Brokoli për shëndetin dhe humbje peshe


I perimeve vjetor i përkasin familjes lakër dhe është një specia Lulelakër - Brokoli ndodh në dy mënyra. Shumica prej nesh janë mësuar me brokoli në formën e një plug, me rrjedh në formën e një çadër, por ka edhe të ashtuquajtur Italian (asparagus) brokoli, i cili ka shumë inflorescences vogla në hollë rrjedh. Njohur gjerësisht fakti se brokoli për shëndetin dhe humbje peshe - asistent i parë dhe produkt i domosdoshëm për ata që kujdesen për përsosjen e tyre fizike. Brokoli është një nga perimet më të dobishme që ekzistojnë në botë, është thelbësore për të ruajtur shëndetin, dhe është përdorur nga njerëzit për të humbur peshë, ajo është e pasur me minerale dhe vitamina, kjo perime është përgatitur me një shumë të pjatave të dobishme dhe të shijshme.


Brokoli mund të gatuaj dhe të skuqura, vlim dhe kuzhinier Stews dhe supave, por më të dobishme këtë lakër të papërpunuara ose si përbërës kryesor për sallata të freskëta. Ka shumë receta për enët e ndryshme në të cilat komponenti kryesor vepron si brokoli, këto enët nuk janë vetëm të shëndetshëm, por gjithashtu e rekomanduar për ata që kanë të bëjnë me humbje peshe, duke ruajtur figurën. Në brokoli përmban vitamina të ndryshme, kjo perime është veçanërisht i pasur me vitaminë C, acid folik, beta-carotene, kalium, fibra, shumë substanca janë të bollshme në brokoli, të parandaluar rrezikun e sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje të kancerit.


1. Brokoli dhe kancer. Zakonisht lakër, sidomos brokoli, themeluar gjatë veten si armik paepur e kancerit. Këto perime përmbajnë komponimet që jo vetëm të ndihmojë në parandalimin e kancerit, por në shumë raste edhe merr shpëtoj nga kjo sëmundje e tmerrshme në përfundime të tilla të shkencëtarëve dhe oncologists në Shtetet e Bashkuara. Mjekët rekomandojnë fuqimisht pasurojnë dietën tuaj lakër brokoli, për shkak se të hahet pjesë e përditshme e brokoli mund të mbajë trupin në përqëndrime të larta të sulforaphane - një kompleks aktiv zvogëlon rrezikun e kancerit. Në brokoli përmban shumë substanca të tjera të cilat kanë qenë të njohura zyrtarisht anti-kancer, por për të shpëtuar ata, ajo është e rekomanduar për të marrë lakër të papërpunuara ose të vë në dukje trajtimin e saj minimal të ngrohjes (vlim jo më shumë se 5 minuta, skuq shpejt, me nxitje të vazhdueshme).


2. Brokoli dhe diabetit. Perime mbretëresha - brokoli, fjalë për fjalë tejmbushur me minerale të dobishme dhe vitamina, duke ofruar trupin tonë me shumë ushqyesve, duke e bërë brokoli produkt të dobishëm në tryezën tonë. Specialistët e identifikuara 10 prej produkteve më të dobishme për të njeriut dhe brokoli është anëtar i këtij rezultate të mëdha. Shumë studiues besojnë se brokoli, duke ndihmuar në uljen e kolesterolit, redukton rrezikun në të rriturit e diabetit. Një numër i madh i komponimeve bioactive gjenden në këtë perime, luftuar sëmundje, të eliminuar radikalet e lira që kontribuojnë në shumë sëmundje dhe plakjes së parakohshme.


3. Brokoli dhe sëmundjet e zemrës. Me një mungesë të oksigjenit në trupin e njeriut mund të jetë shkaktuar nga proceset e ndryshme negative, duke përfshirë dëmtim të mundshëm të miokardit dhe përkeqësimin e muskujve të zemrës. Për të parandaluar këtë skenar, ekspertët rekomandojnë rregullisht hani gatuar brokoli steamed. Eksperimentet e kryera në universitetet amerikane në minjtë laboratorike treguan se lakër mund të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Zemra e njeriut, trupi i cili rregullisht merr një pjesë të brokoli është shumë më rezistent ndaj hipoksi, e cila është në gjendje të çojë në një sulm në zemër. Ky efekt mbrojtës, sipas shkencëtarëve, është për shkak të faktit se disa substanca të përmbajtura në brokoli, stimulojnë formimin tyoredoksyna proteinave të rëndësishëm që mbron qelizat në shkelje të furnizimit me gjak të zemrës.


4. Brokoli për humbje peshe. Sigurisht, minerale të dobishme dhe vitamina janë të bollshme në brokoli, ajo është e dobishme për trupin tonë, por një gjë më bën këtë lakër është me të vërtetë produkt i paçmuar për shëndetin e njeriut. Të gjitha mundësitë e biznesit në personin lakër të humbur peshë, të promovuar humbje peshe, kalori, sepse kjo perime është shumë i ulët: vetëm 30 kalori në 100 g. Shpesh ju mund të dëgjoni atë brokoli quajtur perime negativ kalori, sepse thithjen e saj nga trupi kërkon më shumë energji se sa merr nga produkti. Për më tepër, ajo në mënyrë të përkryer plotëson urisë dulls oreksin, dhe përmes pronave të ndryshme shëruese ju lejon për të humbur peshë me shëndetin.


Në kalori negative, ka një perceptim se Brokoli mund të përshpejtojë metabolizmin, e cila kontribuon në funksionimin normal të traktit gastrointestinal. Disa komponentë të përfshira në brokoli, efekt pozitiv në karbohidrate dhe metabolizmin yndyrë, duke rritur shpejtësinë e këtyre proceseve. Me vitamina B, të kombinuara me klorofil, trupi në punën e tij në mënyrë aktive djeg kalori, dhe fije dietetike stabilizuar dhe për të përshpejtuar tretjen dhe eliminimin e substancave të dëmshme nga zorrët. Me brokoli mund të rrisë sasinë e servings ngrënë në dietë, në të njëjtën kohë pa rritur ushqime kalori. Kjo perime ndihmon për probleme të kaluar në ushqim të shëndetshëm, duke lënë enët nuk janë vetëm jashtëzakonisht të dobishme, por edhe mjaft kalori.