Përdorimi i mjaltit për humbje peshe efektive


Ata që ulen në një dietë dhe humbin peshë, jeta e ëmbël vështirë se mund të quhet. Pas të gjitha, për të braktisur shumë produkte, duke përfshirë ëmbël. Le të mësojmë procesin e humbjes së peshës mund të ëmbël duke përdorur mjaltë. Pra, përgjigja në pyetjen e përdorimit efikas të mjaltë për humbje peshe - është e mundur?
Pesha humbje mund të duket si një njeri jo aq e vështirë në qoftë se ai do të zbuloni sheqer diabetik vërtetë. Sigurisht, sheqeri apo karbohidratet e thjeshtë e zakonshme që ndikojnë në peshë, për humbje peshe efektive ne e refuzojmë.


Nga sweeteners artificiale gjithashtu me vlerë vidyazykatysya. Aktualisht, atje janë provuar shkencërisht faktin se pije dietë dhe sheqer diabetik aspartame të shkaktojë zhvillimin e tipit të dytë të diabetit dhe obezitetit. Përcaktimi aspartame ushqim shtues në etiketat e produktit - E951. Ajo është e ëmbël se sheqeri i rregullt 160-200 herë. Botuar më parë rezultatet e shkencëtarëve se përdorimi i aspartame çon në zhvillimin e kancerit dhe oreksit.
Premton jetë të ëmbël dhe fruktoze. Megjithatë, pavarësisht nga emri është mjaft e padëmshme, ajo është edhe më e dëmshme se sheqeri, që hyjnë në trupin e njeriut, enzimat të kalojë dhe të konvertohet menjëherë në yndyrë. Fruktoza që përmban sasi të mëdha të pijeve me sheqer të buta. Futje e tij mund të çojë në akumulimin e yndyrës organeve të brendshme, e cila është shkaku kryesor i semundjeve te sistemit kardiovaskular dhe sindroma metabolike.


Përdorimi i mjaltit: kërkimore
A doni për të ngrënë ëmbël dhe në të njëjtën kohë të ketë një figurë të pakta? Çfarë duhet të bëni për humbje peshe efektive? Eksperimente përfunduar kohët e fundit klinike kanë treguar se përdorimi i mjaltit mund të jetë një alternativë e madhe për sheqer të zakonshëm, në mënyrë që të mos çojë në një sërë kg shtesë.
Në vitin 2008 një seri e përvojës në minjtë. Shkencëtarët ndau brejtësve laboratorike në tre grupe. Kafshët nga grupi i parë u ushqyer ushqim pa sweeteners, rats trajtohen me një vakt të dytë të saharoze dhe brejtësve të tretë ngrënë mjaltë. Eksperimenti zgjati për një vit. Pas diplomimit hulumtuesit peshonte minjtë. Rezultatet treguan se kafshët e grupeve të parë dhe të tretë shënoi për të njëjtën peshë! Ajo rezulton se në qoftë se nuk ka asnjë ndryshim, pse ata që luftojnë me mbipeshë nuk e përballojnë përdorimin e mjaltit?


Gjetjet e këtij eksperimenti u konfirmuan tre vjet. Hulumtuesit në krahasim me efektin e mjaltë dhe sheqer në metabolizmin në minjtë. Pas një muaji e brejtësve kërkimore peshë, i ulur në një dietë e mjaltit ishte 147% më pak. Një numër i nënlëkurës yndyrë në këto kafshë është reduktuar me 20%. Të gjithë treguesit e tjerë ndryshonin në mënyrë të konsiderueshme. Përfundimi i shkencëtarëve ishte i qartë: në krahasim me mjaltë sheqer ul normën e shtim në peshë dhe trashje.
Aktualisht Efekti i mjaltit mbi metabolizmin në minjtë nuk janë studiuar në detaje. Ne e dimë se përmbajtja kalori të produktit, në varësi të ndryshme të saj, është 320-360 kalori. Në aspektin e kimisë, mjaltë - kjo është glukozë pothuajse të pastër dhe levuleza plus kripëra të ndryshme. Kalori sheqer të rregullt të larta se mjaltit pak, është i barabartë me 387 kalorive. Megjithatë, mjaltë është shumë më e ëmbël.


Honey - një koktej natyrore
Nën supozimet e shkencëtarëve, ajo kontribuon në përbërjen e mjaltë është se ajo parandalon kilogram vendosur. Struktura e këtij produkti unik përbëhet nga proteina, vitamina B 2 në 3 në 5 në 9, vitaminë C, hekur, kalcium, fosfor, magnez, zink dhe kalium, dhe antioksidantë. Se mjalti është koktej i vërtetë biologjike.
Në vitin 2010, ishte një seri e hulumtimeve klinike, e cila u ndoq nga 14 gratë. 7 prej tyre kanë përdorur mjaltë për mëngjes, të tjera - sheqer. Vlera e energjisë e ushqimit ishte e sheshtë dhe arriti në 450 kcal. Rezultatet treguan se treguesit të tilla si insulinë, uria, termohenezys ishin identike. Por mjaltë ngadalësuar formimin e ghrelin ose "hormon urie".


Që përfshijnë kafshët kërkimore dhe njerëzit tregojnë se mjalti besim kapërcen sheqer. Provuar shkencërisht se zëvendësimin e sheqerit në mjaltë dhe në qoftë se nuk të ndihmojnë për të humbur peshë në mënyrë efektive, kjo nuk do të çojë në një grup shtesë e kg shtesë.
Kështu që ju mund të sigurtë të zëvendësojë sheqerit në dietat e tyre në mjaltë. Por mos shtoni atë në ushqim të nxehtë, pasi pronat ky produkt i dobishëm humbasin kur ngrohet në 60 0 C. Honey është më e mirë për të kombinuar me produktet e qumështit apo frutave.
Besohet se mjalti është e rekomanduar për të marrë për humbje peshe. Për shembull, shtoni 2 lugë e produktit në një gotë me ujë të ngrohtë dhe të marrë në mëngjes dhe në mbrëmje. Disa marrin mjaltë dhe kanellë, duke shtuar një gotë me ujë të zier një lugë çaji mjaltë dhe kanellë. Por tani favor kjo metodë për humbje peshe efektive nuk është provuar.