Një dietë e ekuilibruar për humbje peshe njeriun


Baza e kësaj diete - moderim inteligjente në ushqim. Pajtueshmëria me rregullat e Artë do të thotë të shpejt të sigurojë harmoni dhe formë të përsosur. Hani e drejtë, që pas një dietë të ekuilibruar, që në sasinë e duhur përmban të gjitha substancat e nevojshme dhe jo një gram shumë, e kotë ose të dëmshme për shëndetin dhe figura nuk është aq e vështirë. Është ky lloj i ushqimit është e natyrshme në ne gjenetikisht. Kjo ilustrohet edhe nga kafshët e egra. Pas të gjitha, ata udhëhiqen vetëm nga instinkti ushqimi qenësishme natyrës, kështu që habitatin natyror që ju nuk do të ujku, dhelpra apo tigër i trashë, ose edhe vetëm mbipeshë. Në kushte normale kafshët nuk do të hani më shumë se ata kanë nevojë për të mbështetur jetën. Gjëja kryesore - mos harroni se ushqimi, kështu që të flasin, vetëm furnizimet ne kemi nevojë tulla dhe materiale të tjera të ndërtimit nga e cila trupi ndërton dhe rinovon qelizat. Çfarë është një dietë të ekuilibruar për të humbur personin peshë?


Ajo kishte nevojë vetëm për trupin tonë mund të veprojë pa dështimet dhe dështime të sigurtë të kryejë të gjitha funksionet e tij, pa na shkaktuar parehati dhe qëndrojnë të shëndetshme për shumë e shumë vite. Të pakta me një strategji të tillë të re afatgjate të ushqimit që ju të merrni në një bonus të këndshme. Zgjidhni numrin dhe futje e përgjithshëm kalori në mënyrë që trupi nuk po bëhet e tepërt që ata do të depozitohen me kujdes në rezervë yndyrë, por ajo nuk ishte në një situatë të enerhodefitsytu përhershme. Llogarit harmoninë tuaj personale formulë. Kjo sasi e energjisë të nevojshme në ditë për të mbajtur funksionet jetësore të trupit në pushim. Kjo është rreth një orë në kcal për 1 kg të peshës trupore. Pra, nëse ju peshojnë 65 kg, atëherë ditën që ju duhet të merrni rreth 1560 kcal kcal 1 x 24 orë x 65 kg. Ne kemi nevojë për të humbur peshë? Merre kalorive që ju keni më pak se shpenzimet, mirë, ose të shpenzojnë më shumë se të marrë. Ju duhet të shtoni të aktivitetit tuaj Agjenda ditore fizike të nevojshme dhe në përgjithësi lëvizin më. Por ku, më pas, në forcën dhe energjinë? Pra, trupi i thjeshtë fillon të përdorë në mënyrë aktive rezervat e brendshme që janë ruajtur në depo yndyrë. Për shembull, në qoftë se ju vidyazykatesya 500 kalori në ditë (+ simite ëmbël pije - rostiçeri përhershëm shumë prej nesh), javore djeg 450 gram yndyrë.


Trupi ynë e njeriut siguron një mekanizëm të duhur të tretet, të absorbuar dhe të përdorin energjinë e ushqimit për të ruajtur funksionet e tij vitale, i projektuar për rreth 2 orë. Se sasia e ushqimit për humbje peshe që hamë në një kohë, duhet të na japin me substancat e nevojshme për të ardhshëm 120 minuta ose pak më gjatë. Pra, në mënyrë ideale, për të ngrënë ngadalë, duke u përpjekur për të ndjekur këto intervale. Grafiku 5-6 vakte në kushte moderne optimale. Në qoftë se ju të ulen në tryezë me frekuencë të tillë, ajo ka humbur dëshirën për të vënë një shtesë apo edhe hani ëmbëlsirë. Për poludenka apo mëngjes i vonë produkte të përshtatshme, furnizimet e mbushur me vitamina dhe minerale, zarzavate të freskëta, fruta, kos lehta, smussi.


Në kalimin nga dietë të zakonshme të njeriut ndaj një lloji të balancuar të dietë ju mendoni stresit: nuk ka asnjë listë të produkteve të ndaluara si shtrydhje vështirë tabu në psikikë. Të urisë, të ndjehen siklet dhe fajin për dëshirën e vazhdueshme për të vënë diçka në gojën tuaj ose trajtoj veten me diçka të shijshme nuk është e nevojshme. Menuja mund të jenë shumë të ndryshme. Ju dhe çokollatë dhe një fetë e salcice tymosur. Natyrisht, të tilla "Festat bark" nuk duhet të jetë e shpeshtë. Baza e dietë është ende humor për moderim dhe të ushqyerit e mirë. Kur ju doni të hani diçka që shkon përtej planifikuar nga menyja e përditshme, mbështetet në pritje të tillë dinake. Merrni frymë thellë dhe të pyesni veten: "Unë me të vërtetë duan këtë copë tortë / gjepura / sanduiç?" Dhe i japin vetes saktësisht 60 sekonda për të menduar. Nëse ju jeni vlerësimin e situatës, u përgjigj pozitivisht, kështu që të jetë ajo. Por në shumicën e rasteve, truri do të sinjalizojë një paralajmërim se kjo nuk është e nevojshme. Çdo ditë, trupi duhet të merrni një numër të caktuar të mirë të proteinave, yndyrave dhe karbohidratet, dhe në proporcion të drejtë.


Proteinat - 08 g për 1 kg (në raport 1: 1 nga proteinat shtazore dhe bimore).
Fat - 30-45 g, nga të cilat 30% duhet të jetë vaj perimesh.
Karbohidratet - 350-400 g, ëmbëlsirat duhet të bjerë në jo më shumë se 10%.

Në mënyrë për të ruajtur shëndetin dhe për të mbajtur të arsyeshme, ju duhet të përmbahen në një ekuilibër të tillë, duke reduktuar kalori kryesisht ushqimore ngrënë zaden, jo volumin e saj. Supozoni se ju zakonisht hani për mëngjes, drekë dhe darkë në shumën prej 2500 kcal. Për të humbur peshë, ju keni nevojë për të llogaritur menu tuaj në mënyrë që ajo përfshinte tre vakte të plota, 2 snacks janë shtuar, vlera ushqyese e dietë rritur, dhe energjisë, në të kundërt, është ulur. Si të bëhet kjo? Shumë e thjeshtë: duke përdorur zëvendësimet sistemit. Për shembull, në vend që të bërxolla derri të ha një copë pule gatuar në vend të patate të skuqura me ketchup në pjatë e dytë - merak perime. Buns dobishme zëvendësojë Apple ndonjë fryt tjetër (përveç banane dhe rrush) ose kavanoz e kos natyral. Regjimi saktë të pijshëm - një pjesë e rëndësishme e një dietë të ekuilibruar. Pa ajo në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson normën e metabolizmit, toksina nuk excreted nga trupi dhe nuk punojnë si duhet internals. Për të qëndruar në formë të mirë, pini 2-25 litra (8-10 gota ujë në ditë.