Kujdesi pas humbje peshe


Shumë njerëz ëndërrojnë për mënyrën se si për të humbur peshë, sidomos për zonjat bukur që pothuajse pa përjashtim herë pas here ulur në dietë të caktuara. Unë duhet të them se në shumë raste ata e bëjnë këtë, ndonjëherë ndodh që njerëzit të hale një numër të konsiderueshëm kg, të humbur peshë për një duzinë kэhэ pak dhe për të zvogëluar volumin e trupit të vet. Ajo do të duket se edhe i domosdoshëm, sepse problemi kryesor - mbipeshë - zgjidhur me sukses? Megjithatë, për të hequr qafe e sasive të mëdha - është vetëm gjysma e betejës, sepse shpesh kur një peshë e madhe dhe vuan lëkurën tonë, e cila shtrihej gradualisht duke rritur vëllime.


Duke hedhur një numër të caktuar të kilogramëve shtesë, shumë e kupton se tani ne jemi nuk kanë të bëjnë me folds yndyrë dhe sagging e lëkurës dhe prania e shenjave të saj shtrirje. E gjithë kjo sugjeron se kujdesin e nevojshëm për të lëkurës pas humbje peshe. Për më tepër, kujdesit të lëkurës është shumë e rëndësishme, sepse të gjitha këto manifestime të jashtme të pakëndshme janë pikërisht ato pjesë të trupit, të cilat duhet të kenë qenë të këndshme për syrin me bukurinë e tyre dhe elasticitet. Për fat të keq, kjo nuk është aq e lehtë sa duket dhe presim një transformim mrekullueshme dietat magjike dhe sistemeve humbje peshe nuk duhet harruar se kërkohet kujdes dhe lëkurë që gjatë dhe pas humbje peshe mund të ndryshojë vetitë e saj. Është e njohur se bashku me elasticitet mbipeshë dhe e humbura të lëkurës, kështu që ju duhet të marrë masa në kohë për të korrigjuar një numër të llojeve ruajtjen e lëkurës.


Pse është sagging lëkurës pas humbje peshe? Me rritjen e trupit të lëkurës në masë të njeriut gradualisht shtrirë elasticitetin e vet dhe qëndrueshmëri varet nga fibrave elastin dhe kolagjenit. Kur vëllimi i rritje të trupit, që shtrihen dhe fibrave kolagjenit, duke ruajtur lëkurën, dhe në qoftë se shtim në peshë është shumë e shpejtë, në gjendje për të thyer fibrave, duke formuar streamers (vija e bardhë) që qëndrojnë jashtë në sfondin e lëkurës dhe shumë e dukshme. Nga ana tjetër, e shpejtë të lëkurës humbje peshe nuk është reduktuar në kohë, pasi ajo bëhet saggy dhe i butë. Kjo është arsyeja pse të humbur peshë shumë shpejt është i kundërindikuar më optimale humbje peshe shpejtësia është konsideruar si një humbje prej jo më shumë se 1 kg në javë.


Por, çfarë nëse problemi me fanitet lëkurës që mund të jetë rekomandime për kujdesin e lëkurës në këtë rast?

1. ushqyerit. Shpesh njerëzit duke u përpjekur për të humbur peshë, të ulen në para-zgjedhur dietën dhe nganjëherë këto kufizime në ushqim janë mjaft të rrepta. Sigurisht, dietë të rreptë mund të jepni fryt, që është, humbasin, por këtu qëndron një kërcënim shumë serioz për trupin tonë. Trupi i njeriut ka nevojë për elemente të caktuara, pa të cilin nuk mund të funksionojë dhe të zhvilluar. E njëjta gjë vlen për elasticitetin e lëkurës tonë të cilat ndikojnë ketri plotë rrjedhës me ushqim. Kjo është, ju duhet të sigurojë rrjedhjen e përditshme e proteinave në trup, dhe ajo gjendet në mish, peshk dhe disa ushqime bimore. Edhe në procesin e humbjes së peshës një person duhet të hani të paktën 100-150 gram produkteve që përmbajnë sasi të mëdha të proteinave.


Është gjithashtu e rëndësishme për lëkurë dhe yndyrë njeri, dhe për shkak se shumë njerëz në dietë plotësisht përjashton ato nga dietën tuaj. Kjo nuk mund të bëhet, dhe të paktën pak vaj vegjetal duhet të përfshihen në dietën e përditshme. Natyrisht, në asnjë rast nuk mund të harrojmë për vitamina dhe mikronutriente të tjera thelbësore, kështu fruta të freskëta dhe perimet duhet të hani vazhdimisht.

2. Uji. Mbivlerësohet rëndësia e ujit për të gjithë trupin dhe të lëkurës në veçanti është e pamundur. Ne nuk duhet të harrojmë se edhe gjatë humbje peshe është e nevojshme që të pini ujë të mjaftueshëm (të paktën 15 litra në ditë). Kjo do të mbajë ekuilibrin e ujit në lëkurë, duke e mbajtur elasticitetin e saj, duke hequr skorje siguruar funksionimin e duhur. Sigurisht, uji mund dhe duhet të përdorin jo vetëm brenda, shumë e rëndësishme për procedurën e lëkurës me ujë - një dush kontrast, dush. Ajo douches do të forcojë e lëkurës sagging pas humbje peshe. Në të njëjtën kohë është e nevojshme për masazh sfungjer lëkurës ngurtë ose furçë të veçantë për masazh. Pas duke përpunuar të gjitha zonat e problemit, duhet të shkojnë direkt në shpirtin shumë të kundërta, dhe alternativ midis ujit të nxehtë dhe të ftohtë është e nevojshme për pushim 20-30-të dytë. Këto procedura jo vetëm të ndihmojë të pastruar trupin, por edhe përmirësimin e qarkullimit, tonin e lëkurës.


3. Peeling. Në mënyrë që të shpëtoj lëkurën e qelizave të vdekur dhe ndotesve të ndryshme është e dëshirueshme që të përdorin pastrim të trupit 1-2 herë në javë. Kjo lëkura është e butë, e qetë, ajo përmirëson qarkullimin e gjakut. Rastësisht, scrubs mjaft efektive që ju mund të bëni vetë në shtëpi.

4. Ushtrimi. Sigurisht, stërvitje bëjnë njerëzit të shëndetshëm dhe më të bukur. Palestër jo vetëm ndihmon për të shpejt dhe me saktësi për të humbur peshë, ajo gjithashtu siguron se lëkura mbetet e butë, të shëndetshme, të zhdërvjellët me çdo ritmin e humbjes së peshës. Klasat e rregullta në palestër, pishinë, lojra aktive jashtë - e gjithë kjo e bën të lehtë dhe zbavitëse për të kujdeset për pamjen e tyre.


5. masazh. Trajtimet Valuta masazh do të forcojë e lëkurës, ta sjellë atë në mënyrë. Masazh mund të kryhet në shtëpi, por në qoftë se nuk ka vështirësi financiare, është e dobishme për të vizituar sallonet e specializuara, duke besuar profesionistëve. Masazh jo vetëm që promovon humbje peshe në vetvete, ajo gjithashtu i lejon të butë të lëkurës, për të forcuar atë. Të gjitha porositë duke filluar nga ndërtimi i thjeshtë shpimi gjilpërash dhe mbarimit një masazh profesional në sallon, do të përfitojnë të lëkurës.