shufra fleksibël, të quajtur "nudls." Duke qëndruar në të, ju mund të zhvillojnë koordinim të mirë. Kjo jo vetëm që do të mbajë ekuilibrin, por edhe të kryejnë në këtë formë të stërvitjes.