Marrëdhëniet në mes të laxatives dhe humbje peshe


Rozyazyka konstante që laxatives ndihmojë për të reduktuar peshën dhe pastruar trupin e substancave të dëmshme të çojë në atë zemërbutë humbasin peshë duke blerë të gjitha llojet e TEAS dhe ilaçe, dhe duke shpresuar për të gjetur një figurë të pakta. Që nga kjo metodë nuk mund të quhet një kompleks, i vështirë dhe i shtrenjtë, ai është i gatshëm që të përpiqen atë për veten tuaj është një shumë. A ka një lidhje midis laxatives dhe humbje peshe dhe çfarë është mit dhe realitet?
Rreth 10 vjet më parë filloi eksitim rreth laxatives. Për Evropën, një valë e "skupanyya" Ky lloj i produkteve. Shitjet u rritën me më shumë se 30%, dhe në disa rajone dhe ka arritur 40%. Analistët e tregut farmaceutik kryer një studim dhe ka gjetur se shumica e blerësve - njerëz të pasur të cilët ëndërrojnë për të humbur peshë. Ata besonin se një pastrim i plotë zorrë do t'i ndihmojë ata në këtë.


Që atëherë, ai mori një shumë kohë dhe dieters, për këtë arsye, nuk është zvogëluar. Sa e sigurt procedurë është vullnetare "tualet adhurimi" dhe nëse ka një arsye për të blerë drogë këtë spektër? Mjekët thonë se në mënyrë të qartë për të humbur peshë duke përdorur laxatives jo vetëm të padobishme, por edhe të dëmshme për shëndetin.

Marrëdhënia në mes të laxatives dhe humbje peshe
Edhe një herë debunks mitet dhe të përpiqet për të kuptuar thelbin e çështjes.
1. laxatives bllokojë tretjen e karbohidrateve dhe yndyrave

Këto droga nuk ndikojnë në thithjen e karbohidrateve dhe yndyrave, dhe për këtë arsye nuk do të përzihen në ato ushqime që janë plot prej tyre. Laxatives performancës që synojnë reduktimin muret e zorrëve. Përveç kësaj, ata ndërhyjnë me thithjen e ujit, kështu që trupi humb magnez dhe kalcium. Për këtë arsye, pas diarre, mjekët rekomandojmë që të rindërtuar microflora zorrëve dhe ekuilibrin minerale shqetësuar.

2. laxatives ndihmojë të pastruar trupin dhe të çojë në humbje peshe të

Trupi ynë - një mekanizëm kompleks të ndërlidhjes së sistemeve të ndryshme. Mosfunksionimi i një, me siguri do të ndikojë në funksionimin e të tjera. Në thellësi të funksionojë prodhimi është mbeturina të ndryshme. Në fakt - ajo është e pastër, e cila është dhënë nga natyra. Ndërhyrje të dhunshme në zorrët mund të dëmtojë veprimtarinë e saj, në këtë mënyrë që ju të merrni një tjetër problem.
Mjekët thonë se pastrimin e trupit duke përdorur laxatives nuk të çojë në humbje peshe. Droga të tilla janë të përshkruara në raste të caktuara, të tilla si kapsllëk rregullt apo barkut postoperative. Nëse karrige rregullisht, të marrë laxatives nuk mund.


3. laxatives të ndihmuar eliminimin e toksinave nga zorrë
Si e tillë, termi "skorje" në mjekësi zyrtare nuk ekziston. Megjithatë, termi është përmendur shpesh dhe duke u diskutuar në çdo rast kur është fjala për diçka që është e dëmshme për shëndetin tonë dhe çfarë është më e mirë për të hequr qafe. Për të tërhequr një analogji me mënyrën e karakterizon konceptin e "skorje" autori S.i.ozhehov shpjegues fjalori, kjo është një nënprodukt i aktivitetit të njeriut, e cila është diçka që është e fortë dhe çakëll për trupin e njeriut. Ndërsa në kuptimin konvencional, ajo mund të jetë e ndotjes ndryshme: kripëra, mukusit, gurë fekal dhe më shumë.

Më të "Ndotja" priren të zorrës së trashë, mëlçisë dhe veshkat. Gjatë tërheqjes së toksinave zorrëve, shpesh kuptohet si dikur, gurë fekal. Pavarësisht nga fakti se akumulimi i tyre ndodh gjatë gjithë jetës dhe aftësinë në disa raste për të arritur peshën e rreth 15 kg, ata nuk janë aq shpesh. Dhe jo domosdoshmërisht se njerëz të trashë është një bartës i ngarkesave të panevojshme. Sasi e madhe e gurëve fekal mund të gjenden në të moshuarit dhe në prani të sëmundjeve të rënda.

Megjithatë, në këtë rast, nuk përdorur laxatives. Për të hequr gurët nevojë për kirurgji, e cila është nën anestezi.

Pasojat e marrë laxatives
Këto pafajshëm në shikim të parë, laxatives mund të çojë në pasoja të pakëndshme, nëse ata e marrin pakontrolluar. Nëse ju doni të boot për të fituar peshë të tepërt:
- të vjella;
- dhimbje stomaku;
- diarre kronike;
- gjakderdhje anal;
- dysbiosis.

Mjekët theksojnë se përdorimi i rregullt i laxatives ju rrezik marrjen e sindromi zorrë dembel dhe një numër të sëmundjeve, të tilla si:

- lakmi;
- anoreksi;
- bulimia.
Provuar empirikisht se lidhja midis laxatives dhe humbje peshe mungon, dhe kështu që nuk do të torturojnë trupin tuaj dhe të ulet për orë të tëra në "fajancë tjetër." Shko tek një specialist, të gjetur shkakun e fituar peshë tuaj dhe së bashku zgjidhni metodën që do t'ju çojë në humbje peshe.