Dietë panxhar për humbje peshe dhe pastrim të trupit


Dietë panxhar që nga kohët e lashta e përdorur kryesisht për qëllime mjeksore. Sot ajo punëson shumë njerëz në mbarë botën. Kjo është një mënyrë shumë e thjeshtë dhe efektive për të hequr qafe kilogram panevojshme. Kështu ka një spastrimit të trupit. Në panxhar përmban vitamina pjesa më e madhe dhe minerale që kanë një ndikim pozitiv në trup.
Dietë panxhar Opsioni i parë
Dietë panxhar për humbje peshe dhe pastrim të trupit duhet të zgjasë 7 deri 10 ditëshi, por jo më shumë. Gjatë kësaj kohe, ju mund të humbni deri në 6 kg mbipeshë. Zbatojë këtë dietë mund të jetë jo më shumë se 1 herë në muaj.


Dietë Parimi panxhar është se brenda një jave ushqimi përdorur sallatë të panxhar ziera dhe lëng panxhar. Gjatë dietë duhet të përjashtohen nga menuja skuqur, e ëmbël dhe të miellit. Sidomos rreptësisht të ndaluara pijet alkoolike. Të gjitha ushqim në panxhar dietë është përdorur papërpunuara, gatuar apo përgatitur për palë. Lëng panxhar pini 2 herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet. Pas pirë lëng panxhar duhet të ndjekin vakt. Me të lartë glycemic indeksi panxhar lëng rrit oreksin. Në lëng panxhar të shtoni karrota dhe portokalli. Nuk është e rekomanduar për të ngrënë lëng shtrydhur vetëm panxhar. Në këtë lëng përmban substanca që mund të shkaktojnë të vjella. Lëng panxhar është e përgatitur paraprakisht dhe për të mbajtur të aksioneve për disa ditë në frigorifer.


Menu për javën e dietë panxhar mund të jetë si më poshtë:
E hënë
Në mëngjes - çaj ose kafe me qumësht i skremuar ose krem, 2 copa bukë gruri. Në drekë - zier oriz dhe një sallatë të panxhar me vaj. Darka - supë perimesh dhe mollë.
E martë
Mëngjesi - kos 0% yndyrë dhe drithëra. Në drekë - zier gjoks pule dhe sallatë me panxhar. Në darkë - patate dhe kivi pjekur.
E mërkurë
Në mëngjes - çaj ose kafe me qumësht i skremuar ose krem, 2 copa bukë gruri. Në drekë - zier peshkut dhe të ulët-yndyrë varieteteve të panxhar sallatë. Darka - supë perimesh.

E enjte
Mëngjesi - kos 0% yndyrë e thekon misri. Në drekë - zier gjoks pule dhe sallatë me panxhar. Darka - tavë perime dhe zarzavate.
E premte
Në mëngjes - çaj ose kafe me qumësht i skremuar ose krem ​​dhe 2 feta bukë gruri. Dreka - oriz me avull dhe sallatë panxhar. Në darkë - steamed perime.
E shtunë
Në mëngjes - çaj ose kafe me qumësht i skremuar ose krem ​​dhe 2 feta bukë gruri. Dreka - sallatë panxhar dhe një fetë djathë të ulët yndyrë. Në darkë - perime ose Stews pure.

E diel
Mëngjesi - kos 0% yndyrë dhe drithëra. Në drekë - zier gjoks pule dhe sallatë me panxhar. Darka - zier oriz, domate dhe vezë.

Mundësia e dytë spastrim panxhar dietë
Shumë popullor një dietë panxhar që promovon humbje peshe, si dhe të shpëtoj trupin. Kohëzgjatja e një dietë të tillë - një ditë. Si rezultat, ajo është trajtuar tërë trupin pas festave, sidomos kur trupi është i mbingarkuar. Gjithashtu e mirë për të përdorur dietën e sheqerit për njerëzit që vuajnë nga kapsllëk.


Një menu dietë spastrimit përbëhet nga produktet e mëposhtme:
- 400 g panxhar të para;
- 300 gram karrota të papërpunuara;
- 300 g mollë.
E produkteve të përgatitur sallatë dhe vajra bimore kalitur dhe lëng limoni. Sallatë rezultuar hanë në rastin e urisë gjatë ditës në 6 pritje. Dietë të tilla panxhar ndihmon për të pastruar trupin, kështu që është më mirë për të shpenzuar në fundjavë.

Pse humbje peshe dhe pastrim të trupit duhet ndjekur dietë panxhar saktësisht?
- Në panxhar përmban Betaine dhe anthocyanins, të cilat ndihmojnë për të përmirësuar gjendjen e flokëve dhe lëkurës;

- Panxhar përmban vetëm 42 kalori, kështu që gjatë dietë panxhar ju mund të hani panxhar të pakufizuar;
- Dietë panxhar do të humbni peshë dhe të pastruar trupin me çdo mjet. Përbërësit që përbëjnë anëtarësinë e saj, kanë kosto relativisht të ulët;
- Përmbajtje të lartë në pektin panxhar nxit spastrim zorrës së trashë të mirë nga kripë dhe metalet e rënda, sepse dietë panxhar rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga çrregullime të zorrëve funksionit, kapsllëk dhe hemorroide;
- Studimet tregojnë se panxhar ka një efekt pozitiv në parandalimin e zhvillimit të qelizave të kancerit;

- Dietë panxhar është e rekomanduar për të mbrojtur sistemin imunitar dhe limfatik.

Kundërindikimet për dietën panxhar:
- cystitis kronike;
- diabeti;
- veshkat urolithiasis.